Daihatsu Applause

Model
Daihatsu Applause Zobacz 2 zdjęcia

Applause to model auta kompaktowego, którego produkcją zajmowała się japońska firma Daihatsu. Samochód był obecny na rynku motoryzacyjnym przez 11 lat – od 1989 do 2000 r.

Daihatsu Applause – najważniejsze informacje

Applause wszedł do salonów w miejsce Daihatsu Charmanta i od razu wzbudził duże zainteresowanie krytyków oraz klientów. Przyczynę stanowiło niestandardowe nadwozie Daihatsu Applause'a, który z pozoru wyglądał na 4-drzwiowego sedana typu notchback, lecz był tak naprawdę 5-drzwiowym hatchbackiem z krótkim tyłem.

Marginalną rolę, i to tylko na rynku europejskim, odgrywał poza tym Daihatsu Applause kombi. Nie było to jednak kombi z prawdziwego zdarzenia – w gruncie rzeczy jedyną różnicę pomiędzy tą wersją a hatchbackiem stanowiła przeprojektowana klapa bagażnika.

Daihatsu Applause dwukrotnie został poddany faceliftingowi. Do pierwszego faceliftingu Daihatsu Applause'a doszło w 1994 r., kiedy delikatnym zmianom uległa przednia i tylna część nadwozia.

Drugi facelifting tego modelu odbył się 3 lata później i był absolutną koniecznością. Samochody, które w tamtym okresie konkurowały w segmencie C z Daihatsu Applause'em były bowiem wyraźnie większe i nowocześniejsze, a przez to chętniej wybierane przez klientów. Daihatsu nie było stać na wypuszczenie całkowicie nowego modelu pojazdu, więc postanowiło po raz kolejny zmodernizować nadwozie Applause'a. Modyfikacje nie przyniosły jednak oczekiwanego efektu, dlatego sprzedaż Daihatsu Applause'a z roku na rok wyglądała już tylko gorzej.

W 2000 r., kiedy nastąpił koniec produkcji Applause'a (stało się to w maju), w ofercie japońskiej marki pojawił się uważany za jego następcę Daihatsu Altis. Jednak model Altis wypełnił lukę po Daihatsu Applausie jedynie na lokalnym, japońskim rynku. Producent nie zdecydował się bowiem przeznaczyć tego modelu na eksport.

Daihatsu Applause – dane techniczne

W latach 1989-1994 Daihatsu Applause było sprzedawane w wersji AWD, to znaczy z napędem na wszystkie cztery koła. Do 1997 r. napęd 4x4 stanowił ponadto jedno z rozwiązań oferowanych do eksportowej wersji Daihatsu Applause'a. Poza tym w samochodzie stosowany był jeszcze napęd na przednią oś.

Każdy, kto decydował się na zakup Daihatsu Applause'a, mógł wybierać pomiędzy egzemplarzami z automatyczną skrzynią biegów oraz tymi wyposażonymi w manualną przekładnię. "Automaty" posiadały 3 albo 4 przełożenia, a skrzynie ręczne – 5.

Wszystkie jednostki napędowe umieszczone pod maską Daihatsu Applause'a charakteryzowały się 1.6-litrową pojemnością, a ponadto 4 cylindrami ulokowanymi równolegle względem wału korbowego. Były to silniki benzynowe o mocy 90, 96, 99 i 105 koni mechanicznych.

Średnie spalanie Daihatsu Applause'a w cyklu mieszanym wynosiło 9,8 l na 100-kilometrowym odcinku.

Wymiary Daihatsu Applause'a nie były szczególnie imponujące, ale w końcu był to pojazd kompaktowy. Jego długość wynosiła 4,27 m, szerokość 1,65 m, a wysokość 1,39 m.

4.05
Ocena na postawie 25 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDaihatsu
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Daihatsu Applause

Inne modele Daihatsu

C - Inne modele

Daihatsu Applause: newsy, testy i recenzje

Pierwszy dzień wyścigu Mille Miglia

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie