Mitsubishi Freeca

Model
Mitsubishi Freeca Zobacz 2 zdjęcia

Mitsubishi Freeca jest osobowym samochodem w typie compact MPV i compact SUV, który produkowany był w latach 1997 – 2017 przez Mitsubishi Motors i China Motors Corporation. Po zakończeniu produkcji auto zostało zastąpione w portfolio marki przez modele Mitsubishi Xpander i Mitsubishi Zinger/Fuzion.

Mitsubishi Freeca – historia

Mitsubishi Freeca na rynku zaprezentowany został 11 września 1997 roku. Nazwa ''Freeca'' odnosi się do tajwańskich słów ''free'' i ''ca'' znaczących tyle, co ''samochód''. Dzięki pozytywnym recenzjom ekspertów z rynku motoryzacyjnego pojazd dostępny był również na rynku w Chinach, Wietnamie, Indonezji oraz na Filipinach, gdzie dostępny był jako Mitsubishi Adventure. W późniejszym okresie Mitsubishi Freeca składany był również w zakładach na Filipinach, gdzie przeprowadzono jego pierwszy lifting obejmujący zmiany w nadwoziu (2001, 2004 i 2009 rok). Oprócz tego auto znane było również jako Mitsubishi Kuda w Indonezji, gdzie słowo ''Kuda'' znaczy ''koń'', co przełożyło się na uruchomienie lokalnej produkcji w tamtejszym regionie. Mitsubishi Freeca dzięki wytrzymałej konstrukcji i ekonomicznym silnikom wprowadzony został również na rynki Ameryki Południowej, gdzie sprzedawany był pod nazwą Africar Landio i Africar Jockey.

Mitsubishi Freeca – zakończenie produkcji

Ostatni egzemplarz Mitsubishi Freeca opuścił linie produkcyjne w piątek 8 grudnia 2017 roku (Greenfield Automotive Park). Było to jednocześnie zakończenie 20-letniego cyklu produkcyjnego marki, co zostało uwieńczone powstaniem silnika o specyfikacji zgodnej z normami Euro-2.

Mitsubishi Freeca – dane techniczne

Mitsubishi Freeca wyposażony został w trzy benzynowe jednostki L4 z pojemnością w zakresie 1.6 – 2 litra oraz jedną napędzaną Dieselem z układem DOHC i 2.5 litrami pojemności. Obsługiwane były przez 5-biegową manualną i 4-biegową automatyczną przekładnię przy napędzie przełożonym na przednią oś pojazdu. Dzięki temu konstruktorzy uzyskali mniejszą masę konstrukcji oraz zwiększoną przestrzeń wewnątrz kabiny. Co więcej, Mitsubishi Freeca posiada ulepszoną kontrolę podczas pokonywania zakrętów ze średnią i małą prędkością oraz prostą konstrukcję tylnego zawieszenia. Z drugiej strony auto z napędem na przednią oś nie wymaga od kierowcy takiego doświadczenia i umiejętności jak pojazd z napędem przełożonym na tył.

Mitsubishi Freeca – wymiary

Mitsubishi Freeca wyróżnia się spośród innych modeli SUV marki przedłużoną konstrukcją nadwozia. Wyróżniała się ona długością 4320 – 4375 mm, przy szerokości w zakresie 1650 – 1690 mm w zależności od wersji. W ten sposób wysokość auta osiągnęła 1800 – 1830 mm, a masa całkowita konstrukcji wynosi 1445 – 1500 kg. Co więcej, osie rozstawione zostały przez producenta na odległość 2620 mm. Na koniec warto dodać, że konstruktorzy wyposażyli Mitsubishi Freeca w zbiornik paliwa z pojemnością 50 litrów.

Mitsubishi Freeca – wyposażenie

Mitsubishi Freeca w podstawowej wersji wyposażony został w podstawowej wersji m.in. w: aluminiowe felgi, szeroką deskę rozdzielczą z obsługą wlotów powietrza i nawiewów oraz światła awaryjnego, klimatyzację, elektryczne wspomaganie kierownicy, regulowaną kolumnę z wielofunkcyjną kierownicą, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, centralny zamek, immobilizer, radio FM/AM z odtwarzaczem CD, system głośników audio oraz rozbudowany system schowków i półek ułatwiające przewóz przedmiotów o mniejszych gabarytach.

Mitsubishi Freeca – bezpieczeństwo

Mitsubishi Freeca został pozytywnie oceniony pod kątem bezpieczeństwa jak na miejskiego SUV-a. Auto w podstawowej wersji charakteryzuje się m.in. : wzmacnianymi pasami bezpieczeństwa, systemem kontroli trakcji, wspomaganiem układu hamulcowego, systemem ABS, asystentem pasa ruchu, komputerem pokładowym, dodatkowymi światłami przeciwmgielnymi, dodatkowym podświetleniem zegarów ze specjalnym nocnym trybem, regulowanymi fotelami i zagłówkami co umożliwiało zajęcie bezpiecznej pozycji w stosunku do modelu jazdy, czujnikami parkowania oraz zestawem poduszek powietrznych przeznaczonych zarówno dla kierowcy jak pasażera siedzącego na przednim fotelu.

4.07
Ocena na postawie 5 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaMitsubishi
TypSamochód osobowy
SegmentI

Inne modele Mitsubishi

I - Inne modele

Mitsubishi Freeca: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie