Policyjna akcja "Prędkość". Funkcjonariusze w całym kraju sprawdzają kierowców

Policyjna akcja "Prędkość". Funkcjonariusze w całym kraju sprawdzają kierowców

Dziś nie ma co liczyć na pobłażliwość
Dziś nie ma co liczyć na pobłażliwość
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Tomasz Budzik
17.06.2019 07:53, aktualizacja: 28.03.2023 10:41

Dla policji poniedziałek 17 czerwca stoi pod znakiem ogólnopolskiej akcji "Prędkość". Kierowcy, którzy zostaną przyłapani na szczególnie drastycznych przewinieniach, odzyskają prawa jazdy dopiero po wakacjach.

Jak informuje Komenda Główna Policji, patrole szczególną uwagą obejmą te trasy, na których dochodzi do największej liczby wypadków. Na drogach pojawi się każdy rodzaj sprzętu do mierzenia prędkości, jakim dysponują mundurowi. Kierowcy będą więc kontrolowani zarówno ręcznymi miernikami, jak i za pomocą radiowozów wyposażonych w wideorejestratory.

Mandat to nie koniec repertuaru kar, jakie mogą otrzymać kierowcy. Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym funkcjonariusz zatrzymuje prawo jazdy na trzy miesiące. Kierowcy, którzy zostaną dziś ukarani w ten sposób, odzyskają dokument dopiero we wrześniu. Dla wielu to oznaczałoby poważne kłopoty ze zrealizowaniem wakacyjnych planów.

Pamiętajmy, że policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy także wtedy, gdy przewozi zbyt dużą liczbę osób, jak również w razie zauważenia przez funkcjonariusza manewru, który zagroził bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Co więcej, jeśli policjant stwierdzi, że kierowca nie posiada wiedzy potrzebnej do prowadzenia pojazdu, może skierować zmotoryzowanego na powtórny egzamin.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2018 r. niedostosowanie prędkości do warunków jazdy było przyczyną blisko 6,3 tys. wypadków, co stanowiło prawie 23 proc. wszystkich zdarzeń powstałych z winy kierujących. Zginęło w nich aż 35 proc. spośród wszystkich ofiar wypadków.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)