Porsche 959

Model
Porsche 959 Zobacz 8 zdjęć

Porsche 959 śmiało można uznać samochodem wyprzedzającym epokę. Jak na swoje czasy było autem bardzo nowoczesnym i efektownym. Plany produkcji Porsche 959 zaczęły się już w latach 80. Początkowo miało być autem wyścigowym startującym razem z innymi samochodami rajdowej grupy B (bardzo dynamicznie się wówczas rozwijającej).

Historia Porsche 959

Pierwsza, jeszcze przedpremierowa, prezentacja Porsche 959 odbyła się w 1983 roku podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego we Frankfurcie. Pokazano wówczas model o nazwie Porsche Gruppe B. Początkowo firma uznawała starty w rajdach za wymarzony poligon doświadczalny dla modeli samochodów, dzięki któremu można by stale je rozwijać. Z takim przeznaczeniem powstawało Porsche 959. Szybko jednak okazało się, że gra nie jest warta świeczki, a koszty takiej produkcji wielokrotnie przerosłyby oczekiwane korzyści. Dlatego firma zrezygnowała z rywalizacji w grupie B i położyła nacisk na nowoczesność konstrukcji Porsche 959 i wyrafinowanie samochodu.

Porsche 959 miało być wizytówką firmy potwierdzającą jej technologiczne możliwości. W istocie stało się modelem wyjątkowym i legendarnym. Produkcję ukończono w 1958 roku, ale pierwsze modele trafiły do klientów dopiero dwa lata później. Produkcja Porsche 959 kosztowała fortunę, dlatego powstało tylko niewiele ponad 300 sztuk. Cena Porsche 959 oferowana klientom zwalała z nóg, ale i tak pokrywała ledwie połowę kosztów, jakie ponosiła firma. Model z salonu kosztował 225 tys. dolarów, a mimo to Porsche traciło na każdym wyprodukowanym aucie. Dlatego po 300 sztukach Porsche 959 zdjęto z taśmy produkcyjnej.

Silnik Porsche 959

Nowoczesność silnika Porsche 959 kryła się w systemie turbodoładowania. Silnik w Porsche 959 to sześciocylindrowy boxer (charakterystyczny dla tej marki). Zastosowano w nim dwie turbosprężarki (po jednej na rząd cylindrów) działające stopniowo (a nie równolegle) w zależności od obciążenia oraz prędkości obrotowej. To rozwiązanie pozwoliło usprawnić działanie turbosprężarki i zminimalizować jej opóźnienie, czyli tzw. turbo dziurę.

Silnik w Porsche 959 zasilano paliwem dzięki wtryskom Bosch Motronic. To w połączeniu z zaawansowanym systemem turbodoładowania pozwoliło na uzyskanie mocy 444 koni mechanicznych przy 6500 obr/min. Co w przełożeniu na osiągi Porsche 959 oznaczało przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zawrotnym czasie 3,7 sekundy. Maksymalna prędkość Porsche 959 wynosiła 315 km/h.

Napęd Porsche 959

Na początku lat 80., kiedy Porsche 959 miało swoją prapremierę, napęd na cztery koła był dopiero w powijakach, zastosowano go w zaledwie kilku modelach samochodów. Również pod tym względem Porsche 959 wyprzedzało swoją epokę, ponieważ wykorzystywało sterowany elektronicznie napęd na cztery koła. Regulował on przepływ momentu obrotowego między osiami.

Ponadto kierowca Porsche 959 miał możliwość wybrania między czterema trybami pracy napędu 4x4. W latach 80. była to technologia na miarę XXI wieku. Pierwszy tryb napędu w Porsche 959 to program Dry. Zalecano używanie go podczas jazdy po suchych nawierzchniach. Drugi - Wet Road służył specjalnie do jazdy w trakcie deszczu, tzw. jazdy na mokro. Program Ice Snow napędu 4x4 w Porsche 959 był przeznaczony do bezpiecznej jazdy zimą po ośnieżonych i oblodzonych nawierzchniach. Ostatni tryb napędu - Traction zaplanowano na jazdę w bardzo trudnych warunkach: w głębokim śniegu albo błocie. Polegał na tym, że na stałe blokował sprzęgło układu napędowego i mechanizm różnicowy z tyłu.

To jednak nie koniec zalet Porsche 959. Napęd na cztery koła w samochodzie samoistnie kontrolował siłę napędową na osiach w momencie wykrycia poślizgu.

ABS w Porsche 959

We współczesnym modelach samochodów to standard wyposażenia, ale kiedy powstało Porsche 959, czterokanałowy ABS stanowiło prawdziwe novum. Kierowca Porsche 959 mógł dzięki niemu kontrolować każde z kół. Warto podkreślić, że w tamtych czasach stosowało się ABS dwukanałowy rozróżniający tylko przednią i tylną oś.

Ponadto w Porsche 959 zastosowano czujnik ciśnienia w oponach. Dzięki temu kierowca widział na kokpicie Porsche 959 informację o konieczności zwiększenia ciśnienia w oponach.

Magnezowe felgi w Porsche 959 miały ramiona wypełnione powietrzem. Dzięki temu tworzyły z wnętrzem opony jedną przestrzeń.

Nadwozie Porsche 959

Nowoczesność rozwiązań zastosowanych podczas tworzenia elementów podwozia w Porsche 959 obligowała do stworzenia równie nowatorskiego nadwozia. Podstawowe części wykonano co prawda tradycyjną metodą, tzn. rama nadwozia powstała w wyniku zgrzewania stalowych blach, ale do produkcji innych elementów nadwozia użyto nowoczesnych materiałów, jak kevlar, włókno szklane i aluminium. Gotowa konstrukcja została ocynkowana, a także pokryta włóknem szklanym z żywicą epoksydową. Drzwi w Porsche 959 i przednią pokrywę wykonano z aluminium, a przedni zderzak - z pianki poliuretanowej.

Duży nacisk położono również na kształt nadwozia w Porsche 959. Miał być jak najbardziej aerodynamiczny. Dlatego zoptymalizowano kanały powietrzne samochodu i tylny spojler. W efekcie opór aerodynamiczny w Porsche 959 wynosił zaledwie 0,31. To pozwoliło na owocne starty porsche w rajdach - już w 1984 roku samochód Porsche wygrał rajd Dakar.

3.89
Ocena na postawie 7 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaPorsche
Typsportowy samochód osobowy
SegmentG

Inne modele Porsche

G - Inne modele

Porsche 959: newsy, testy i recenzje

STAG: Q&A ODCINEK 1

Porsche C88 tylko dla Chin. Wielkie nadzieje, zaprzepaszczone szanse

... Porsche to nie tylko 911. To również współpraca z Mercedesem przy 500E, z Audi przy RS2 czy z Ładą przy Samarze. Porsche próbowało swojego szczęścia również na rynku chińskim, a pomóc w tym miało auto widoczne na zdjęciach – C88. Jak wiemy, ...

tydzień temu

25 lat Porsche Boxstera. "Zbudujcie auto takie, jak koncept"

... Gdyby nie Boxster, Porsche znajdowałoby się w zupełnie innymi miejscu niż jest dzisiaj. Może nawet już by nie istniało. Niemcy świętują 25-lecie modelu, który nie tylko odmienił sytuację firmy, ale dziś cała jego rodzina, zwłaszcza w topowej ...

tydzień temu

Kolejny elektryk Porsche już w drodze. Będzie gotowy w 2023 roku

... Macan będzie nowym elektrycznym modelem w gamie Porsche. Przedprodukcyjne prototypy wkraczają właśnie w następną fazę testów. To kolejny etap po wcześniejszych, wirtualnych próbach przeprowadzanych dotychczas. ... Popularność SUV-ów marek ...

wczoraj

Sztuka czy profanacja? Porsche 911 Art Car trafiło na aukcję

... Dzieło sztuki czy przesada? Kwestia gustu, lecz pewnym jest, że prezentowane porsche wygląda jak żadne inne. Wszystko dzięki wyjątkowemu obrazowi, który ozdobił jego nadwozie. ... Porsche 911 generacji 930 to dziś poszukiwany klasyk, co sprawia, ...

2 tygodnie temu

Pierwsza jazda Porsche 911 GT3: krok poza kres możliwości

... Oto nowa generacja Porsche 911 GT3, która jest o 10 KM mocniejsza i 5 kg cięższa od poprzednika. Czy to wystarczy, by odnaleźć się w czasach premier tak genialnych nowości na rynku aut sportowych ... Porsche 911 GT3 (2021) - pierwsza jazda, ...

4 dni temu

Porsche 959 Sport po 23 latach w garażu

... Porsche 959 to auto, które jest dzisiaj kamieniem milowym w dziejach motoryzacji. Po tym jak Porsche postanowiło wskoczyć na szczyt rekordów prędkości seryjnych aut, otworzyła się całkowicie nowa era supersamochodów. Jeden z unikatowych ...

dawno temu

Porsche Taycan 4S - nie boi się nawet Hellcata!

... Czy samochód elektryczny może dawać przyjemność z prowadzenia? Może, szczególnie jeśli to model Porsche. Ale czy wygra w starciu z ryczącym amerykańskim coupe? ... - większości z nas bliżej właśnie do motoryzacji spalinowej. Porsche to jednak ...

4 miesiące temu

Wyjątkowe Porsche 959

... Porsche 959 było bardzo wyjątkowym pojazdem. W swoich latach, praktycznie topowe osiągnięcie producenta z Zuffenhausen, dzisiaj na rynku wtórnym osiąga bajońskie ceny i jest cenione przez kolekcjonerów. Ciekawe, czy ten egzemplarz też... ... ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie