Masz stare paliwo - ciekawy komunikat w aucie z napędem elektrycznym

Współczesne samochody nastawione na niskoemisyjność mają pewien problem. Przez dłuższą jazdę z użyciem wyłącznie energii elektrycznej niewykorzystane paliwo w zbiorniku się starzeje, a więc wymaga wypalenia.

Taki komunikat może pojawić się na wskaźnikach modeli Volvo lub takich, które bazują na technice tej marki
Taki komunikat może pojawić się na wskaźnikach modeli Volvo lub takich, które bazują na technice tej marki
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

Problem pojawia się w samochodach marki Volvo, choć jest jeszcze rzadko spotykany, bo dotyczy mało popularnych i drogich modeli hybrydowych typu plug-in (oznaczenie T8 lub Twin-Engine). Auta te mogą jeździć na krótkich dystansach (30-50 km) wyłącznie z użyciem napędu elektrycznego, a po zużyciu energii przełączają się na benzynę.

W praktyce długotrwała jazda na prądzie powoduje, że znajdujące się w zbiorniku niewykorzystane paliwo się starzeje, co kończy się komunikatem "stare paliwo". Najczęściej dochodzi do tego jeszcze jeden z poniższych:

  • Silnik będzie pracować, aby zużyć paliwo
  • Uruchom silnik, aby zużyć paliwo
  • Napełnij zbiornik paliwa

Nie pozostaje nic innego jak wykorzystać znajdujące się w zbiorniku paliwo. Posłuży ono do napędzania samochodu, a dodatkowo praca silnika będzie ładować baterię.

Co trzeba zrobić?

W instrukcji Volvo napisano: "Jeśli samochód przez długi czas jeździł tylko na napędzie elektrycznym, paliwo mogło się zestarzeć i trzeba je zużyć".

W praktyce jest to wyłącznie wyliczenie komputera niezwiązane z faktyczną przydatnością paliwa. Warto jednak trzymać się zalecenia i nie korzystać nadmiernie z trybu elektrycznego, a że zbiorniki paliwa hybryd plug-in są z reguły nieduże, paliwo zostanie wypalone na dystansie ok. 300-400 km.

Czasem wystarczy wypalić trochę i dotankować, choć — jeśli samochód jest często ładowany i używany w większości w trybie elektrycznym — dobrze jest utrzymywać stosunkowo niski poziom paliwa w zbiorniku. Benzyna w niskich temperaturach faktycznie może tracić swoje właściwości, ale dopiero po ok. sześciu miesiącach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)