Toyota zapowiada elektryczny model. Crossover dostanie nową płytę podłogową

Toyota zapowiada elektryczny model. Crossover dostanie nową płytę podłogową07.12.2020 08:10
Szkic pierwszego elektrycznego modelu Toyoty (fot. Toyota)
Szkic pierwszego elektrycznego modelu Toyoty (fot. Toyota)

Toyota już za kilka miesięcy zaprezentuje swój pierwszy w pełni elektryczny model. Opracowany od podstaw z myślą o europejskim rynku crossover będzie pierwszym z całej gamy nowych konstrukcji opartych o opracowaną samodzielnie przez Japończyków płytę podłogową e-TNGA.

TNGA to modułowa platforma, na którą od 2015 roku przesiadają się kolejno wszystkie modele Toyoty, od miejskiego Yarisa, przez hybrydowego Priusa, po siedmioosobowego SUV-a Highlander. Teraz japoński koncern obwieszcza powstanie nowego rozwinięcia tej konstrukcji dla modeli czysto elektrycznych: e-TNGA.

Jak poinformowali mnie przedstawiciele marki, do 2025 roku ma zostać zbudowanych na niej aż dziesięć modeli z napędem wyłącznie elektrycznym. Głównym motywatorem wydają się być coraz ostrzejsze normy emisji spalin w Unii Europejskiej, bo to właśnie tutaj zadebiutuje nowy crossover.

Grafika platformy e-TNGA ukazująca rozmieszczenie podzespołów (fot. Toyota)
Grafika platformy e-TNGA ukazująca rozmieszczenie podzespołów (fot. Toyota)

Póki co sam producent oficjalnie zaprezentował tylko grafikę z sylwetką modelu. Trochę więcej o aucie opowiedział zaproszonym na wirtualną konferencję mediom dyrektor Toyoty ds. produktu i marketingu na rynek europejski Andrea Carlucci. Jak zapowiada, będzie to SUV klasy średniej o rozmiarach porównywanych do RAV4. Według niego z płyty e-TNGA będą korzystały również przyszłe modele Subaru.

Za największy atut elektrycznego programu koncernu Toyoty uważa się właśnie nową płytę podłogową. Jej segmentowa konstrukcja pozwala rozwijać równolegle zróżnicowane modele: wszelkiej wielkości i przeznaczenia, z napędem na oś przednią, tylną lub cztery koła.

Elektryczne modele koncernu będą budowane w opracowanej specjalnie do tego celu, funkcjonującej od 2018 roku fabryce aut elektrycznych Toyoty zlokalizowanej w Japonii. Więcej informacji o nowym modelu ma pojawić się na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)