Prawo jazdy w telefonie. W tej aplikacji jest wszystko, czego potrzebuje kierowca

Prawo jazdy w telefonie. W tej aplikacji jest wszystko, czego potrzebuje kierowca

Aplikacja dostępna jest zarówno na Androida jak i na iOS.
Aplikacja dostępna jest zarówno na Androida jak i na iOS.
Źródło zdjęć: © fot. Tomasz Budzik
Mateusz Lubczański
27.04.2021 15:08, aktualizacja: 14.03.2023 16:38

Od grudnia 2020 roku polscy kierowcy nie muszą mieć przy sobie blankietu prawa jazdy. Warto jednak mieć ten dokument w telefonie i to nie tylko na wypadek ewentualnej stłuczki. Aplikacja zapewnia też dostęp do prawie wszystkich informacji dot. kierowcy i jego pojazdu.

Dzięki pakietowi deregulacyjnemu kierowcy – przynajmniej ci z polskimi dokumentami – nie muszą przy sobie wozić ani prawa jazdy, ani też blankietu ubezpieczenia czy dowodu rejestracyjnego. Są jednak sytuacje, gdy dokument potwierdzający nasze uprawnienia lepiej mieć pod ręką, jak np. podczas drobnej kolizji czy kontroli policji, gdy ta nie ma dostępu do bazy CEP. Oto jak uruchomić prawo jazdy w telefonie.

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel

By skorzystać z cyfrowego dokumentu, musimy najpierw pobrać aplikację mObywatel. Wcześniej znana była jako mTożsamość. To cyfrowy portfel, który może zawierać takie dokumenty jak prawo jazdy, dowód osobisty, eRecepty, potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19. W aplikacji możesz też sprawdzić punkty karne, ważność ubezpieczenia OC czy dane pojazdu. Jak by nie patrzeć, wszystko, czego potrzebuje kierowca, znajduje się właśnie w tej aplikacji.

Warto jednak pamiętać, że cyfrowe dokumenty w aplikacji mObywatel honorowane są wyłącznie w Polsce. Gdy jedziemy poza granice kraju, musimy mieć wszelkie kwity przy sobie.

By aplikacja mObywatel – a co za tym idzie też pakiet mPrawa Jazdy – działała, trzeba mieć tzw. profil zaufany. Taki profil pozwala na identyfikację obywatela w sieci. Można go założyć np. w banku, a niektóre z instytucji pozwalają wykonać to on-line. Cała zasada polega na tym, że przy logowaniu do aplikacji bank - mówiąc najprościej - potwierdza, że ty to ty.

Po uruchomieniu aplikacji najpierw należy dodać moduł mTożsamość, później dopiero dodać mPrawo Jazdy. Tożsamość jest wymagana do uruchomienia pozostałych części aplikacji.

Jak dodać mPrawo jazdy w aplikacji mObywatel?

Warto zainstalować aplikację mPrawo Jazdy również z innego powodu. Jeden z naszych czytelników zauważył, że według urzędników jego prawo jazdy jest odebrane, choć miał on dokument przy sobie. Na przestrzeni lat w bazie CEK gromadziły się błędy. Dostęp do nich przez aplikację pozwoli je usunąć. W razie potrzeby na stronie rządowej można zgłosić ewentualne rozbieżności dotyczące naszych uprawnień.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)