Ukryty przycisk na dole obudowy. Do czego służy?

Włącznik na przejściu dla pieszych ma dodatkową funkcję
Włącznik na przejściu dla pieszych ma dodatkową funkcję
Źródło zdjęć: © WP
Mateusz Lubczański

27.10.2023 16:14

Panele do wywołania zielonego światła, które są powszechnie spotykane przy sterowanych sygnalizacją świetlną przejściach dla pieszych, mają dodatkową, niezwykle ważną funkcję, której nie wszyscy są świadomi.

W zastosowano nowatorską formę sygnalizacji, która wyświetla odpowiedni kolor światła bezpośrednio przy stopach przechodniów. Jednak nie tylko takie zaawansowane technologicznie przejścia dla pieszych mają dodatkowe funkcje. Zwykłe przejścia również kryją pewną tajemnicę. Jak podaje serwis boop.pl, pod panelem, który służy do uruchomienia zielonego światła, znajduje się specjalny, wibrujący przycisk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ten przycisk, mimo iż może wydawać się przeznaczonym do natychmiastowego wywołania zielonego światła, ma zupełnie inną funkcję. Jego głównym zadaniem jest pomoc osobom niewidomym. Kiedy światło dla pieszych jest czerwone, przycisk pozostaje nieruchomy. Natomiast kiedy światło zmienia się na zielone, przycisk zaczyna wibrować. Dzięki temu osoby niewidome mogą łatwiej poruszać się po mieście.

Dodatkowo, na boku tego urządzenia, dosłownie, znajduje się narysowane przejście. Na rysunku zaznaczone są pasy ruchu, a także ewentualne wyspy dzielące przejście dla pieszych, potocznie nazywane "zebrą". To kolejne udogodnienie, które ma na celu ułatwienie poruszania się osobom niewidomym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)