Akcja policji i posypały się mandaty. Dostali je głównie rowerzyści

Akcja policji i posypały się mandaty. Dostali je głównie rowerzyści

Mandat dostać może też rowerzysta
Mandat dostać może też rowerzysta
Źródło zdjęć: © fot. policja
Szymon Jasina
30.07.2022 09:16, aktualizacja: 14.10.2022 10:43

Policjanci z województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzili akcję o nazwie "Bezpieczny Rowerzysta". Miała ona na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że wystawiono więcej mandatów rowerzystom niż kierowcom samochodów.

Do tanga trzeba dwojga – to powiedzenie sprawdza się też w kwestiach bezpieczeństwa na drogach. Różne grupy uczestników ruchu lubią narzekać na innych nie widząc swoich przewinień, a prawda jest taka, że bezpiecznie będzie dopiero wtedy, gdy wszyscy będą przestrzegać zasad. O tym, że nadal tak nie jest, świadczą statystyki policyjnej akcji mającej poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.

Funkcjonariusze wzięli pod lupę zarówno zachowanie kierowców samochodów względem rowerzystów, ale też to, czy oni sami przestrzegają przepisów. Okazało się, że nie jest z tym najlepiej. Podczas akcji ujawniono 293 wykroczenia popełnione przez rowerzystów i 215 przez kierujących innymi pojazdami.

Na co zwracali uwagę policjanci? Oprócz oczywistych aspektów związanych z ruchem, sprawdzali też stan techniczny jednośladów, ich oświetlenie i trzeźwość rowerzystów. Policjanci przypominają, że rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Natomiast chodnik jest miejscem dla pieszych i rowerzyści mogą się po nim poruszać tylko w ściśle określonych przypadkach:

  • kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
  • kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty – śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła.

Funkcjonariusze zwracają też uwagę na to, że rowerzyści nie mogą utrudniać ruchu innym pojazdom, ani przejeżdżać po przejściach dla pieszych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)