Ministerstwo chce przedłużyć ważność uprawnień dla kierowców. Projekt jest już gotowy
Ministerstwo Infrastruktury informuje o propozycji nowelizacji ustawy, która pozwoli na przedłużenie ważności wielu dokumentów używanych przez kierowców. Zostaną one ważne aż 60 dni od daty zakończenia stanu epidemii.
Propozycja jest szczególnym rozwiązaniem związanym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa oraz choroby COVID-19. Projekt nowelizacji jest przedmiotem obrad Sejmu RP.
Resort chce przedłużyć ważność takich dokumentów, jak:
- prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy);
- pozwolenia na kierowanie tramwajem;
- zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;
- świadectwa kierowcy;
- legitymacji instruktora nauki jazdy;
- legitymacji egzaminatora;
- zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);
- uprawnień do kierowania pojazdami,
- wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.
Oznacza to, że wymienione powyżej dokumenty pozostałyby ważne w okresie epidemii oraz 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia. Później trzeba byłoby zaległe badania oraz szkolenia wykonać (ew. odnowić), co przedłużyłoby ważność dokumentu.
W tym czasie zawieszone będzie też wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym. Dodatkowo, z racji stanu epidemii, kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia okresowych badań lekarskich i psychologicznych na stanowisku kierowcy. Oczywiście po zakończeniu stanu epidemii będą mieli 60 dni na ich wykonanie.