Poradniki i mechanikaDodatkowa funkcja pasów. Wielu kierowców o niej nie wie

Dodatkowa funkcja pasów. Wielu kierowców o niej nie wie

Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
oprac. ARUMŁO

08.07.2024 08:12, aktual.: 08.07.2024 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pasy bezpieczeństwa uratowały już wiele istnień, minimalizując skutki wypadków drogowych. Nie każdy jednak wie, że mają też inną funkcję. I to nie same pasy, lecz ich klamra.

Po wypadku często zdarza się, że drzwi samochodu są uszkodzone do tego stopnia, że nie da się ich otworzyć od środka. Łatwiej jest to zrobić z zewnątrz, ponieważ można wtedy wykorzystać stabilny punkt podparcia. Pomoc drugiej osoby również bywa niezastąpiona, bo czasem można drzwi wyrwać. To dlatego strażacy nierzadko, zamiast używać sprzętu do rozcinania karoserii, próbują innych metod.

Istnieją sytuacje, w których wydostanie się z pojazdu staje się kluczowe dla bezpieczeństwa. Może to mieć miejsce, gdy auto zaczyna się palić, wydzielają się toksyczne opary, samochód znajduje się w strefie narażonej na kolejne uderzenie lub wpada do wody. W takich przypadkach pasy bezpieczeństwa mogą uratować życie.

Jak wyjść z auta za pomocą pasa bezpieczeństwa?

Ważnym elementem pasa bezpieczeństwa jest klamra, nazywana czasem przelotką. To metalowy komponent, który wkładamy w zamek, znany także jako gniazdo zaczepu, aby się zapiąć. Trzeba podkreślić, że jest to niezwykle solidna część wykonana z grubej blachy stalowej i bardzo wygodna do trzymania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Właśnie dzięki tej klamrze można wybić boczną szybę, by opuścić pojazd. Oczywiście, młoteczek do szyb (taki jak w autobusach) byłby wygodniejszy, ale zazwyczaj mamy pod ręką tylko klamrę pasa. Pamiętajmy o tej możliwości w nagłych przypadkach, szczególnie w sytuacji, której nikomu nie życzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)