W Polsce ruszają kina samochodowe. Ministerstwo Kultury podało nowe wytyczne, które jednak nie do końca są jasne
Na otwarcie stacjonarnych kin i teatrów trzeba jeszcze trochę poczekać, ale na pocieszenie mamy informację, że niemal w całej Polsce ruszają kina samochodowe. Te oczywiście muszą spełniać wytyczne podane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, jeden punkt może prowadzić do nieporozumień. Poprosiłem więc resort o wyjaśnienie.
22.05.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:27
Z powodu epidemii koronawirusa oglądanie filmów musieliśmy ograniczyć jedynie do naszego laptopa czy telewizora. Wprowadzone w marcu obostrzenia nie pozwalały prowadzić działalności teatrom i kinom stacjonarnym, a przepis zakazywał też organizacji kin plenerowych, w tym samochodowych.
Sytuacja zmieniła się po ogłoszeniu III etapu odmrażania gospodarki. Zielone światło dostały ostatnie dwie formy szerzenia kultury. Organizatorzy tylko na to czekali, a w całej Polsce w ostatnich dniach pojawiło się mnóstwo zaproszeń na seanse w poszczególne dni. Atrakcje czekają nie tylko mieszkańców takich miast jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale też tych mniejszych - jak Koszalin, Elbląg czy Pabianice.
Mimo że w kinie samochodowym (jak sama nazwa wskazuje) film oglądamy z samochodu, a więc jesteśmy oddzieleni od innych widzów, uczestnicząc w wydarzeniu, musimy przestrzegać pewnych zasad. A te zostały ostatnio opublikowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Oto one:
- Widzowie powinni pozostawać w bezpiecznej od siebie odległości, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przepisami prawa, co powinno zostać umożliwione odpowiednim wyznaczeniem przez organizatora miejsc postojowych/miejsc w plenerze.
- Każdy z widzów przed, w trakcie, jak również po pokazie musi pozostać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. Dopuszczalny jest tylko i wyłącznie ruch pieszy w przypadku konieczności skorzystania z toalety (regularnie odkażanej i wyposażonej w płyn do dezynfekcji rąk, z którego należy korzystać przed i po wyjściu z toalety). W przypadku kolejki do sanitariatów osoby muszą zachować 2-metrowy dystans od siebie. Liczba osób w sanitariacie jednoczasowo odpowiada połowie urządzeń przeznaczonych do skorzystania z nich. Wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina, w tym również w ramach gastronomii, o ile będą dozwolone, powinny być dostarczane do pojazdu przez obsługę kina, bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów.
- Widzowie powinni być zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem – posiadanie środków ochronnych powinno być kontrolowane na etapie wjazdu na teren kina samochodowego/plenerowego, a w przypadku ich braku organizator powinien zapewnić widzowi te środki we własnym zakresie lub odmówić wjazdu na teren kina (wynika z tego, że w kabriolecie również powinniśmy cały czas mieć zakryte usta i nos – przyp. red.).
- W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczane powinny być tylko samochody osobowe, a liczba osób w samochodzie powinna być zgodna z obowiązującymi w danym momencie normami – obecnie nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących; wszystkie osoby niezamieszkujące wspólnie zobowiązane są do zakrycia ust i nosa w czasie przebywania w samochodzie.
- Każdy uczestnik pokazu, przy wjeździe na teren kina samochodowego, powinien zostać poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury (o czym powinien być wcześniej poinformowany), przeprowadzanemu przez obsługę kina. W przypadku stwierdzania u któregoś z uczestników pokazu temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza, osoba taka wraz ze współpasażerami nie uczestniczy w pokazie i nie powinna zostać wpuszczona na teren kina (także o tym powinna być poinformowana przed przyjazdem na seans).
- Organizator powinien umożliwić zakup biletów on-line lub w innej formie bezkontaktowej.
- Obszar kina samochodowego/plenerowego powinien zostać wydzielony w sposób umożliwiający zachowanie na jego terenie ww. zasad.
O ile większość wytycznych brzmi logicznie i znajduje swoje uzasadnienie, tak niezrozumiały, a jednocześnie przeczący obowiązującym przepisom może wydawać się punkt, który dotyczy liczby osób w pojeździe. W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jest bowiem zapis:
Ponadto na rządowym portalu gov.pl, w zakładce "Aktualne zasady i ograniczenia" możemy przeczytać, że ograniczenie dotyczące limitu pasażerów w pojeździe nie dotyczy samochodów osobowych.
W związku z tym zwróciłem się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pytaniem, z czego wynika ograniczenie osób w samochodzie podczas seansu.
"Zastosowaliśmy tu analogię do środków transportu publicznego. Celem zaproponowanych regulacji, dotyczących umożliwienia działalności kin samochodowych i plenerowych, jest ograniczenie liczby osób uczestniczących w pokazie samochodowym" – odpowiada na zapytanie Autokult.pl biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Oprócz tego zostałem zapewniony, że w kolejnych etapach luzowania obostrzeń będą w tym zakresie dokonywane zmiany.
W takim wypadku przydatne mogą się okazać wszelkiej maści minivany i minibusy. A co w przypadku 2-osobowego kabrioletu? Cóż, jeśli mamy tylko taki samochód, wszystko wskazuje na to, że nie pozostaje nam nic innego jak samotny wieczór w towarzystwie innych zmotoryzowanych, siedzących w swoich autach.