Isuzu Florian

Model
Isuzu Florian Zobacz 2 zdjęcia

Florian to auto osobowe średniej klasy, którego produkcją zajmowała się firma motoryzacyjna Isuzu Motors z Japonii. Pojazd był wytwarzany w tylko jednej fabryce, dobrze znanej w Kraju Kwitnącej Wiśni Fujisawa Plant. Florian to następca Isuzu Bellela.

Isuzu Florian – najważniejsze informacje

Isuzu Florian z 1967 r. to debiutancka odsłona tego modelu. To właśnie w tym roku pojazd został oficjalnie zaprezentowany podczas pokazów z serii Motor Show, które odbywały się w Tokio. Był to samochód w 4-drzwiowej wersji sedan. Poza tym Isuzu Florian był produkowany jeszcze z typem nadwozia kombi w wariancie 5-drzwiowym.

Co ciekawe mimo że Isuzu Florian figurował na rynku motoryzacyjnym przez 17 lat, jego nadwozie w tym czasie ulegało bardzo nieznacznym zmianom. I to pomimo faktu, że przez ten czas doszło do dwóch faceliftingów Isuzu Floriana. Być może właśnie ten czynnik miał duże przełożenie na kiepskie wyniki sprzedażowe Isuzu Floriana.

Co prawda dane z wszystkich lat, w których pojazd był obecny w salonach, nie są znane, ale bardzo możliwe, że jego roczna sprzedaż nigdy nie była liczona w więcej niż kilku tysiącach sztuk. Z dostępnych statystyk wynika, że Isuzu Florian cieszył się największym powodzeniem wśród klientów w 1970 r., kiedy znalazło się blisko 9,5 tys. nabywców tego auta.

W 1983 r. Isuzu na dobre zatrzymało produkcję Floriana. Wówczas do sprzedaży trafiło Isuzu Aska.

Wbrew krążącym pogłoskom Isuzu nie nadało swojemu modelowi nazwy "Florian" na cześć św. Floriana. Bardziej prawdopodobne jest, że nazwa samochodu odnosi się do innego Floriana – mianowicie... konia lipicańskiego, którym jeździł austriacki cesarz w jednej z książek Feliksa Saltena, autora, który zasłynął powieścią o jelonku Bambi.

Isuzu Florian – dane techniczne

Isuzu Florian nie miał potężnych gabarytów, ale z całą pewnością nie był też kompaktowym autem. Jego masa własna wynosiła niecałe 1,35 t. Poza tym Isuzu Florian miał 4,43 m długości, 1,62 m szerokości i 1,45 m wysokości. Natomiast jego rozstaw osi wynosił równe 2,5 m.

Początkowo pod maskę Isuzu Floriana trafiały wyłącznie benzynowe, 1.6-litrowe silniki typu OHV lub OHC z 4 cylindrami, których maksymalny moment obrotowy dochodził do 5200 rpm. W 1970 r. Isuzu wyposażyło model Florian w większy motor o pojemności 1.8 l (również 4-cylindrowy). W 1977 r. pojawił się zaś Isuzu Florian z silnikiem Diesla mającym równe 2 l pojemności.

Wśród skrzyń biegów Isuzu Floriana przeważały manualne przekładnie 3-, 4- lub 5-stopniowe. Alternatywę stanowiła automatyczna skrzynia biegów z 5 przełożeniami.

4.51
Ocena na postawie 41 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaIsuzu
TypSamochód osobowy
SegmentD

Inne modele Isuzu

D - Inne modele

Isuzu Florian: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie