Mercedes-Benz T2

Model
Mercedes-Benz T2 Zobacz 4 zdjęcia

Mercedes-Benz T2 – samochód dostawczy produkowany przez niemiecką markę należącą do koncernu Daimler. Powstawał od roku 1967, przez następne trzy dekady, aż po 1996 rok. Był pierwowzorem dla dzisiejszych busów produkcji Mercedesa, służył także jako wóz strażacki i znano go głównie z wytrzymałości.

Mercedes-Benz T2 – historia powstania

Mercedes, czy raczej Daimler-Benz (bo tak wówczas nazywała się firma) w latach 50. był już marką popularną na całym świecie. Znano go szczególnie z pojazdów osobowych, jednak tworzył także ciężarówki. Same Niemcy tymczasem były stopniowo odbudowywane po wojnie i potrzebne były w tym celu specjalistyczne pojazdy. Fachowcy Daimler-Benz postanowili zaprojektować samochód, który wypełni lukę między osobówkami i autami ciężarowymi.

Tak powstał pierwszy samochód dostawczy Mercedesa. To Mercedes-Benz L 319 z 1955 roku, który dostępny był w wielu różnych opcjach nadwozia, zarówno z naczepami, jak i w formie busów. Niektóre z nich przypominały Volkswagena Typu II (później znanego jako Transporter lub Ogórek), jednak pojazd Mercedesa opierał się na zupełnie innej konstrukcji, zbliżonej bardziej do Opla Blitz.

Samochód dostawczy sprzedawano przez następną dekadę z powodzeniem – wg szacunków historyków wyprodukowano nawet 150 tys. tego typu wczesnych dostawczaków. W 1967 roku przyszedł jednak czas na zmiany i firma Daimler-Benz postanowiła wprowadzić na rynek następcę Mercedes-Benz L 319. Początkowo sprzedawano go pod wieloma różnymi nazwami, jednak do dziś zapamiętany został jako Mercedes-Benz T2.

Mercedes-Benz T2 – wersje, generacje

Wiele nazw wynikało z tego, ze Mercedes-Benz T2 również dostępny był z wieloma wersjami nadwozia. Na drogi wyjechały np. modele minibus, box van i w formie lekkiej ciężarówki. Pojazd popularnością przebił swojego poprzednika. Używali ich zarówno listonosze, pracownicy budowlani, nie powstydziło się ich nawet pogotowie ratunkowe i straż pożarna. Pojazd produkowany był przez prawie 30 lat. W 1981 roku otrzymał facelift, który zapewnił mu nowy grill z przodu i zarazem wygląd, z którego słynął aż do końca produkcji.

Przez pierwsze niecałe 20 lat sprzedało się prawie pół miliona egzemplarzy pojazdu. Kolejne zmiany nadeszły w 1986 roku, gdy Mercedes wprowadził na rynek drugą generację Mercedesa-Benz T2. Samochód został nieco wydłużony, a jego rysy nabrały bardziej kanciastych kształtów. Druga generacja T2 szczególnie popularna stała się w Wielkiej Brytanii, gdzie służyła głównie jako minibus. Jako forma transportu publicznego auto trafiło także do Ameryki Południowej. Na ten rynek było produkowane w fabryce w Argentynie, a w sąsiedniej Boliwii jeździło nawet po szynach jako swego rodzaju pociąg.

Mercedes-Benz T2 został wycofany dopiero w 1996 roku. Niemiecka firma postanowiła wprowadzić na rynek dwa modele, które miały go zastąpić. Był to Mercedes-Benz Vario przystosowany do potrzeb kierowców busów, a także typowy dostawczak, który okazał się po raz kolejny strzałem w dziesiątkę. Powstaje do dziś. To słynny Mercedes-Benz Sprinter.

Mercedes-Benz T2 – dane techniczne, nadwozia

Do pierwszej generacji Mercedesa-Benz T2 należały m.in. modele z nadwoziami L406D, L407D, L408, L508D, oraz L608D. W ten sposób oznakowane były w ofercie producenta vany i pojazdy z kabinami, natomiast nazwy busów zaczynały się od litery O (np. O309D). Pozostałe modele to m.in. niewielkie ciężarówki i inne pojazdy do zadań specjalnych. Do wyboru były również różne opcje względem podwozia i rozstawu osi. W tym ostatnim przypadku było to od 2950 mm aż po 4100 mm w zależności od potrzeb nabywającego.

Większość modeli Mercedes-Benz T2 pierwszej generacji kupowano z silnikiem diesla. Tutaj do wyboru również był cały szereg różnych jednostek napędowych. Ich moc zaczynała się od 55 KM (silnik OM621), a kończyła na prawie trzykrotnie większej ilości – 130 KM w przypadku jednostki OM352. Dostępna była zarówno manualna skrzynia biegów, jak również automat. Ta ostatnia opcja sprawdzała się szczególnie w przypadku busów.

Druga generacja Mercedesa-Benz T2 była produkowana jednocześnie z pierwszą. Jej modele otrzymały następujące nazwy: 510, 507D, 508D, 511D, 609D, 709D, 711D, 714D, 809D, 811D, 814D. Podobnie jak w przypadku pierwszej generacji, pierwsza cyfra oznacza tu udźwig w tonach, a pozostałe to tymczasem moc silnika. Mercedes-Benz T2 drugiej generacji posiadał mniejszą ilość jednostek napędowych do wyboru. To kilka silników diesla, w tym wersja OM364 A z turbiną i OM601 z intercoolerem.

4.75
Ocena na postawie 38 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaMercedes-Benz
TypSamochód osobowy

Inne modele Mercedes-Benz

Mercedes-Benz T2: newsy, testy i recenzje

Tancerka z korporacji, czyli jak znaleźć balans w życiu

Mercedes 190 z amerykańskim V8 pod maską ma ponad 1000 KM

... Mercedes 190 Evo II to poszukiwany klasyk, którego seryjne egzemplarze z każdym rokiem zyskują na wartości i są niezwykle rzadkie. Niecierpliwi Amerykanie wzięli więc sprawy w swoje ręce i stworzyli własną interpretację modelu. ... Mercedes 190 ...

2 tygodnie temu

Mercedes-Benz Polska z nowym prezesem. Stworzył m.in. MBUX

... Wolfgang Karl Bremm zostanie nowym prezesem Mercedes-Benz Polska oraz dyrektorem zarządzającym dywizją samochodów osobowych w Europie Centralnej. Zajmie miejsce Marca Boderke, który po trzech latach pracy wróci do centrali w Stuttgarcie. ... ...

6 miesięcy temu

Szef Daimlera potwierdza. Będzie elektryczny Mercedes Klasy G

... Legendarny Mercedes Klasy G, który do tej pory kojarzony był głównie z dużymi i paliwożernymi silnikami, doczeka się elektrycznej wersji, zasilając najprawdopodobniej gamę modeli EQ. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. ... Mercedes Klasy G ...

3 tygodnie temu

Mercedes-Maybach GLS 600: pierwszy kontakt z nowym królem SUV-ów

... W tej buńczucznej zapowiedzi nie ma krzty przesady. Mercedes długo nie traktował segmentu luksusowych SUV-ów z należytą starannością, ale teraz w końcu ma wszystkie potrzebne składniki, by zająć ... dobrze przyjętego w Polsce Mercedesa-Maybacha ...

2 tygodnie temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie