Volkswagen Sharan to minivan (MPV), który zadebiutował na rynku w 1995 r. Produkcja Volkswagena Sharana odbywa się w tylko jednej fabryce, która jest zlokalizowana w mieście Palmela w Portugalii.
Model Sharan powstał przy współpracy firm Volkswagen AG oraz Ford Motor Company. Zresztą pierwsza generacja Volkswagena Sharana bazowała na Fordzie Galaxy, chociaż auto dzieli płytę podłogową z Seatem Alhambrą. Pięciodrzwiowe nadwozie Volkswagena Sharana zaprojektował Greg M. Greeson, popularny designer pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.
Jedną z największych zalet Volkswagena Sharana jest duża przestrzeń, jaką auto oferuje podróżującym. We wnętrzu Volkswagena Sharana znajduje się bowiem siedem miejsc, a fotele samochodu mogą być składane w zależności od preferencji użytkownika i potrzebnej w danym momencie przestrzeni ładunkowej.
Volkswagen Sharan zbiera również pochwały za dobrą widoczność z kabiny pasażerskiej oraz solidne silniki. Pod maską Volkswagena Sharana pracują jednostki napędowe o pojemności od 1,4 do 2 litrów. Auto może być wyposażone zarówno w silnik Diesla (TDI), jak i motor benzynowy.
Sprawiające ogólnie korzystne wrażenie wnętrze Volkswagena Sharana posiada jeden dość poważny mankament. Mianowicie jest nie najlepiej wyciszone, co niektórym osobom może odebrać radość z jazdy modelem Sharan od Volkswagena.
W Volkswagenie Sharanie pojawiają się czasem pomniejsze usterki, jednak zdecydowanie większym problemem jest sam zakup tego auta, które ma opinię zbyt wysoko wycenionego przez producenta.
Spalanie Volkswagena Sharana zależy oczywiście od tego, w jaki silnik jest wyposażony konkretny egzemplarz tego modelu. Żaden silnik Diesla montowany w Volkswagenie Sharanie nie pali więcej niż średnio 5.3 l w cyklu mieszanym, 6.1 l w cyklu miejskim i 4.8 l w trasie (na 100-kilometrowym odcinku).
Wśród jednostek benzynowych Volkswagena Sharana najwięcej paliwa zużywa 2-litrowy silnik TSI BMT Highline, który w cyklu mieszanym pali 7.3 l, w miejskim – 9.3 l, a w trasie 6.1 l. Dla porównania najbardziej ekonomiczne, 1,4-litrowe silniki Volkswagena Sharana palą odpowiednio 6.4, 7.9 oraz 5.5 l benzyny na 100 km.