Te osoby nie mogą jeździć w okularach lub soczewkach. Mandat to 500 zł

Te osoby nie mogą jeździć w okularach lub soczewkach. Mandat to 500 zł

Prawo jazdy
Prawo jazdy
Źródło zdjęć: © WP | Szymon Jasina
Szymon Jasina
27.11.2022 13:56, aktualizacja: 28.11.2022 12:14

W dolnej na prawie jazdy znajdują się specjalne kody, które czasem mówią o dodatkowych uprawnieniach, ale najczęściej o ograniczeniach dla ich posiadaczy. W przypadku osób z wadą wzroku trzeba uważać na jeden ważny szczegół.

Każdy kierowca podczas badania lekarskiego przed otrzymaniem prawa jazdy (lub podczas przedłużania uprawnień) ma m.in. sprawdzany wzrok. To dla każdego oczywiste, tak samo jak to, że popularne wady wzroku – jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność – nie przeszkadzają w uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jednak w takiej sytuacji kierowca zobowiązany jest stosować odpowiednią korektę wzroku. Krótko mówiąc – nosić okulary lub soczewki kontaktowe.

Taki obowiązek jest odnotowywany w dolnym polu na prawie jazdy. I tu pojawia się pewien detal, na który warto zwrócić uwagę. Kod 01 oznacza wymaganą korektę lub ochronę wzroku. Jednak jest to bardzo ogólne, dlatego stosuje się kody szczegółowe:

  • 01.01– okulary,
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.03 – okulary ochronne,
  • 01.04 – szkła przyciemnione,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Staranował stację paliw. Ludzie uciekali w popłochu

I tu należy zwrócić uwagę na ważną rzecz. W przypadku krótkowzroczności lub dalekowzroczności mogą być stosowane aż trzy z tych kodów, a nie są one równoznaczne. Tylko 01.06 daje kierowcy dowolność w stosowaniu okularów lub soczewek kontaktowych. W praktyce to właśnie tę opcję lekarze wpisują najczęściej.

Jednak może się zdarzyć, że na prawie jazdy znajdzie się kod 01.01, wymagający okularów. W takiej sytuacji kierowca zobowiązany jest do stosowania podczas prowadzenia pojazdy właśnie takiej metody korekty wzroku. Jeśli zatem przy kodzie 01.01 założy się soczewki kontaktowe, to może skończyć się to mandatem w wysokości 500 zł. Podobnie jest w przypadku, gdy mając w dokumencie kod 01.02, oznaczający konieczność jazdy w soczewkach, założy się okulary.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)