Toyota Land Cruiser J70

Generacja
Toyota Land Cruiser J70 Zobacz 10 zdjęć

Land Cruiser to model terenowego samochodu produkowanego w różnych formach przez japoński koncern Toyota Motor Corporation od 1954 roku. Pierwsze próby produkcji pojazdu terenowego podjęto już w czasie drugiej wojny światowej. Auto miało być przeznaczone dla wojska. Projekt jednak zarzucono ze względu na przegraną Japonii w wojnie. W 1953 roku fabrykę opuściły pierwsze Toyoty Jeep, jednak po protestach firmy Willis Japończycy zmienili nazwę wozu na Land Cruiser.

W 1984 roku pojawiła się już kolejna generacja Land Cruisera oznaczona symbolem J70. Podobny z zewnątrz do poprzednika samochód miał kanciaste, funkcjonalne nadwozie. Dostępne były odmiany zarówno 3-drzwiowe, jak i 5-drzwiowe. Wóz opracowano w wersji krótkiej, średniej i długiej. Na bazie tej ostatniej instalowano również 3-drzwiowe nadwozie, wersję transportową mogącą przewieźć nawet 11 osób i pick-up.

Początkowo produkcja odbywała się tylko w Japonii, jednak w późniejszym okresie firma zaczęła wytwarzać ten model też w Wenezueli i Australii. W obu tych krajach do dzisiaj produkowane są wszystkie wersje karoseryjne z wyjątkiem 5-drzwiowego kombi, które z taśm montażowych zniknęło w 1998 roku.

Wnętrze Land Cruisera prezentowało się surowo. Deska rozdzielcza była kanciasta i toporna. Do tego pokryto ją twardymi tworzywami sztucznymi, które miały jednak tę zaletę, że łatwo dało się je czyścić i były dość wytrzymałe.

Samochód miał bardzo mocną ramową konstrukcję z zależnym zawieszeniem opartym na resorach piórowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu Land Cruiser cechował się dużą dzielnością w terenie.

W 1985 roku pojawiły się dwie nowe wersje J70 o nazwach Prado i Bundera. Były to pojazdy przeznaczone dla osób, które chciały podróżować nieco bardziej komfortowo kosztem nieco gorszych własności terenowych. Aby zwiększyć komfort jazdy, producent postanowił przenieść mosty napędowe z modelu Hilux. Te zamiast resorów piórowych miały sprężyny śrubowe przy wszystkich kołach.

Pod maskę powędrowały nieco słabsze niż zwykłych Land Cruiserach silniki. A do wyboru były dwie jednostki benzynowe: mniejsza o objętości skokowej 2,4 l i mocy 105 KM, większa o objętości 2,7 l i mocy 150 KM; oraz kilka diesli w wersjach wolnossących i turbodoładowanych. Ich zakres mocy wahał od około 80 KM do 145 KM.

Zwykłe wersje Land Cruisera wytwarzanego w Australii przeszły modernizację w 1999 roku. W jej ramach zmieniono przedni most na te stosowane w nowszej odmianie J80, zawieszenie zamiast resorów otrzymało sprężyny śrubowe, poszerzono też kabinę pasażerską.

Trzy lata później pod maskę trafił turbodiesel o objętości skokowej 4,5 l, który rozwijał moc 168 KM. Drugim silnikiem o zapłonie samoczynnym jest jednostka bez doładowania, również o objętości skokowej 4,2 l, która ma moc 132 KM. W Wenezueli używany jest tylko jeden silnik – benzynowy o objętości 4,5 l i mocy aż 215 KM. Wśród innych motorów są lub były diesle o objętości 3,4 l (98 KM), 4,0 l (115 KM) i 3,5 l (115 KM) oraz jednostka benzynowa o objętości 4,0 l (150 KM).

W 2007 roku Australijczycy przeprowadzili drugą większą modyfikację Toyoty Land Cruiser.
Zewnętrznie od starszych wersji wóz odróżnia się w minimalnym stopniu (np. ma inny przedni zderzak, nowe lampy, kierunkowskazy itd.). Większa zmiana nastąpiła wśród silników. Wszystkie używane dotąd motory wysokoprężne zastąpiono jednym nowym silnikiem o kodzie 1VD-FTV. Jest widlasty 8-cylindrowiec z turbodoładowaniem o mocy aż 204 KM. Dołączona jest do niego 5-biegowa manualna skrzynia biegów.

W tym samym roku do produkcji wróciła też odświeżona wersja z pięciorgiem drzwi.

W Australii Land Cruiser J70 to jedno z popularniejszych aut terenowych, które do tego jest wytwarzane wyjątkowo długo, bo już prawie 30 lat, i ciągle jest na nie popyt.

W Japonii i na rynku europejskim w 1989 roku wersję J70 wyparła nowsza oznaczona symbolem J80.

4.17
Ocena na postawie 6 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaToyota
ModelToyota Land Cruiser
Produkcja od1984
Produkcja do1990

Wybrane wersje Toyota Land Cruiser J70

Inne generacje Toyota Land Cruiser

Inne modele Toyota

Oceny użytkowników (1)

Toyota Land Cruiser J70: newsy, testy i recenzje

Test: Toyota Land Cruiser – porzuć hybrydę, wybierz terenówkę

... W teorii ten wóz jest wszystkim tym, o co nie chodzi we współczesnej motoryzacji, a w szczególności w Toyocie. I choć ciekawszy model marki w tym segmencie już czeka w blokach startowych, to Land ... Cruiser pod pewnymi względami jest nie do ...

2 miesiące temu

Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja

Toyota Mega Cruiser. Kiedy Japończycy chcieli mieć własnego Hummera

... Już sama nazwa – Mega Cruiser – daje do zrozumienia, że Toyota nie oszczędzała na projekcie tej gigantycznej terenówki. Pomimo jednak dużych rozmiarów, sprawdzała się ona zarówno w ciasnych, miejskich uliczkach jak i na polu walki, gdzie była ...

9 miesięcy temu

Toyota Land Cruiser doczekała się 10 mln egzemplarzy

... Toyota Land Cruiser to bez wątpienia jedna z największych motoryzacyjnych legend. Świetna terenówka, która od niemal 70 lat dzielnie służy na najtrudniejszych trasach całego globu. Auto powstało już w 10 mln egzemplarzy, a w planach są już ...

dawno temu

Nowa Toyota Land Cruiser będzie hybrydą? Wszystko na to wskazuje

... To musiało nastąpić. Toyota będąca jednym z liderów rozwoju technologii hybrydowych zamierza napędzać swoją największą terenówkę właśnie takim napędem. Dziwne, że Japończycy nie zrobili ... Japoński portal motoryzacyjny bestcarweb.jp donosi, że ...

dawno temu

Toyota Aygo doczeka się następcy. I to ze spalinowym silnikiem

... Segment A jeszcze nie umarł. Toyota widzi potencjał w małych, prostych samochodach z silnikiem spalinowym, więc linia Aygo doczeka się kontynuacji. Nowa odsłona ma być oparta na tej samej platformie co Yaris. ... Toyota, jak wielu innych ...

6 dni temu

Toyota Mirai wyceniona w Polsce. Woda z wydechu nie będzie tania

... Toyota Mirai oficjalnie wjeżdża do polskich salonów. Klienci mogą wybierać spośród 3 wersji wyposażenia i jednej opcji napędu. Oczywiście wodorowego, który z rury wydechowej emituje wyłącznie czystą wodę. Ile trzeba zapłacić za takie auto? ... ...

4 dni temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie