Silniki Porsche pod lupą KBA. Niemcy sprawdzają prawdziwą emisję benzynowych jednostek

Silniki Porsche pod lupą KBA. Niemcy sprawdzają prawdziwą emisję benzynowych jednostek

Niemiecka firma może mieć kłopoty
Niemiecka firma może mieć kłopoty
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik
24.08.2020 13:07, aktualizacja: 22.03.2023 10:30

Niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA) prowadzi dochodzenie w sprawie możliwych nieprawidłowości dotyczących emisji w benzynowych silnikach Porsche. Mogą one dotyczyć nieprodukowanych już jednostek.

O sprawie informuje "Automotive News Europe". Jak poinformował rzecznik prasowy KBA, podejrzenia niemieckich kontrolerów wzbudzają jednostki stosowane do 2017 r. Na razie nie wiadomo, ilu samochodów mogły dotyczyć nieprawidłowości. Pewne jest jednak, że celem miało być obniżenie emisji wykrywanej podczas badań laboratoryjnych. Nie podano, jaki miał być mechanizm działania rozwiązania budzącego wątpliwości KBA.

Rzecznik prasowy Porsche przyznał, że dochodzenie KBA dotyczy modeli, które zostały opracowane kilka lat temu. Zapewnił również o ścisłej współpracy firmy z władzami oraz stwierdził, że nie ma przesłanek, które pozwalałyby podejrzewać, że problem istnieje także w obecnie produkowanych modelach. Według tygodnika "Bild am Sonntag" chodzi o silniki opracowane w latach 2008 - 2013 i wykorzystywane m.in. w modelach Panamera oraz 911.

Jak przypomina ANE, w 2019 r. Porsche zostało obciążone karą w wysokości 535 mln euro. Wówczas sprawa dotyczyła rozwiązań, które pozwalały na oficjalne zaniżanie poziomu emisji silników wysokoprężnych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)