Dobrą i złą kamizelkę odblaskową dzieli 90 m. Lepiej świecić telefonem?

Czy wiesz, że nawet nowoczesne auto ma światła mijania o zasięgu jedynie ok. 50 m? Jeśli idziesz w nieoświetlonym miejscu, to kierowca jadący z prędkością 90 km/h w razie konieczności będzie miał zaledwie 2 s na reakcję — od momentu, gdy cię dostrzeże. Albo w porę cię ominie, albo dojdzie do potrącenia. Nosząc odblaski, dasz mu więcej czasu.

Pieszy w marnej jakości kamizelce widziany z odległości 53 m

Pieszy w marnej jakości kamizelce widziany z odległości 53 m (fot. autokult.pl)

Według przepisów pieszy poruszający się po drodze powinien iść poboczem, więc co do zasady nie ma możliwości potrącenia prawidłowo idącego pieszego przez prawidłowo jadącego kierowcę. Pod warunkiem, że:

  • pieszy ma możliwość korzystania z pobocza,
  • nie jest to droga wąska, na której — np. podczas mijania — auto musi zjechać na pobocze.

Warto więc docenić naszych ustawodawców, że nałożyli na pieszych obowiązek korzystania z odblasków po zmierzchu, choć szkoda, że tylko poza terenem zabudowanym. Niestety, pomimo obowiązku, piesi wciąż niechętnie zakładają odblaski. Co więcej, nasz test pokazał, że nawet z odblaskiem można być prawie niewidocznym. Dlatego ważne jest, by kupić porządną kamizelkę, która wcale nie jest droższa niż te uważane za tanie.

Test z odblaskami na 50 metrów

Aby ocenić widoczność pieszego, sprawdziliśmy, jak wygląda on z punktu widzenia kierowcy z odległości 50 m. Na poniższym zdjęciu mamy pieszego bez żadnych elementów odblaskowych.

Jeśli nie widzicie tu pieszego, to właśnie w tym rzecz. Stoi po prawej, na wysokości znaku po lewej

A teraz pieszy z opaską odblaskową na lewym ramieniu.

Tylko i aż opaska za 5 zł, którą łatwo założysz na ramię

Te opaski świecą nieźle, ale założone na ramię nie pokazują w pełni swojego potencjału. Po lewej zielona, po prawej biała. Jak widać, kolor jest bez znaczenia.

Dwie opaski odblaskowe w pozycji pionowej dają dużo światła, ale tak się ich nie nosi

Teraz odblaski przyczepiane na plecak dla dzieci. Jeśli są we właściwym miejscu, da się je dostrzec. Komplet trzech kosztował raptem 5 zł.

Takie odblaski na plecak najprędzej kupicie w sklepie z zabawkami lub markecie

Telefon z włączoną latarką jest świetny i niemal zawsze pod ręką. Problem w tym, że świeci tak długo, jak wytrzyma jego bateria.

Telefon literalnie może i nie jest odblaskiem, ale nie o to chodzi w tych przepisach. Rolę odblasku spełnia świetnie

Kamizelka kamizelce nierówna

Jeśli wydaje wam się, że kamizelka odblaskowa zawsze spełni swoje zadanie i będzie lepsza od odblasków, to jesteście w błędzie. Kupiłem dwie tej samej firmy na stacji paliw za 11,90 zł sztuka. Chciałem sprawdzić, czy jasnozielona będzie lepsza od pomarańczowej. Owszem, pole odblaskowe jest duże, ale jest też mało odblaskowe.

A teraz zobaczcie, jak "świecą" porządne kamizelki, które kupiłem w cenie 10 zł za sztukę.

Dziecku, z którym chodzicie na wieczorne spacery, też można kupić kamizelkę. Ta poniżej kosztowała 5 zł.

Kamizelka dla dziecka

Żeby zobaczyć różnicę pomiędzy dobrą kamizelką a taką, którą dobrą trudno nazwać, spójrzcie na poniższe zdjęcie. Pieszy w najlepszej kamizelce, jaką mieliśmy, stoi w odległości 140 m od auta. Pieszy w najgorszej (zdjęcie po lewej) stoi w odległości 53 m od auta.

Równie dobry — jak dobra kamizelka — jest telefon z włączoną latarką. Tak wygląda z odległości 140 m.

Latarka w telefonie jest widoczna z daleka, a — w przeciwieństwie do kamizelki — można nią poruszać, kiedy widzi lub słyszy się nadjeżdżające auto

Jak poznać dobrą kamizelkę?

Jest to trudne zadanie, bo nie mam prostego sposobu na to, by — biorąc opakowanie z kamizelką w środku — rozpoznać, że to dobry towar. Nie należy oceniać też po źródle czy cenie. Przykładowo, ze sprawdzanych przeze mnie najgorszą kupiłem dokładnie tam, gdzie spodziewałem się przynajmniej dobrej — na stacji paliw. Co więcej, była najdroższa. Najlepsza pochodzi z sieci marketów.

Wszystkie testowane elementy odblaskowe, które uznałem za dobre, miały certyfikat TÜV, natomiast te kiepskie spełniały jedynie normę ISO. Warto szukać niemieckiego symbolu. Z testowanych produktów na pochwałę zasłużyły firmy Bottari, 3M czy Kamdo.

Zakup odblasków — to nie takie proste

W jaki sposób odblaski, które macie, trafiły do waszego domu? Najpewniej dostaliście je w prezencie lub w ramach jakiejś akcji. Tymczasem ich zakup nie jest taki łatwy, jak się wydaje. Oczywiście znajdziecie je w sklepach z odzieżą BHP, czasami w sklepach z zabawkami czy sportowych. I to by było na tyle. Stacje paliw, sklepy motoryzacyjne, markety — nie ma pewności, że tam kupicie odblask.

Obserwuj nas na Google News:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Gdzie można spać w samochodzie? Sprawdzamy przepisy obowiązujące w Europie Wszyscy pamiętamy gumowe paski pod autami. Wiemy, czemu zniknęły Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych? Karta kierowcy – kary jakie mogą czekać kierowcę Jak umyć samochód, żeby go nie porysować? Praktyczny poradnik Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży? Jak wybrać samochód korzystając z full service leasingu? Jak przewieźć choinkę? Podstawowe zasady są trzy Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Kierowcy wciąż tego nie rozumieją Malowanie proszkowe felg – na czym to polega? Nowe obostrzenia od 28 grudnia. Sprawdzamy, co z wyjazdem na ferie

Popularne w tym tygodniu:

Prawo jazdy tylko na 15 lat. Sądy stają po stronie kierowców Mandat za brak przeglądu wzrósł sześciokrotnie. Nie zawsze warto go przyjąć Kierowcy tankują, a potem płacz. Mechanik wprost: Tak zniszczysz silnik Zasada "dwóch stopni". Warto o niej pamiętać przez najbliższy tydzień Uszkodzenie auta spowodowane wichurą. Bez AC też masz szansę na odszkodowanie Elektrykiem też da się ciągnąć przyczepę, ale nie każdym. Oto przykłady modeli z hakiem Obniżka VAT na paliwo. Przedsiębiorcy zyskają czy stracą? Wyjaśniamy 1000 zł mandatu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu. Są dwa wyjątki Za niewłaściwie umieszczenie tablicy rejestracyjnej mandat 500 zł. To jakie jest właściwe?