Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Majówka to dobry czas na spędzenie pierwszego w tym roku ciepłego, przedłużonego weekendu z rodziną. Podczas podróży warto zatroszczyć się o najmłodszych. Indywidualne potrzeby dziecka najlepiej znają sami rodzice, ale warto pamiętać też o bezpieczeństwie. Jak przewozić pociechy samochodem zgodnie z prawem i sztuką?
Ten artykuł ma 4 strony:
Dziecko w foteliku samochodowym — podstawy prawne i praktyczne
Nie ma co do tego wątpliwości, że dzieci przewożone autem są najbezpieczniejsze w fotelikach. Prawo w tej kwestii nie pozostawia wątpliwości – dzieci do 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym.
Jedynym odstępstwem od tej zasady jest posiadanie trójki dzieci i samochodu, w którym nie da się zamontować trzech fotelików. Wówczas dziecko o wzroście minimum 135 cm może podróżować zapięte w pas bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu. Nie jest to jednak ani wskazane, ani tym bardziej bezpieczne.
Przewożenie dzieci w fotelikach z przodu jest wskazane wyłącznie po dezaktywacji poduszki powietrznej. Ustawodawca w prawie o ruchu drogowym zaznacza wyraźnie, że jest dopuszczalne mocowanie fotelików na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, ale tylko po wyłączeniu poduszki.
Zobacz również: Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja
Jednak testy bezpieczeństwa wskazują na to, że w każdej sytuacji warto to zrobić. Dlaczego? Ponieważ poduszka jest zaprojektowana dla osoby dorosłej, siedzącej niżej i zapiętej prawidłowo w pasy. Fotelik czy urządzenie przytrzymujące zawsze jest tylko kompromisem pomiędzy prawidłową pozycją małego pasażera a konstrukcją pojazdu i systemów bezpieczeństwa.
Wybierając się na majowy wyjazd warto sprawdzić, czy zapięte kilka dni, a być może kilka miesięcy temu foteliki są jeszcze właściwie zamocowane. Zwłaszcza te, które nie są wyposażone w zaczepy ISOFIX, a są oplatane pasem. Pas z upływem czasu się poluźnia i być może sam fotelik jest już luźny. Ważne, by był maksymalnie sztywny i dobrze przymocowany do siedzenia.
Jak przewozić dziecko w foteliku? Zobacz wideo:
Pod wpływem sił działających podczas potencjalnego wypadku i tak nieznacznie się przemieści. Nawet jeżeli dziecko będzie bezpieczne, to osoba siedząca obok może doznać obrażeń. Również foteliki mocowane na ISOFIX warto skontrolować. Same z siebie się nie odpinają, ale zrobienie tego przypadkowo nie jest trudne.
Jak należy zapinać dzieci w fotelikach? To zależy od rodzaju używanego fotelika. Nie od dziś wiadomo, że niezależnie od wieku najbezpieczniejsze są te, które pozwalają na przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy. Są jednak drogie i mało popularne. Zatem skupmy się na tych najczęściej używanych zaznaczając, że ogólne zasady zapinania dziecka są takie same dla wszystkich.
Nie skupiając się na technicznych określeniach i grupach pośrednich, można podzielić foteliki na trzy kategorie:
- Foteliki dla niemowląt – tzw. nosidełka (waga dziecka 0–13 kg)
- Foteliki dla małych dzieci, w których są one zapięte niezależnymi pasami (waga dziecka do ok. 18 kg i wiek do 4 roku życia)
- Foteliki dla starszych dzieci, w których są one zapięte pasem samochodowym (dzieci powyżej ok. 15 kg masy i wieku 4 lat)
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze