Daihatsu Tanto

Model
Daihatsu Tanto Zobacz 2 zdjęcia

Daihatsu Tanto jest mikrovanem produkowanym przez japońskie przedsiębiorstwo Daihatsu od 2008 roku. Auto nazywane jest również ''Kei car'', co w Japonii oznacza kategorię mniejszych, kompaktowych vanów czy pick-upów przeznaczonych do przewozu osób po zatłoczonym mieście. Za główną konkurencję Daihatsu Tanto uważa się modele Honda Life i Nissan Moco, a jego bliźniaczym modelem jest Subaru Lucra.

Daihatsu Tanto - historia

Daihatsu Tanto po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 2003 roku podczas samochodowych targów w Tokio. Wersja prezentowana na targach w stosunku do obecnej miała przedłużoną konstrukcję karoserii i standardowy układ drzwi, który obecnie składa się z przednich otwieranych klasycznie, a tylnych rozsuwanych do tyłu. Ponadto, w 2005 roku dodano model napędzany hybrydą, a więc napędem elektryczno-benzynowym pozwalającym na dodatkową ekonomię. Obecnie produkowana jest druga generacja auta, w której dodano przedłużony grill i nieznacznie powiększone przednie światła. Na koniec warto wspomnieć, że przedsiębiorstwo Daihatsu w początkowej fazie produkcji kei carów pokonało największego konkurenta - Suzuki o 15 tysięcy sprzedanych egzemplarzy, co pozwala mu obecnie zajmować 8 miejsce w światowym rankingu sprzedaży.

Daihatsu Tanto – dane techniczne

Zaprezentowany w 2003 roku Daihatsu Tanto wyposażony był w benzynowy silnik o mocy 58 i 64 KM do wyboru, a obsługiwała go 3 lub 4-biegowa automatyczna przekładnia. Pozwalało to na uzyskanie prędkości maksymalnej Daihatsu Tanto, która wynosiła ok. 144 km/h. Dzięki temu Daihatsu Tanto do setki rozpędzało się w ok. 16 sekund, co ostatecznie wpływało na spalanie, które dzięki niewielkiej konstrukcji i zoptymalizowanym podzespołom auta znajdowało się na zadowalająco niskim poziomie. W zatłoczonym mieście Daihatsu Tanto potrzebował tylko ok. 7 litrów na 100 km, co w trasie wzrastało do 8 l/100 km. Jazda mieszana wymagała tylko ok. 6 litrów i nawet w przypadku dynamicznej pracy przekładni nie wzrastała znacząco, jak to często miało miejsce w przypadku kompaktowych samochodów do miejskiej jazdy.

Daihatsu Tanto - wyposażenie

Jak przystało na japońską technologię, wnętrze Daihatsu Tanto zostało wykonane z najwyższą starannością porównywalną do modeli z wyższych półek. Fotele i tapicerka pokryta została wytrzymałym materiałem, a dodatki zrobione zostały z dość odpornego plastiku, który dobrze reaguje na upływ czasu i kontakt ze zmienną temperaturą. Ponadto Daihatsu Tanto chwalony był za ergonomicznie zaprojektowane wnętrze, które sprawia wrażenie przestronnego pomimo niewielkich rozmiarów konstrukcji nadwozia. Dzieje się tak głównie za sprawą przedłużonej ramy dachu i poszerzonej powierzchni użytkowej okien. Co więcej, w podstawowej wersji Daihatsu Tanto użytkownik miał do dyspozycji wzmacniane pasy bezpieczeństwa, podwójną poduszkę powietrzną, radio FM z systemem głośników w wersji stereo, czujniki hamowania, centralny zamek oraz elektrycznie sterowane szyby i lusterka. Mimo to za największy atut pojazdu użytkownicy uznali możliwość modyfikacji foteli, które można było całkowicie złożyć i dowolnie obracać aż o 180 stopni (również fotel kierowcy). Pozwalało to na wykorzystanie Daihatsu Tanto do przewozu ładunków o większych gabarytach, nie tylko pasażerów jak zakładała pierwotna koncepcja kei cara.

Daihatsu Tanto – rozmiary

Niewielkie rozmiary to główne atuty mikrobusów, które podobnie jak popularne Smart miały ułatwić przemieszczanie się po zatłoczonym mieście. Podobnie było w przypadku Daihatsu Tanto, którego długość to tylko ok. 3 metrów (dokładnie 3395 mm), szerokość wynosi prawie półtora (1475 mm), a wysokość równa jest 1725 mm. Takie zestawienie wymiarów pozwala konstruktorom utrzymać niską wagę własną konstrukcji w granicach 870 – 960 kg. Z drugiej strony minusem takiego rozwiązania jest z pewnością rozmiar zbiornika paliwa, który mieści zaledwie 30 litrów. Niestety zmusza to kierowcę do częstego tankowania Daihatsu Tanto, co sprawia, że auto nie sprawdza się podczas dłuższych tras międzymiastowych.

4.83
Ocena na postawie 47 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDaihatsu
TypSamochód osobowy
SegmentI

Generacje Daihatsu Tanto

Inne modele Daihatsu

I - Inne modele

Daihatsu Tanto: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie