Prawo jazdy z kodem 78. Warto wiedzieć, jakie daje możliwości

Egzamin na prawo jazdy to wydarzenie, które dla wielu osób jest źródłem dużej presji i stresu. Mimo to istnieje sposób, który może uczynić ten proces znacznie mniej skomplikowanym i bardziej przyjaznym. Kluczem do tego jest decyzja o zdawaniu egzaminu na prawo jazdy z kodem 78. Obecnie jest to opcja wybierana raczej rzadko, ale w przyszłości może stać się standardem.

Prawo jazdy z kodem 78
Prawo jazdy z kodem 78
Źródło zdjęć: © Autokult.pl

16.10.2023 18:38

Ale co to takiego jest ten tajemniczy kod 78? To ograniczenie, które dla wielu osób dopiero zaczynających swoją przygodę z prowadzeniem samochodu może okazać się prawdziwą szansą, a nawet wybawieniem. Z reguły na takie rozwiązanie decydują się osoby z zagranicy lub osoby z niepełnosprawnościami. Niemniej jednak coraz więcej typowych kandydatów na kierowców również wybiera tę opcję. Dlaczego?

Odpowiedź jest dość prosta — egzamin jest łatwiejszy do zdania, a późniejsze korzystanie z samochodu również staje się mniej skomplikowane. Jest jednak pewien warunek — kod 78 oznacza, że kierowca może prowadzić jedynie pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki temu nie ma ryzyka, że silnik zgaśnie podczas ruszania, nie ma możliwości pomylenia biegów, a także nie ma konieczności ich zmiany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla doświadczonych kierowców taka opcja może wydawać się śmieszna, ale nie można zapominać o tych, dla których obsługa manualnej skrzyni biegów jest trudna i stanowi barierę na drodze do zdobycia upragnionego prawa jazdy. W końcu jest to jeden z elementów, na który zwraca uwagę egzaminator podczas klasycznego egzaminu.

Przepisy dotyczące egzaminu na prawo jazdy są jasne: "osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę, a pierwsze cztery biegi powinny być włączone, zanim pojazd osiągnie 50 km/h". Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować negatywnym wynikiem egzaminu.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia hamowania silnikiem, dojeżdżania do skrzyżowania bez sprzęgła czy włączania neutralnego przełożenia. Trzeba również pamiętać o płynnym zwalnianiu sprzęgła podczas ruszania, zwłaszcza pod górę. Jeśli zdecydujemy się na prawo jazdy z kodem 78, wszystkie te aspekty przestają być istotne, co zdecydowanie ułatwia zdanie egzaminu.

Oczywiście, jak to zwykle bywa, nie wszystko jest idealne. Fakt, że prawo jazdy z kodem 78 pozwala na prowadzenie wyłącznie samochodów z automatyczną skrzynią biegów, może być dla niektórych sporym ograniczeniem, które trzeba uwzględnić, planując przyszłe zakupy samochodów. Z drugiej strony, współczesna motoryzacja coraz bardziej zmierza w kierunku ograniczenia udziału przekładni manualnych. Coraz więcej producentów samochodów rezygnuje z tego rozwiązania.

Przyszłość wydaje się być zdecydowanie na korzyść skrzyń automatycznych. To oznacza, że kod 78, który dziś jest traktowany jako szansa, ale też ograniczenie, za kilka lat, szczególnie w dobie rosnącej popularności samochodów elektrycznych, może stać się normą i oczywistością.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)