Maszyny budowlane- nowe czy używane?

Maszyny budowlane- nowe czy używane?

02.12.2021 14:20, aktualizacja: 30.09.2022 15:21

Różne kategorie prac ziemnych wymagają zastosowania różnego rodzaju maszyn budowlanych czy pojazdów. O ile marka urządzenia nie zawsze gra aż tak dużą rolę, o tyle niezwykle ważny jest stan techniczny maszyny, zwłaszcza, gdy kupujemy urządzenie z drugiej ręki. Zakup maszyny używanej zawsze zakłada akceptację drobnych niedoskonałości. czy w ogóle warto kupować używane maszyny budowlane i samochody dostawcze? Jakie maszyny przydadzą się na budowie i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? O czym pamiętać, by uchronić się przed rozczarowaniem i niepotrzebnym wydatkiem?

Koparko- ładowarka i podnośnik kolumnowy- gdzie znajdzie zastosowanie?

Koparko ładowarka jest maszyną przeznaczoną do różnego rodzaju robót ziemnych. Spełnia dwie funkcje- koparki oraz ładowarki. Zazwyczaj koparko-ładowarki występują w postaci traktora o napędzie kołowym lub gąsienicowym. To jedna z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych, która swoje zastosowanie znajdzie właściwie na każdej budowie cz podczas dowolnej pracy ziemnej. Może posłużyć do przygotowania terenów budowy dróg rowerowych czy chodnikach, przyda się przy pracach porządkowych czy przy wykopywaniu wykopów melioracyjnych. Zastosowanie znajdzie również w pracach komunalnych i rolnych. Warto wiedzieć, że polskie prawo pozwala na obsługę koparko-ładowarek jedynie przez osoby, które posiadają odpowiedni certyfikat, a więc ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik egzaminu potwierdzającego nabyte uprawnienia.

Oprócz koparko-ładowarek, maszyną nieodzowną przy większości robót budowlanych jest podnośnik kolumnowy. Służy on do łatwego przenoszenia obiektów w osi pionowej przy wykorzystaniu elektrycznego, hydraulicznego bądź elektrycznego napędu. Podnośniki mogą mieć formę stacjonarną, a więc mogą być przeznaczone do użytkowania z jednej konkretnej lokalizacji, ale mogą być także przenośne, a więc umożliwiać łatwe zmiany miejsca podnoszenia.

O czym pamiętać, kupując maszyny budowlane?

Dzisiejsze maszyny budowlane są urządzeniami niezwykle zaawansowanymi technologicznie. Wiele aspektów ich prac jest obecnie w pełni zautomatyzowanych, co sprawia, że obsługa takich maszyn jest wiele prostsza i szybsza. Wybierając maszyny budowlane do swojego biznesu, warto zwracać baczną uwagę na intuicyjność w ich obsłudze. Systemy obsługi powinny być niezawodne, bo niezakłócona praca maszyn pozwala nie tylko na szybsze zakończenie robót i zrealizowanie zlecenia, ale przede wszystkim na zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Jeśli obsługa maszyn będzie zbyt trudna, może okazać się, że powstanie konieczność zatrudniania dodatkowych osób do ich obsługi, a to będzie się wiązało nieodzownie z dodatkowymi, niemałymi kosztami dla firmy. Nowoczesne maszyny budowlane pozwalają na zdecydowanie szybsze działanie.

Zdecydowana większość producentów maszyn budowlanych pozwala na ich przetestowanie przed ostateczną decyzją o zakupie. Zakup maszyny tego rodzaju wiąże się przecież z niesamowicie wysokim wydatkiem, nierzadko wymagającym zaciągnięcia kredytu. Warto więc przed zakupem sprawdzić, jak dana maszyna działa w terenie, by stwierdzić, czy spełni ona wszystkie oczekiwania.

Zakup używanej maszyny budowlanej - o czym pamiętać?

Wiele maszyn budowlanych można zakupić na rynku wtórnym w atrakcyjnej cenie i doskonałym stanie. Decydując się na taki zakup, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest sprawdzenie stanu licznika. Niestety, wielu sprzedawców próbuje w ten sposób zarobić, cofając licznik. Poza tym, warto sprawdzić źródło pochodzenia maszyny i upewnić się, czy nie pochodzi ona z nielegalnego źródła. Jak to zrobić? Wystarczy poprosić sprzedającego o okazanie dokumentacji sprzętu. O legalności urządzenia świadczą numery fabryczne i dowód zakupu, gdyż maszyny budowlane w Polsce nie podlegają rejestracji. Bardzo istotnym punktem, który należy sprawdzić jest stan techniczny maszyny. To właśnie stan techniczny odpowiada za skuteczność maszyny w pracy.

Samochody dostawcze- nowe czy używane?

Na każdej budowie, jak i w każdej firmie z pewnością przyda się samochód dostawczy. Najbardziej typowe są samochody dostawcze do 3 5 tony pozwalające na transport najpotrzebniejszych materiałów. Powstaje więc pytanie, czy lepiej jest zakupić samochód nowy, czy może postawić na samochód dostawczy z drugiej ręki. w sieci co i rusz pojawia się mnóstwo informacji o nowych ogłoszeniach dotyczących sprzedaży używanych Duże znaczenie odgrywa tu oczywiście zasobność portfela. Nowy samochód będzie kosztował o wiele więcej. Jedni twierdzą, że samochód używany jest pewnego rodzaju ryzykiem, inni twierdzą, że kupno samochodu z salonu do celów dostawczych i pracy jest bez sensu. Na pewno należy pamiętać o dokładnym skontrolowaniu stanu technicznego pojazdu, stanu jego licznika, a także legalności pochodzenia. Jak w przypadku każdego samochodu, należy sprawdzić jego historię, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Dobrze zachowany samochód dostawczy z drugiej ręki może być naprawdę dobrą inwestycją, która zaprocentuje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)