Poradniki i mechanikaSamochód zastępczy - kiedy i na jak długo możemy go otrzymać?

Samochód zastępczy - kiedy i na jak długo możemy go otrzymać?

Co zrobić, gdy wskutek kolizji lub wypadku uszkodzimy samochód? Należy udać się do serwisu, by usunąć szkody. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie będziemy potrzebowali czterech kółek. Polisa OC może nam zapewnić samochód zastępczy. Kiedy możemy go otrzymać?

Samochód zastępczy - kiedy i na jak długo możemy go otrzymać?
Platforma Autokult

15.02.2019 | aktual.: 28.03.2023 11:49

Kiedy można ubiegać się o samochód zastępczy?

Możliwości korzystania z samochodu zastępczego są głównie warunkowane przez rodzaj polisy OC, którą posiadamy. Obecnie takie rozwiązanie stało się już standardem, dlatego samą prośbę o wypożyczenie samochodu zastępczego może wystosować w zasadzie każdy kierowca. Tymczasowy pojazd przysługuje osobom, których auto zostało uszkodzone z winy innego kierującego. Nie ma różnicy, czy jest to szkoda częściowa, czy całkowita.

Co zrobić, by je otrzymać?

Sam proces uzyskania auta zastępczego zazwyczaj nie jest skomplikowany. Jeżeli możemy skorzystać z takiej usługi w ramach ubezpieczenia OC samochodu, wystarczy, że poinformujemy o tym ubezpieczyciela w momencie zgłaszania szkody. Towarzystwo ubezpieczeniowe skontaktuje się z nami później w celu ustalenia szczegółów dotyczących użytkowania pojazdu zastępczego.

Na jaki okres nam przysługuje?

Okres, na jaki auto zastępcze zostanie nam przydzielone, również zależy od poziomu uszkodzeń naszego pojazdu. W przypadku częściowego uszkodzenia możemy korzystać z tej opcji do momentu całkowitego usunięcia usterek. A co w sytuacji, gdy nasze auto nie nadaje się do naprawy? Według przepisów kierowca powinien mieć możliwość poruszania się autem zastępczym od dnia zdarzenia do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy pojazd. Co więcej, jeśli uzyskane w tym czasie odszkodowanie nie pozwoli na pokrycie kosztów zakupu innego auta, ubezpieczyciel wciąż powinien opłacać koszt wynajmu pojazdu zastępczego.

Auto zastępcze – kiedy ubezpieczyciel zwróci koszty?

Nawet jeśli nasza polisa OC uwzględnia możliwość skorzystania z auta zastępczego, to nie w każdej sytuacji możliwy będzie całkowity zwrot kosztów jego użytkowania. Przede wszystkim pamiętajmy, że tymczasowy samochód nie powinien przewyższać klasą uszkodzonego pojazdu. Jeśli wynajmiemy droższy pojazd, na okres dłuższy niż w rzeczywistości potrzebowaliśmy, ubezpieczyciel będzie mógł zakwestionować nasze roszczenie. Dlatego warto pamiętać o zbieraniu dokumentów potwierdzających koszty i czas napraw. Przedstawienie dokładnego przebiegu likwidacji uszkodzeń znacznie usprawni proces uzyskania zwrotu pieniędzy za wynajem auta zastępczego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)