Policja ogranicza kontrole trzeźwości na drogach. Powodem groźba pojawienia się koronawirusa

Policja ogranicza kontrole trzeźwości na drogach. Powodem groźba pojawienia się koronawirusa

Ograniczenie kontroli to zła wiadomość. Do końca lutego 2020 r. policja przyłapała 14 tys. nietrzeźwych kierowców. To o 370 osób więcej niż w porównywalnym okresie 2019 r.
Ograniczenie kontroli to zła wiadomość. Do końca lutego 2020 r. policja przyłapała 14 tys. nietrzeźwych kierowców. To o 370 osób więcej niż w porównywalnym okresie 2019 r.
Źródło zdjęć: © policja.pl
Tomasz Budzik
02.03.2020 10:40, aktualizacja: 22.03.2023 16:15

Zagrożenie koronawirusem zmienia sposób pracy drogówki. Policjanci nie będą używać szeroko wykorzystywanych do tej pory alkotestów bezustnikowych. Nie oznacza to jednak, że kierowcy w ogóle nie będą badani.

Polska policja ogranicza kontrole trzeźwości kierowców w związku z groźbą pojawienia się koronawirusa, informuje TVN 24. W rozmowie z autokult.pl potwierdza to podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  • Otrzymaliśmy sygnał z Państwowej Inspekcji Sanitarnej o tym, że bezustnikowe urządzenia wykrywające alkohol w wydychanym powietrzu mogą być zagrożeniem dla kierowców. W związku z tym zapadła decyzja o czasowej rezygnacji z używania takich urządzeń – stwierdził policjant.
  • Nie oznacza oznacza to jednak, że kierowcy w ogóle nie będą kontrolowani. Policjanci będą używać alkomatów posiadających ustniki. Należy spodziewać się ograniczenia liczby kontroli, ale każdy uczestnik kolizji czy wypadku, a także podejrzanie zachowujący się kierowca będzie badany pod kątem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu – zapewnia Radosław Kobryś.

Bezustnikowe testery alkoholu, zwykle żółte urządzenia AlcoBlow, trafiły do policji w 2014 r. Od tej pory zwiększyła się liczba kontroli trzeźwości. W 2013 r. było ich ok. 9 mln., a w 2018 r. 16,5 mln. W związku z zaleceniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy spodziewać się mniejszej liczby przesiewowych akcji badania trzeźwości, takich jak "trzeźwy poranek".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)