Sprawdzili kurierów. Alkohol, narkotyki, zakazy prowadzenia
Dwudniowa akcja kontrolna "Kurier lokalnie" przeprowadzona przez policję na Mazowszu wykazała masowe łamanie przepisów przez kierowców firm kurierskich. Funkcjonariusze zatrzymali siedmiu kurierów pod wpływem alkoholu i czterech po zażyciu środków odurzających.
W ramach zintensyfikowanych działań na terenie całego województwa mazowieckiego policjanci skontrolowali blisko 2,3 tys. pojazdów dostawczych, w tym 625 należących do firm kurierskich. Akcja objęła duże miasta, takie jak Radom, Ostrołęka, Płock czy Siedlce, a także mniejsze powiaty i gminy.
Potrzeba przeprowadzenia takiej akcji wynikała zarówno z obserwacji policjantów, jak i sygnałów od mieszkańców, którzy zwracali uwagę na częste łamanie przepisów przez kierowców firm kurierskich. Podkomisarz Ewelina Stróżka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zawodowi kierowcy niejednokrotnie stanowią realne zagrożenie w ruchu drogowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elektryczna Mazda 6e. Ale z tym ładowaniem to dajcie spokój, kto to widział
Podczas kontroli ujawniono poważne naruszenia. W Rajcu Poduchownym koło Radomia zatrzymano 44-letniego kierowcę peugeota, który miał blisko promil alkoholu w organizmie. W okolicach Ostrołęki trzech kierowców zostało zatrzymanych po tym, jak narkotesty wykazały obecność środków odurzających. Dodatkowo trzech kierujących miało czynne zakazy prowadzenia pojazdów.
Policjanci przypomnieli, że od stycznia Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę umożliwiającą pracodawcom szybkie sprawdzanie uprawnień kierowców w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Mimo to wiele firm nadal nie korzysta z tej możliwości, co skutkuje zatrudnianiem osób nieuprawnionych do prowadzenia pojazdów.
Łącznie wystawiono 673 mandaty karne, a wobec 42 kierujących skierowano wnioski o ukaranie do sądów rejonowych. Najczęstsze wykroczenia to niewłaściwe parkowanie w obrębie przejść dla pieszych oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Kierowcy tłumaczyli się pośpiechem wynikającym z charakteru pracy, jednak – jak podkreśla policja – nie może to być usprawiedliwieniem dla łamania przepisów. Ze względu na stan techniczny pojazdów zatrzymano 44 dowody rejestracyjne.
– Nasze działania trafiły w obszar, który wymaga większej kontroli. W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach podobne akcje będą organizowane cyklicznie – zapowiedziała podkom. Stróżka.
Policja apeluje do kierowców zawodowych o rozwagę i odpowiedzialność na drodze.
– Od kierowców zawodowych wymaga się szczególnej ostrożności i przestrzegania przepisów, ponieważ ich zachowanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu – podkreśliła funkcjonariuszka.