Elektroniczne zabezpieczenia to bubel – metody kradzieży samochodów są nowocześniejsze

Przeciętny kierowca zabezpiecza swój samochód tak, że zamyka go na standardowy zamek, stawia w garażu lub zakłada blokadę na kierownicę, pedały lub skrzynię biegów. Złodzieje traktują te przeszkody jako elementy, które sprawią, że kradzież auta potrwa kilka sekund dłużej. Tak samo jest z immobiliserami.

Fot. YouTube.com

Doniesienia o tym, że z podziemnych parkingów na osiedlach w dużych miastach ginie kilka nowych aut każdej nocy, to już norma. Sam miałem kilka razy policyjną kontrolę, polegającą na sprawdzeniu, czy mam dowód rejestracyjny na auto, którym aktualnie jeździłem. Złodzieje zawsze o krok wyprzedzają producentów samochodów, którzy wydają się być bezsilni wobec tego zjawiska.

Dwa najpopularniejsze sposoby kradzieży polegają na wywabieniu kierowcy z pojazdu, np. poprzez włożenie plastikowej butelki pomiędzy koło a nadkole. Hałas pojawiający się w czasie jazdy niepokoi kierowcę, który następnie wysiada z auta, żeby to sprawdzić. Jeśli zostawi auto z kluczykiem w stacyjce, to złodziej często wskakuje za kierownicę i odjeżdża.

Drugi sposób, to poradzenie sobie z elektroniką auta. Doskonale zilustrowano to filmem. Wystarczyły około 3 min, żeby pozbawić Toyotę zabezpieczeń i odjechać nią bez ryzyka zlokalizowania samochodu lub odcięcia zapłonu poprzez immobiliser.

Według mnie stosowanie niestandardowych zabezpieczeń, takich jak odporne na zagłuszanie lokalizatory radiowe, albo np. czujna ochrona parkingu, to najskuteczniejsze metody ochrony samochodu przed złodziejami.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Smoła na karoserii i felgach – jak ją usunąć? Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Tabliczki do znaków drogowych (typ T) z opisem Sygnalizacja świetlna z opisem Znaki uzupełniające (typ F) z opisem Co należy sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem? Znaki ostrzegawcze (Typ A) z opisem Znaki nakazu (typ C) z opisem Znaki informacyjne (typ D) z opisem Znaki kierunku i miejscowości (Typ E) z opisem Nie jesteśmy uczeni jazdy po autostradach. Jak robić to bezpiecznie? Szybki przegląd techniczny przed wakacyjnym wyjazdem - lista 7 rzeczy do sprawdzenia Oszustwa kierowców i użytkowników samochodów. Czym mogą grozić? Czy mity o LPG są uzasadnione?

Popularne w tym tygodniu:

Ilu z was jeździ jeszcze na oponach letnich? Okazuje się, że wielu Pierwszeństwo łamane i sygnalizacja świetlna. Dzielą kierowców i powodują kolizje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Nowe, solidne samochody na długie lata. Zobacz, co jeszcze możesz kupić Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda