Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie?

Przewożenie dzieci to temat, który zna lub znać powinien każdy rodzic. Jednak przewóz zwierząt, chociaż również wymaga stosownego przygotowania i wiedzy, jest czasem traktowany po macoszemu. Nie traktujemy ich w taki sam sposób jak dzieci i wielu kierowców nie jest świadomych tego, że również za nieprawidłowe przewożenie swojego pupila może dostać mandat. Inna sprawa to duże ryzyko uszkodzenia zwierzaka, który przecież nie siedzi sobie w bezpiecznym foteliku podczas wypadku. Jak zwierze przewozić prawidłowo i na co można liczyć ze strony ubezpieczyciela w razie przykrego w skutkach zdarzenia drogowego?

Ten artykuł ma 2 strony:

Zwierzę w samochodzie — jak przewozić?

Z tego artykułu dowiesz się:

Co mówi Kodeks drogowy o przewożeniu zwierząt
W jaki sposób bezpiecznie transportować zwierzę samochodem
Na co możesz liczyć w razie wypadku od ubezpieczyciela

Co mówi prawo o przewożeniu zwierząt?

Na wstępie zaznaczamy, że artykuł dotyczy zwierząt domowych, traktowanych jako pupile w rodzinie, a nie zwierząt hodowlanych w tzw. produkcji. Prawo w żaden sposób nie reguluje warunków transportu tych pierwszych samochodem do tego nieprzystosowanym. Są jednak pewne ograniczenia w tym zakresie, wynikające z przepisów ogólnych. Wspomina o tym Kodeks drogowy, rozdział 5, art. 60 pkt. 1: Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Każdy sposób przewożenia zarówno osób jak i mienia, a tym mieniem są również zwierzęta domowe, który może narazić osoby na utratę zdrowia lub życia, jest karany mandatem 200 zł. Tak naprawdę, wszystko zależy od interpretacji policjanta, ale dla przykładu duży pies siedzący sobie swobodnie na kanapie z tyłu, czy nawet mały, podróżujący na tylnej półce za kanapą, w razie wypadku może być poważnym niebezpieczeństwem dla pasażerów, gdy zacznie się przemieszczać w wyniku uderzenia samochodu.

Bezpieczny transport zwierzęcia

Nawet przyjmując, że mówimy o zwierzęciu domowym, to i tak trzeba takie zwierzaki podzielić na dwie grupy: małe i duże. Każdą z tych grup można przewozić w sposób bezpieczny. Małe zwierzęta najlepiej umieścić w klatce/pojemniku. Samą klatkę warto położyć w miejscu, które uniemożliwia jej przemieszczanie się. W samochodach osobowych najlepszą lokalizacją jest przestrzeń pomiędzy przednim fotelem a siedziskiem kanapy. Można też klatkę położyć na kanapie, ale warto przypiąć ją pasem (niekoniecznie samochodowym) do zaczepu ISOFIX. By zwierzę rzeczywiście było bezpieczne w takiej sytuacji, pamiętajcie, że musi to być solidna klatka stalowa lub wykonana z bardzo mocnych tworzyw sztucznych. Pas również powinien być wytrzymały.

Sposobów na przewożenie większych zwierząt, w domyśle większych psów, jest kilka i warto zapoznać się z tematem w specjalistycznych sklepach oferujących akcesoria dla psów.

Popularne stają się specjalne szelki z uprzężą, które mocuje się do zaczepów ISOFIX. Problem w tym, że niełatwo zamocować w ten sposób psa, by rzeczywiście był bezpieczny. Tak naprawdę musiałby być przymocowany bardzo ciasno i blisko zaczepu, co oznacza, że w zasadzie nie mógłby poruszać częścią ciała, do której mocowana jest uprzęż. Takie uprzęże są w miarę przyzwoitym zabezpieczeniem dla pasażerów, ale nie dla samego psa.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Najbezpieczniejszym z prostych sposobów transportu dużego psa jest umieszczenie go w bagażniku. Dlaczego? Po pierwsze, bagażnik jest dostosowany technicznie do przewozu nawet ciężkich przedmiotów. Po drugie, przestrzeń bagażnika ma z reguły płaskie, w miarę miękkie powierzchnie, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia ciała zwierzaka. Wbrew pozorom, przy uderzeniu czołowym i bocznym, im mniejszy bagażnik tym bezpieczniejsze zwierzę. Jeżeli macie obawy o uderzenie w tył samochodu, pamiętajcie, że zwykle takie uderzenia nie są silne i zdarzają się przy niedużych prędkościach, a konstrukcje samochodów mocno ograniczają strefę zgniotu z tyłu, zwłaszcza w autach typu van, z możliwością przewożenia pasażerów w trzecim rzędzie.

Jeżeli macie jakieś wątpliwości, warto obejrzeć poniższe wideo, nawet nie znając języka niemieckiego. Istotne jest tu przede wszystkim pokazanie efektów zderzenia, przy różnych miejscach usadowienia zwierzęcia.

Oczywiście, każde z rozwiązań ma pewne wady, a bez specjalistycznego sprzętu każde z nich naraża pupila na poważne uszkodzenia ciała. Obecnie bodaj najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie nawet dużego psa w klatce o stalowej konstrukcji, zamocowanej do podłogi bagażnika samochodu typu kombi lub kombivan, w taki sposób, by się ona nie przemieszczała. To rozwiązanie wygląda tak:

Źródło: Gothaer , brd24.pl, Kodeks-drogowy.org

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Jak właściwie przechowywać opony i koła? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Holowanie pojazdu – podstawy prawne i porady praktyczne Jak wybrać samochód korzystając z full service leasingu Korzystanie z auta służbowego do celów prywatnych Sportowe filtry powietrza - czy warto je stosować? Monitoring floty – dlaczego warto zainwestować w system BP, Orlen, Shell, DKV - wybieramy emitenta kart paliwowych Jak wybierać samochód do firmy? Manager floty - obowiązki i zarobki Zadbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy zimą Czy można wyeliminować dwumasowe koło zamachowe i jak to poprawnie zrobić? Czy warto stosować olej o niższej lepkości na zimę? Regulamin kierowcy firmowego [cz. 1] Downsizing silników - czy trzeba się go obawiać? TCO, czyli cena zakupu samochodu nie jest najważniejsza

Popularne w tym tygodniu:

Nie mógł zatankować paliwa i mało nie doszło do tragedii. Przyczyna wprawia w osłupienie Rozpoczął się sezon strat spowodowanych przez kuny. Nie ma na nie dobrego sposobu Preparat do samodzielnej dezynfekcji klimatyzacji i nawiewów. Sprawdzamy jego skuteczność Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Co zrobić, gdy samochód nie przeszedł przeglądu? Musisz działać szybko Europa oszalała na punkcie SUV-ów. Sprawdzamy, co nam one dają Programy lojalnościowe dla kierowców. Zobacz, gdzie najszybciej zdobędziesz nagrody Kody silników 1.9 TDI: w tych modelach je montowano Zamiast wymiany wahacza tańsza i znana metoda sprzed lat. Wciąż jest aktualna Myjnia automatyczna nie domyła auta. Co zrobić, żeby nie stracić pieniędzy