Pomóż nam tworzyć Autokult! Co chcesz tu zmienić?

Dobrą i złą kamizelkę odblaskową dzieli 90 m. Lepiej świecić telefonem?

Czy wiesz, że nawet nowoczesne auto ma światła mijania o zasięgu jedynie ok. 50 m? Jeśli idziesz w nieoświetlonym miejscu, to kierowca jadący z prędkością 90 km/h w razie konieczności będzie miał zaledwie 2 s na reakcję — od momentu, gdy cię dostrzeże. Albo w porę cię ominie, albo dojdzie do potrącenia. Nosząc odblaski, dasz mu więcej czasu.

Pieszy w marnej jakości kamizelce widziany z odległości 53 m

Pieszy w marnej jakości kamizelce widziany z odległości 53 m (fot. autokult.pl)

Według przepisów pieszy poruszający się po drodze powinien iść poboczem, więc co do zasady nie ma możliwości potrącenia prawidłowo idącego pieszego przez prawidłowo jadącego kierowcę. Pod warunkiem, że:

  • pieszy ma możliwość korzystania z pobocza,
  • nie jest to droga wąska, na której — np. podczas mijania — auto musi zjechać na pobocze.

Warto więc docenić naszych ustawodawców, że nałożyli na pieszych obowiązek korzystania z odblasków po zmierzchu, choć szkoda, że tylko poza terenem zabudowanym. Niestety, pomimo obowiązku, piesi wciąż niechętnie zakładają odblaski. Co więcej, nasz test pokazał, że nawet z odblaskiem można być prawie niewidocznym. Dlatego ważne jest, by kupić porządną kamizelkę, która wcale nie jest droższa niż te uważane za tanie.

Test z odblaskami na 50 metrów

Aby ocenić widoczność pieszego, sprawdziliśmy, jak wygląda on z punktu widzenia kierowcy z odległości 50 m. Na poniższym zdjęciu mamy pieszego bez żadnych elementów odblaskowych.

Jeśli nie widzicie tu pieszego, to właśnie w tym rzecz. Stoi po prawej, na wysokości znaku po lewej

A teraz pieszy z opaską odblaskową na lewym ramieniu.

Tylko i aż opaska za 5 zł, którą łatwo założysz na ramię

Te opaski świecą nieźle, ale założone na ramię nie pokazują w pełni swojego potencjału. Po lewej zielona, po prawej biała. Jak widać, kolor jest bez znaczenia.

Dwie opaski odblaskowe w pozycji pionowej dają dużo światła, ale tak się ich nie nosi

Teraz odblaski przyczepiane na plecak dla dzieci. Jeśli są we właściwym miejscu, da się je dostrzec. Komplet trzech kosztował raptem 5 zł.

Takie odblaski na plecak najprędzej kupicie w sklepie z zabawkami lub markecie

Telefon z włączoną latarką jest świetny i niemal zawsze pod ręką. Problem w tym, że świeci tak długo, jak wytrzyma jego bateria.

Telefon literalnie może i nie jest odblaskiem, ale nie o to chodzi w tych przepisach. Rolę odblasku spełnia świetnie

Kamizelka kamizelce nierówna

Jeśli wydaje wam się, że kamizelka odblaskowa zawsze spełni swoje zadanie i będzie lepsza od odblasków, to jesteście w błędzie. Kupiłem dwie tej samej firmy na stacji paliw za 11,90 zł sztuka. Chciałem sprawdzić, czy jasnozielona będzie lepsza od pomarańczowej. Owszem, pole odblaskowe jest duże, ale jest też mało odblaskowe.

A teraz zobaczcie, jak "świecą" porządne kamizelki, które kupiłem w cenie 10 zł za sztukę.

Dziecku, z którym chodzicie na wieczorne spacery, też można kupić kamizelkę. Ta poniżej kosztowała 5 zł.

Kamizelka dla dziecka

Żeby zobaczyć różnicę pomiędzy dobrą kamizelką a taką, którą dobrą trudno nazwać, spójrzcie na poniższe zdjęcie. Pieszy w najlepszej kamizelce, jaką mieliśmy, stoi w odległości 140 m od auta. Pieszy w najgorszej (zdjęcie po lewej) stoi w odległości 53 m od auta.

Równie dobry — jak dobra kamizelka — jest telefon z włączoną latarką. Tak wygląda z odległości 140 m.

Latarka w telefonie jest widoczna z daleka, a — w przeciwieństwie do kamizelki — można nią poruszać, kiedy widzi lub słyszy się nadjeżdżające auto

Jak poznać dobrą kamizelkę?

Jest to trudne zadanie, bo nie mam prostego sposobu na to, by — biorąc opakowanie z kamizelką w środku — rozpoznać, że to dobry towar. Nie należy oceniać też po źródle czy cenie. Przykładowo, ze sprawdzanych przeze mnie najgorszą kupiłem dokładnie tam, gdzie spodziewałem się przynajmniej dobrej — na stacji paliw. Co więcej, była najdroższa. Najlepsza pochodzi z sieci marketów.

Wszystkie testowane elementy odblaskowe, które uznałem za dobre, miały certyfikat TÜV, natomiast te kiepskie spełniały jedynie normę ISO. Warto szukać niemieckiego symbolu. Z testowanych produktów na pochwałę zasłużyły firmy Bottari, 3M czy Kamdo.

Zakup odblasków — to nie takie proste

W jaki sposób odblaski, które macie, trafiły do waszego domu? Najpewniej dostaliście je w prezencie lub w ramach jakiejś akcji. Tymczasem ich zakup nie jest taki łatwy, jak się wydaje. Oczywiście znajdziecie je w sklepach z odzieżą BHP, czasami w sklepach z zabawkami czy sportowych. I to by było na tyle. Stacje paliw, sklepy motoryzacyjne, markety — nie ma pewności, że tam kupicie odblask.

Pomóż nam tworzyć Autokult!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Nowy rodzaj homologacji auta na LPG nie taki straszny. Ale o co w tym chodzi? Aktywne układy kierownicze - jak to działa? Jak działa i jak sprawdzić regulator napięcia? Kod lakieru można znaleźć po numerze VIN. Są jednak lepsze sposoby Mechanizm docisku sprzęgła - co to jest i jak działa? Jak najszybciej dojechać do Zakopanego? Wystarczy nadrobić kilkanaście kilometrów Dioda LED - podstawy [oświetlenie] Jak wybierać samochód do firmy? Test długodystansowy: VW ID.3 – ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego? Zalety i wady klimatyzacji samochodowej Kamperem na wakacje - ile to kosztuje? Opłaty, o których trzeba pamiętać Co warto wiedzieć o świecach żarowych? [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Czy można wyprzedzać traktor na podwójnej ciągłej? Tak, ale jest jeden warunek Jak długo można "parkować" na pasie awaryjnym autostrady? Zgodnie z prawem - w nieskończoność Wielu kierowców nie wie, ale sporo takich aut może parkować za darmo Kradną po cichu w minutę. Jest prosty sposób, by się zabezpieczyć Kontrola prędkości bez znaków. Mamy listę nieoznakowanych aut Czarny, niebieski, szary – kolor spalin ma znaczenie. Po nim poznasz usterkę Mity na temat olejów. Co mówi kolor o jego stanie? Piszczy, wyje, stuka. Mechanicy podpowiadają, jak rozpoznać odgłosy awarii samochodu Limity zawartości alkoholu za granicą. W wielu krajach Europy dla młodych są inne Czy za prędkość na autostradzie można stracić prawo jazdy? Zobacz, jakie są przepisy Niski przebieg używanego auta to nie zawsze zaleta. Zobacz, co się niszczy i na co trzeba uważać Mandat z zagranicy. Ile może wynieść, czy płacić i jak