Jak przewieźć choinkę i uniknąć mandatu? Policja podaje zasadę

Transport choinki samochodem
Transport choinki samochodem
Źródło zdjęć: © WP | Mateusz Lubczański
Tomasz Budzik

14.12.2022 10:03, aktual.: 14.12.2022 18:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie może zasłaniać widoczności ani tablic rejestracyjnych. To jednak nie wszystko, co musi wiedzieć przewożący choinkę kierowca. Jakie są maksymalne wymiary drzewka i kiedy należy oznaczyć je czerwoną wstążką?

Żywa choinka swoim zapachem i wyglądem jak nic innego buduje atmosferę świąt. Najpierw trzeba jednak przywieźć ją do domu, a to nie zawsze jest łatwe. Błąd może kosztować 500 zł. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w kabinie pasażerskiej samochodu. Po złożeniu kanapy i pochyleniu oparcia przedniego fotela w niektórych samochodach mogą zmieścić się mniejsze choinki. Należy jednak pamiętać, że przewożone w ten sposób drzewko nie może zasłaniać kierowcy widoczności. Należy również zabezpieczyć ładunek przed przemieszczaniem się w czasie jazdy. W praktyce można zrobić to specjalnymi gumami z haczykami lub po prostu pasami bezpieczeństwa.

A co jeśli choinka nie mieści się w kabinie? W przypadku hatchbacków, aut typu kombi, minivanów czy SUV-ów problem ten można rozwiązać, jadąc z częściowo otwartą klapą bagażnika. Nie jest to niezgodne z prawem, ale może być niebezpieczne. Przez uchyloną klapę do kabiny będą dostawać się spaliny. Jeśli czeka nas dłuższa droga, może być to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli choinka wystaje z częściowo otwartego bagażnika na długość większą niż 50 cm, należy zawiesić na pniu – w najbardziej wystającym poza obrys pojazdu miejscu – czerwoną chorągiewkę o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm.

Jeśli samochód jest mały lub choinka wyjątkowo duża, dobrym rozwiązaniem będzie transport drzewka na bagażniku dachowym. Zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, do 4 m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny. Jeżeli choinka wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy choinkę oznaczyć czerwoną chorągiewką – informują policjanci cytowani przez Polską Agencję Prasową. Choinkę najlepiej ułożyć podstawą pnia w kierunku jazdy. To zmniejszy ryzyko odłamania gałęzi drzewka przez pęd powietrza.

Za pośrednictwem PAP-u policja ostrzega, że jeśli nieprawidłowo zabezpieczymy choinkę na dachu pojazdu, może być na nas nałożony mandat w kwocie nawet do 500 zł. W przypadku, gdy będzie zasłaniać światła pojazdu – mandat wyniesie 200 zł, a gdy zasłoni tablice rejestracyjne – 100 zł. Za nieprawidłowe przewożenie ładunku, przepisy nie przewidują punktów karnych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)