Suzuki Grand Vitara 1 generacji

Generacja
Suzuki Grand Vitara 1 generacji Zobacz 6 zdjęć

Suzuki Grand Vitara I

Grand Vitara to kompaktowy samochód typu SUV produkowany od 1999 roku przez japoński koncern Suzuki Motor Corporation. Auto zastąpiło model Vitara i od 1999 roku zostało zaprezentowane w dwóch generacjach.

Samochód produkowano w Japonii i Ekwadorze. Auto można było nabyć pod nazwami: Suzuki Vitara, Suzuki Grand Vitara, Chevrolet Grand Vitara, Chevrolet Tracker oraz Mazda Proceed Levante.

Pierwsza seria Grand Vitary pojawiła się w 1999 roku, zastępując model Vitara. Vitara była ceniona za swoje nadzwyczaj duże jak na samochód typu SUV własności terenowe. Grand Vitara miała kontynuować tę tradycję i utrzymać dobrą opinię o modelu.

W Grand Vitarze producent zdecydował na wykorzystanie dwóch rodzajów napędu. Podstawowy był napęd klasyczny, a więc taki, w którym silnik jest ustawiony wzdłużnie z przodu. Drugi typ to napęd na wszystkie koła. Oczywiście, lokalizacja jednostki napędowej nie była w tym przypadku zmieniana.
W zależności od wersji silnikowej Suzuki Grand Vitara wyposażane było w 4-biegową lub 5-biegową, manualną skrzynię biegów albo w 4-biegową skrzynkę automatyczną.

Pod maską tego japońskiego samochodu montowano kilka różnych silników. Początkowo na rynku europejskim najmniejszym silnikiem był 1,3-litrowy motor benzynowy, który nie gwarantował zbyt dobrych osiągów. Lepszym wyborem okazywał się 1,6-litrowy silnik o 4 zaworach na cylinder, osiągający moc 97 KM.

Z kolei jednostka napędowa o objętości skokowej 1,8 l miała do wyboru elektroniczny wtrysk paliwa lub stary, mechanicznie działający gaźnik.

Po pewnym okresie z produkcji zniknęła wersja 1,3-litrowa, a wprowadzono silnik 2-litrowy o oznaczeniu J20A, generujący moc 127 KM. Do tego doszedł jeszcze 2,0-litrowy turbodiesel, który przez wszystkie lata produkcji Grand Vitary I był non stop modernizowany i ulepszany.

Na rynku północnoamerykańskim silnik 1,6-litrowy oferowano w 2- i 3-drzwiowych wersjach Suzuki, a 2-litrowa jednostka benzynowa sprzedawana była tylko z 5-drzwiowym kombi. W USA występował też benzynowy motor V6 o symbolu H25A o objętości 2,5 l. Rozwijał on aż 168 KM mocy i zapewniał bardzo dobre osiągi japońskiemu SUV-owi.

Grand Vitarę sprzedawano w trzech wariantach nadwoziowych. Najpopularniejsze było 3-drzwiowe kombi, które oferowało sporą ilość miejsca dla pasażerów zasiadających z przodu. Również ci, którzy zajęli miejsce na tylnej kanapie, nie mieli powodów do narzekań, jeśli nie byli zbyt wysocy.

Druga odmiana karoseryjna Grand Vitary to 5-drzwiowe kombi, w którym zajęcie miejsca z tyłu było znacznie ułatwione dzięki szeroko otwierającym się drzwiom. Ostatnia wersja to 2-drzwiowy kabriolet z miękkim dachem. Ten samochód zyskał największą popularność w krajach o ciepłym klimacie.

Karoseria Suzuki charakteryzowała się łagodnymi, choć wyrazistymi liniami, i mogła się podobać. Wystające błotniki nadawały autu muskulaturę, a nakładki na błotniki, drzwi i zderzaki chroniły przed zarysowaniem lakieru.

Wnętrze Grand Vitary wykonane było z przyzwoitych jak na tę klasę samochodów materiałów i dobrze zmontowane. Siedzenia zapewniały przyzwoity komfort podróży, choć nie miały dobrego trzymania bocznego. Jak to jest w większości SUV-ów i samochodów terenowych, widoczność z wnętrza Grand Vitary była doskonała.

Nieco gorzej było z wyciszeniem kabiny, do której docierały szumy opływającego nadwozie powietrza w trakcie szybkiej jazdy. Wynikało to między innymi z dużej powierzchni czołowej samochodu.
Produkcja Grand Vitary pierwszej generacji zakończyła się w 2005 roku, kiedy wprowadzono nowy model.

3.98
Ocena na postawie 12 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaSuzuki
ModelSuzuki Grand Vitara
Produkcja od1998
Produkcja do2005

Wybrane wersje Suzuki Grand Vitara 1 generacji

Inne generacje Suzuki Grand Vitara

Inne modele Suzuki

Suzuki Grand Vitara 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie