7 listopada "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo". Druga odsłona akcji

7 listopada "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo". Druga odsłona akcji07.11.2020 05:59
Czasami nieprawidłowości widać już "na oko"
Czasami nieprawidłowości widać już "na oko"
Źródło zdjęć: © Policja

Kierowcy będą mogli za darmo ustawić światła samochodowe, a policja wyjedzie na drogi, by prowadzić kontrolę oświetlenia. W akcji udział bierze ponad tysiąc stacji kontroli pojazdów w całym kraju.

Tegoroczna akcja "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo" została zaplanowana w trzech odsłonach. Jej start odbył się 24 października. W sobotę 7 listopada ma miejsce druga część akcji. Na czym polega? W ramach wspólnych działań policji i diagnostów samochodowych kierowcy mogą za darmo sprawdzić i ustawić oświetlenie w swoich pojazdach. Jak informuje Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, w działaniach w całym kraju udział bierze 1146 stacji. Jak je znaleźć?

Listę takich placówek opublikowano na stronie internetowej PISKP. Znajdziemy tam nie tylko adresy placówek, ale też godziny ich funkcjonowania i numery telefonów, pod którymi możemy uzyskać dodatkowe informacje. Interaktywną mapę stacji kontroli pojazdów, które biorą udział w akcji, przygotowała firma Yanosik. Aplikacja ta może też zaprowadzić kierowcę do najbliższej takiej stacji.

To jednak nie wszystko. Nie bez powodu w kontekście akcji wspominałem o policji. Mundurowi na drogach będą prowadzić kontrole stanu oświetlenia w pojazdach. W razie wykrycia nieprawidłowości przejażdżka może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Wtedy konieczna będzie wizyta w punkcie diagnostycznym w celu usunięcia wirtualnego wpisu dokonanego przez policję.

Według danych Instytutu Transportu Samochodowego w Polsce przynajmniej 45 proc. samochodów ma nieprawidłowo ustawione światła. W pełni wymagania przepisów spełnia jedynie 8 proc. kontrolowanych pojazdów. Pozostałe pojazdy uzyskałyby jedynie warunkową aprobatę. Warto więc zdecydować się na udział w akcji diagnostów i policji. Kolejna edycja zaplanowana jest na 21 listopada 2020 r.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)