"Miękkie" hybrydy w Fieście i Focusie. Ford szykuje garść premier

"Miękkie" hybrydy w Fieście i Focusie. Ford szykuje garść premier26.03.2019 12:57
Ford Fiesta ST - dla mnie najlepszy hothatch ostatnich lat
Ford Fiesta ST - dla mnie najlepszy hothatch ostatnich lat
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański

Ford może i zrezygnował z obecności na salonie samochodowym w Genewie, ale nie oznacza to, że nie ma się czym pochwalić. 2 kwietnia organizuje on galę, podczas której zaprezentowane zostaną hybrydowe i elektryczne nowości. Marka podzieliła się pierwszymi informacjami dot. nadchodzących premier.

Ford pozostawał nieco w tyle jeśli chodzi o hybrydy i samochody elektryczne, ale w nadchodzącym czasie ma się to zmienić. Na początku kwietnia zostaną zaprezentowane hybrydowe odmiany Fiesty i Focusa. Odnoszę wrażenie, że użycie słowa "hybrydowe" jest nieco na wyrost – chodzi o tzw. miękkie układy, które szybko zdobywają na popularności.

Ich budowa opiera się na zastąpieniu standardowego alternatora układem łączącym rolę rozrusznika i alternatora (u Forda nazywa się to BISG). Urządzenie napędzane jest paskiem i pozwala na magazynowanie energii w akumulatorach litowo-jonowych o napięciu znamionowym 48 V. BISG działa też jako silnik elektryczny, wspierając trzycylindrowy, litrowy silnik EcoBoost podczas przyspieszania. Jego użycie pozwoliło również na montaż większej turbosprężarki, która może w takim wypadku pracować przy wyższych obrotach (przy niższych wsparcie zapewni BISG).

Oprócz układu "miękkiej" hybrydy w Fieście i Focusie, Ford zaprezentuje również nowe Mondeo Hybrid w nadwoziu kombi. Według producenta, nowy pojazd ma oferować w pełni hybrydową architekturę.

Ford Fiesta Vignale też może mieć 3 cylindry.
Ford Fiesta Vignale też może mieć 3 cylindry.© fot. Mateusz Lubczański

To nie koniec! Układy "miękkiej" hybrydy pojawią się też w samochodach dostawczych Transit, Transit Custom oraz Tourneo Custom. Plany producenta wskazują, że w gamie wprowadzanych modeli znajdzie się przynajmniej jedna zelektryfikowana opcja napędowa. Mowa o opcji "miękkiej" hybrydy, pełnej hybrydy, hybrydy ładowanej z gniazdka PHEV oraz pełnego napędu elektrycznego.

Więcej dowiemy się podczas gali w Amsterdamie zaplanowanej na 2 kwietnia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)