Poradniki i mechanikaJak przewieźć choinkę? Podstawowe zasady są trzy

Jak przewieźć choinkę? Podstawowe zasady są trzy

Choinka nie może też znacząco wystawać poza obrys pojazdu
Choinka nie może też znacząco wystawać poza obrys pojazdu
Źródło zdjęć: © fot. Maciej Skrzyński
Mateusz Lubczański
16.12.2021 13:42, aktualizacja: 14.03.2023 13:59

W kabinie, na dachu, z otwartą klapą. Przewóz choinki nie jest specjalnie trudny, ale nie można zapomnieć o podstawowych zasadach. Zwłaszcza że za nieprawidłowy przewóz ładunków – czyli w tym wypadku świątecznego drzewka – można dostać wysoki mandat.

Temat przewożenia ładunków jest obszernie opisany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ale nie każdy punkt będzie dotyczył świątecznego drzewka. Podstawowe zasady, których należy się trzymać, są trzy. Choinka powinna być:

  • solidnie zamocowana,
  • nie może utrudnić kierowania pojazdem,
  • nie może zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych albo innych tablic/znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Dotyczy to zarówno drzewka umieszczonego na dachu, jak i w jego wnętrzu, gdy wnika w przestrzeń kierowcy lub wystaje z otwartego bagażnika. Jeżeli na klapie jest umieszczona tablica rejestracyjna, musi być ona tak uniesiona, by numery dalej były widoczne (w praktyce otwarcie klapy może być minimalne).

Jest jeszcze jedna sytuacja, która wprawdzie zdarza się stosunkowo rzadko, ale jest również ujęta w przepisach. Choinka nie może zbyt wystawać poza obrys pojazdu. Ustawa mówi wprost: ładunek wystający poza płaszczyzny obrysu pojazdu może być na nim umieszczony tylko przy zachowaniu następujących warunków:

  • ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a przy szerokości pojazdu 2,55 m nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm;
  • ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów; w przypadku przyczepy kłonicowej odległość tę liczy się od osi przyczepy;
  • ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.

Warto pamiętać również, że drzewko wystające z bagażnika na więcej niż 50 cm musi być oznaczone. Za brak czerwonej chorągiewki (np. z materiału) grozi kara w wysokości 150 zł. Za brak solidnego mocowania ładunku — nawet 500 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)