Usługa mPojazd już działa, czekamy tylko na mPrawo jazdy. Ministerstwo Cyfryzacji jest gotowe

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnia niuanse usługi mPojazd oraz informuje o gotowości wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy.
Minister Cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnia niuanse usługi mPojazd oraz informuje o gotowości wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

10.05.2019 10:21, aktual.: 28.03.2023 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji na zorganizowanej 10 maja konferencji prasowej wyraziło gotowość do wprowadzenia zmian. Minister Marek Zagórski powiedział, że będzie można zostawić wszystkie dokumenty kierowcy w domu.

Konferencję zorganizowano w związku z uruchomieniem usługi mPojazd, która ułatwia użytkowanie pojazdu bez dokumentów. Działa ona w ramach aplikacji mObywatel i pozwala na szybki dostęp do najważniejszych danych samochodu – numeru rejestracyjnego i VIN, danych ubezpieczenia oraz ważności badania technicznego. Przyda się w razie stłuczki czy kontroli drogowej. Ważne – działa również offline.

– Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które ma się zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – powiedział Marek Zagórski.

Prezentacja usługi mPojazd
Prezentacja usługi mPojazd© fot. Marcin Łobodziński

Warto pamiętać, że aplikacja, podobnie jak wirtualny dowód osobisty, nie jest dokumentem, a jedynie zbiorem danych przydatnych w normalnej sytuacji drogowej w Polsce. Dlatego też nie jest honorowana za granicą, gdzie potrzebne są prawdziwe dokumenty.

Podczas konferencji zastrzeżono, że usługa mPojazd nie wyświetla danych samochodów firmowych, leasingowanych, wynajętych czy wypożyczonych. To jeszcze jest dopracowywane i dość ważne ze względu na kształtowanie się rynku nowych aut, gdzie zdecydowanie dominują auta firmowe – wynajęte lub w leasingu.

– Następny krok będzie polegał na tym, że właściciele pojazdów, m.in. firmy leasingowe, będą mogły udostępniać taką usługę, wyrazić zgodę na to, by dane z aplikacji były zaciągane również przez użytkowników – powiedział Marek Zagórski.

Pojazd przypomni o ważnych terminach

Usługa przypomina o konieczności opłacenia składki OC lub wykonaniu badania technicznego. Na 30 dni przed terminem aplikacja powiadomi o tym użytkownika komunikatem.

Na razie tylko na Androida

W chwili obecnej usługa jest dostępna wyłącznie na urządzenia z systemem operacyjnym Android od wersji 6.0 wzwyż. Nie ma jej na iOS, ale ministerstwo już nad tym pracuje. Nie podano natomiast choćby przewidywanej daty uruchomienia usługi dla użytkowników telefonów firmy Apple.

Jak uzyskać dostęp do usługi mPojazd?

Usługa jest częścią aplikacji mObywatel, którą należy pobrać na smartfon. Aby się zarejestrować, trzeba posiadać profil zaufany. Po zarejestrowaniu, ustawieniu zabezpieczeń i potwierdzeniu tożsamości podpisem elektronicznym, uzyskuje się pełny dostęp do mPojazdu.

Co z mPrawem jazdy?

Trwają prace nad całkowitym wyeliminowaniem konieczności wożenia ze sobą wszystkich dokumentów, w tym prawa jazdy. Ministerstwo Cyfryzacji jest już technicznie gotowe na wdrożenie takiej funkcji i uruchomienia usługi potwierdzającej posiadanie ważnego prawa jazdy na telefonie, jednak Ministerstwo Infrastruktury prowadzi jeszcze proces deregulacyjny.

Chodzi o taką zmianę przepisów, która nie będzie skutkowała karaniem kierowców za brak tego dokumentu. Niestety podczas konferencji nie uzyskaliśmy informacji o choćby zbliżonym terminie zakończenia tych prac.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)