Wyjazd za granicę. Sprawdzamy kraje w "samochodowym" zasięgu

Wyjazd za granicę. Sprawdzamy kraje w "samochodowym" zasięgu

Węgry to na dziś "bezpieczny" kierunek
Węgry to na dziś "bezpieczny" kierunek
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
05.07.2020 15:10, aktualizacja: 22.03.2023 11:01

Wakacje trwają, a wiele planujących wypoczynek osób myśli o wyjeździe za granicę. Czego należy się spodziewać po przekroczeniu granicy?

Samochód już dawno nie był tak atrakcyjnym środkiem transportu na urlop. W tym roku "cztery kółka" wybierze zapewne zdecydowana większość Polaków. Oczywiście wszystko ze względu na pandemię SARS-CoV-2. Wiele osób zdecyduje się na wypoczynek w kraju, ale część pokusi się o podróż do jednego z państw znajdujących się w dogodnej dla samochodu odległości. W podróż należy zabrać ze sobą maski lub innego rodzaju zasłony ust i nosa. O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Austria

Osoby zamieszkujące w Polsce mogą wjeżdżać do Austrii bez konieczności okazywania wyników badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Nie obowiązuje również 14-dniowa kwarantanna po przyjeździe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba pragnąca przekroczyć granicę Austrii w ciągu ostatnich 14 dni była w państwie innym niż Andora, Belgia, Bułgaria, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Islandia, Włochy (z wyłączeniem Lombardii), Chorwacja, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, San Marino, Szwajcaria, Słowenia, Słowacja, Czechy, Węgry, Watykan lub Cypr.

Belgia

Wjazd do Belgii jest możliwy bez obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Władze zalecają jednak dobrowolne odosobnienie się po przyjeździe. W samochodzie osobowym mogą podróżować maksymalnie dwie osoby, chyba że jadą nim członkowie jednej rodziny. Korzystające z publicznych środków transportu osoby w wieku powyżej 12 lat muszą zakrywać nos i usta.

Bułgaria

Polacy - podobnie jak obywatele niemal wszystkich państw UE - po wjeździe nie podlegają 14-dniowej kwarantannie. Wyjątkiem są osoby, które przybywają z następujących krajów: Wielka Brytania, Belgia, Irlandia, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz z poza UE za wyjątkiem Serbii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Andory, Lichtensteinu, Monako i Watykanu).

Chorwacja

Polaków nie obowiązują aktualnie ograniczenia w podróżowaniu do Chorwacji i nie trzeba przechodzić na miejscu kwarantanny. By przyspieszyć przeroczenie granicy, warto jednak wcześniej wypełnić dostępny w internecie formularz (https://entercroatia.mup.hr). Opis rubryk w języku polskim jest ważnym ułatwieniem. Od 1 lipca na chorwackim wybrzeżu służbę pełnią polscy policjanci (https://www.gov.pl/web/chorwacja/bezpieczny-sezon-turystyczny-nad-adriatykiem--miedzynarodowe-patrole-policyjne-z-udzialem-polskich-policjantow). Co ciekawe, najczęściej interweniują oni w kwestii nieopłaconego postoju.

Czechy

Jeszcze na początku wakacji o bezproblemowym pobycie w Czechach mogli zapomnieć mieszkańcy woj. Śląskiego. Mogli oni przekraczać granicę z Czechami jedynie w celach innych niż turystyczny i z ważnym zaświadczeniem o braku obecności koronawirusa. Obecnie woj. śląskie jest w czeskim programie Semafor (https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-evropskych-zemi-podle-miry-rizika-nakazy) ocenione jak reszta kraju. Można więc podróżować do naszych południowych sąsiadów bez ograniczeń.

Dania

Zgodnie z planem duńskiego rządu granice tego państwa pozostaną zamknięte dla turystów do 31 sierpnia. Polska jest co prawda na duńskiej liście tzw. otwartych krajów, ale w celach turystycznych mogą tam wjechać jedynie ci, którzy posiadają w Danii dom letniskowy lub łódź.

Estonia

Władze Estonii w każdy piątek publikują statystyki dotyczące liczby zachorowań na 100 tys. mieszkańców europejskich państw. Na tej podstawie różnicują swoje zalecenia. Dla naszego kraju współczynnik wynosi obecnie 10,9. Według reguł, które będą obowiązywać od 06.07 do 12.07, osoby przyjeżdżające z Polski nie będą musiały poddawać się 14-dniowej kwarantannie.

Francja

Granice dla mieszkańców strefy Schengen są otwarte. Nie trzeba odbywać kwarantanny.

Litwa

Polska znajduje się na liście bezpiecznych państw z zachorowaniami poniżej poziomu 25 osób na 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że Polacy mogą bez przeszkód udawać się na Litwę bez konieczności poddawania się na miejscu kwarantannie.

Łotwa

Osoby, które w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywały na terenie Polski, mogą wjechać na teren Łotwy i nie muszą poddawać się 14-dniowej izolacji.

Niemcy

Wjazd w celach turystycznych jest dozwolony i nie ma obowiązku poddawania się kwarantannie. W samochodzie mogą znajdować się członkowie maksymalnie dwóch gospodarstw domowych.

Rumunia

Władze Rumunii wciąż zakazują podróży z zagranicy w celach turystycznych. Zgodnie z najnowszą listą rumuńskich władz osoby wybierające się z Polski do tego kraju z innego powodu (z wyjątkiem tranzytu) muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Słowacja

Od 20 czerwca Polska znajduje się na liście państw, których mieszkańcy mogą bez ograniczeń wjeżdżać na terytorium Słowacji.

Słowenia

Polska nie znalazła się na aktualizowanej 3 lipca liście państwo, których obywatele mogą wjeżdżać do Słowenii bez ograniczeń. Obywatele Polski mogą tranzytem przejeżdżać przez Słowenię, o ile podróż nie będzie trwała więcej niż 12 godzin. W przeciwnym przypadku obowiązkowa jest 14-dniowa kwarantanna.

Szwajcaria

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną władze Szwajcarii od poniedziałku 6 lipca wprowadzają obowiązkową 10-dniową kwarantannę dla podróżnych z niektórych państw. Polska nie znalazła się jednak na tej liście, więc nasi rodacy muszą przechodzić kwarantanny.

Węgry

Od 18 czerwca Polacy mogą bez ograniczeń podróżować na Węgry bez konieczności odbywania kwarantanny.

Włochy

Włoskie granice są otwarte, a podróżujący nie muszą przechodzić kwarantanny, o ile nie przyjeżdżają z państwa spoza Unii Europejskiej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)