Jak przewieźć choinkę i uniknąć mandatu? Policja podaje zasadę

Jak przewieźć choinkę i uniknąć mandatu? Policja podaje zasadę14.12.2022 10:03
Transport choinki samochodem
Transport choinki samochodem
Źródło zdjęć: © WP | Mateusz Lubczański

Nie może zasłaniać widoczności ani tablic rejestracyjnych. To jednak nie wszystko, co musi wiedzieć przewożący choinkę kierowca. Jakie są maksymalne wymiary drzewka i kiedy należy oznaczyć je czerwoną wstążką?

Żywa choinka swoim zapachem i wyglądem jak nic innego buduje atmosferę świąt. Najpierw trzeba jednak przywieźć ją do domu, a to nie zawsze jest łatwe. Błąd może kosztować 500 zł. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w kabinie pasażerskiej samochodu. Po złożeniu kanapy i pochyleniu oparcia przedniego fotela w niektórych samochodach mogą zmieścić się mniejsze choinki. Należy jednak pamiętać, że przewożone w ten sposób drzewko nie może zasłaniać kierowcy widoczności. Należy również zabezpieczyć ładunek przed przemieszczaniem się w czasie jazdy. W praktyce można zrobić to specjalnymi gumami z haczykami lub po prostu pasami bezpieczeństwa.

A co jeśli choinka nie mieści się w kabinie? W przypadku hatchbacków, aut typu kombi, minivanów czy SUV-ów problem ten można rozwiązać, jadąc z częściowo otwartą klapą bagażnika. Nie jest to niezgodne z prawem, ale może być niebezpieczne. Przez uchyloną klapę do kabiny będą dostawać się spaliny. Jeśli czeka nas dłuższa droga, może być to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli choinka wystaje z częściowo otwartego bagażnika na długość większą niż 50 cm, należy zawiesić na pniu – w najbardziej wystającym poza obrys pojazdu miejscu – czerwoną chorągiewkę o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm.

Jeśli samochód jest mały lub choinka wyjątkowo duża, dobrym rozwiązaniem będzie transport drzewka na bagażniku dachowym. Zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, do 4 m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny. Jeżeli choinka wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy choinkę oznaczyć czerwoną chorągiewką – informują policjanci cytowani przez Polską Agencję Prasową. Choinkę najlepiej ułożyć podstawą pnia w kierunku jazdy. To zmniejszy ryzyko odłamania gałęzi drzewka przez pęd powietrza.

Za pośrednictwem PAP-u policja ostrzega, że jeśli nieprawidłowo zabezpieczymy choinkę na dachu pojazdu, może być na nas nałożony mandat w kwocie nawet do 500 zł. W przypadku, gdy będzie zasłaniać światła pojazdu – mandat wyniesie 200 zł, a gdy zasłoni tablice rejestracyjne – 100 zł. Za nieprawidłowe przewożenie ładunku, przepisy nie przewidują punktów karnych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)