Ukryta funkcja kluczyka. Wciśnij specjalną kombinację przycisków

Ukryta funkcja kluczyka. Wciśnij specjalną kombinację przycisków

Kluczyk Toyoty
Kluczyk Toyoty
Źródło zdjęć: © WP Autokult | Marcin Łobodziński
Mateusz Lubczański
15.02.2023 10:19, aktualizacja: 15.02.2023 16:41

Kluczyk – ze zwykłym grotem trafiającym do stacyjki – jest już pieśnią przeszłości. Nowe rozwiązania to nie tylko dostęp do auta bez sięgania po pilota. Możliwości tego małego urządzenia są znacznie większe.

Otwieranie/zamykanie wszystkich szyb

Jest to bardzo przydatna latem opcja, która pozwala szybciej schłodzić wnętrze samochodu stojącego w pełnym słońcu. Po prostu przytrzymaj dłużej przycisk otwierania drzwi, a wszystkie szyby opuszczą się, wietrząc kabinę. Analogicznie – przytrzymaj dłużej przycisk zamknięcia auta, a będziesz miał pewność, że nic nie pozostanie uchylone.

Lokalizacja na parkingu

Zgubiłeś samochód na dużym parkingu? W zależności od modelu kombinacja przycisków może być różna, ale zazwyczaj wystarczy dłużej przytrzymać jeden z nich, by samochód dał znać klaksonem, zdradzając swoją pozycję.

Tryb alarmowy

Ciekawy, ale nie zawsze dostępny tryb. W przypadku kłopotów kluczyk może uruchomić alarm w samochodzie, co na pewno zwróci uwagę osób postronnych.

Wyłączenie systemu bezkluczykowego

To rozwiązanie jest szczególnie interesujące – np. w mercedesach wystarczy dwa razy nacisnąć przycisk zamknięcia pojazdu. Wówczas system bezkluczykowy przestanie działać, a samochód nie zareaguje np. na kota przebiegającego pod zderzakiem, co (zazwyczaj) otwiera klapę bagażnika. Jest też dobrym zabezpieczeniem przed złodziejami, którzy wykorzystują niedoskonałe zabezpieczenia systemu bezkluczykowego.

Grot

Nawet w nowoczesnych samochodach trzeba być gotowym na problemy. Dlatego w obecnie używanych kluczykach ukryty jest grot do otwarcia samochodu, gdy np. bateria w tym małym urządzeniu odmówi posłuszeństwa.

Przestawianie auta

Ta funkcja dotyczy głównie BMW oraz hybrydowych samochodów Hyundaia. Przy wykorzystaniu silnika elektrycznego możemy przestawić pojazd poruszając się do przodu i do tyłu. Być może jest to dobre rozwiązanie na zatłoczonych parkingach, lecz w rzeczywistości okazuje się być po prostu zbędnym bajerem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)