pasy bezpieczeństwa

PASY SAMOCHODOWE

Najpierw wymyślono koło. Później pojawił się pierwszy parowy pojazd. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa może nie są aż tak efektownym wynalazkiem, ale szalenie ważnym - przez ostatnie 50 lat uratowały miliony ludzi na całym świecie... Kto je wynalazł?

Najpierw wymyślono koło. Później pojawił się pierwszy parowy pojazd. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa może nie są aż tak efektownym wynalazkiem, ale szalenie ważnym - przez ostatnie 50 lat uratowały miliony ludzi na całym świecie... Kto je wynalazł?

Właśnie mija 50 od czasu, kiedy Volvo wprowadziło trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Uratowały więcej istnień ludzkich, niż jakikolwiek inny system montowany w samochodach.

Volvo Trucks od dawna jest branżowym liderem w dziedzinie bezpieczeństwa biernego, a więc takiego, którego zadaniem jest pomoc w ograniczaniu obrażeń i minimalizowaniu negatywnych skutków wypadków drogowych.

“Natychmiast umożliwiliśmy wolne od opłat korzystanie z naszego patentu wszystkim producentom, a dziś pas bezpieczeństwa jest naturalnym elementem wszystkich prawie samochodów ciężarowych i osobowych. Dlatego możemy powiedzieć, że w każdym pojeździe na drodze znajduje się coś z Volvo – niezależnie od marki i modelu”, mówi Carl Johan Almqvist, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Produktu w Volvo Trucks.

Tym nie mniej, chociaż trzypunktowe pasy bezpieczeństwa są na rynku przez pół wieku, ich stosowanie przez kierowców samochodów ciężarowych w niektórych krajach jest nadal niepokojąco niskie. Na szwedzkich drogach, tylko czterech z dziesięciu kierowców pojazdów ciężarowych używa pasów, podczas gdy we Francji, dzięki zaostrzonym przepisom, udało się zwiększyć ich stosowanie do poziomu 80%.

Skutki nie stosowania pasów bezpieczeństwa są dobrze udokumentowane w wynikach prowadzonych przez Volvo Trucks badań nad przyczynami wypadków drogowych. Dowodzą one na przykład, że wśród 15 kierowców samochodów ciężarowych, którzy ponieśli śmierć na drogach w Szwecji, w ciągu ostatnich trzech lat, tylko jeden miał zapięte pasy bezpieczeństwa.

“Człowiek nie posiada wbudowanego w swój organizm prędkościomierza, dlatego nie postrzegamy prędkości, jako niebezpiecznej, zwłaszcza, kiedy siedzimy wysoko w kabinie wielkiego pojazdu. W skali światowej, każdego roku ogromna ilość kierowców z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa ginie na drogach, podczas gdy ich życie mogłoby zostać ocalone przez najbardziej podstawowy element bezpieczeństwa w samochodzie ciężarowym. To jest coś, co musimy skorygować i jest to tak samo duże wyzwanie jak rozwój nowych technologii, mających na celu zapobieganie wypadkom”, mówi Carl-Johan Almqvist. I konkluduje:

“Nasze samochody ciężarowe posiadają systemy przypominające o tym, by zapiąć pasy bezpieczeństwa, ale ostatecznie to kierowcy sami muszą zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie ponoszą, prowadząc pojazd bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Właściwie, całe nasze systematyczne podejście do kwestii bezpieczeństwa na niewiele się zdaje, jeśli w trakcie wypadku pas nie ma szansy bezpiecznego przytrzymania osoby znajdującej się w pojeździe. Podobnie w sytuacji, kiedy kierowca jest rzucany po kabinie lub zostaje z niej wyrzucony, kiedy samochód ciężarowy się przewraca”.

Pierwszy w świecie pojazd, standardowo wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa (Volvo PV544) został dostarczony klientowi w Karlstad, w Szwecji, 13 sierpnia 1959 roku.

Jak widać, same zalety.

Apelujemy - ZAKŁADAJCIE PASY!

Czy opłaca się kupować nowe opony zimowe w naszym klimacie?

Policja prowadzi akcję "Pasy". Działania w całym kraju

... 100 zł za niezapięcie pasów i 150 zł za przewożenie dziecka bez fotelika to kary przewidziane przez taryfikator dla tych, którzy nie dbają o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. W czwartek 14 marca 2019 r. prawdopodobieństwo otrzymania takiego ...

9 miesięcy temu

Ułatw sobie życie zimą. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo

... Zimą, wśród kierowców, bezpieczeństwo urasta do rangi najważniejszego tematu. Co robić, by po nieskrępowanym użytkowaniu auta podczas wiosny i lata zabezpieczyć się przed atakami zimy? ... nową wersję opony Winter i*cept evo2 W320. Podczas pracy ...

2 tygodnie temu

Ruszyła policyjna akcja "Pasy". Na drogach 5 tys. funkcjonariuszy

... Policja wzięła się za kierowców poruszających się bez pasów bezpieczeństwa. 5 tys. funkcjonariuszy kontrolowało drogi w całej Polsce. Posypały się mandaty. ... ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń 25 razy. Poza tym, systemy bezpieczeństwa ...

dawno temu

Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo?

... Nierzadko zdarza się sytuacja, że na środkowy pas ruchu chce zjechać kierowca jadący prawym i lewym pasem. Przepisy jasno wskazują, który z nich ma wówczas pierwszeństwo. ... , czyli mówiąc wprost, dalej oczekiwać na miejsce do wjechania na pas. ...

5 miesięcy temu

Nowe obowiązkowe wyposażenie aut od 2022 roku. Lista jest długa

... Władze Unii Europejskiej zatwierdziły plany rozszerzenie listy obowiązkowego wyposażenia nowych aut. Od 2022 roku standardem staną się m.in. inteligentne ograniczniki prędkości i asystenty pasa ruchu. Wszystko po to, by na drogach było ...

3 tygodnie temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie