#Honda Legend

Honda Legend

Honda Legend to osobowe auto należące do klasy średniej-wyższej, produkowane od 1985 roku przez japońską firmę Honda Motor Company. W Stanach Zjednoczonych samochód znany jest jako Acura.

  • Najnowsza, piąta generacja Hondy Legend jest dostępna tylko w Japonii
  • Produkcja Hondy Legend trwa od 1985 roku
  • W USA Honda legend jest znana jako Acura
  • Honda Legend dostępna jest z nadwoziem coupe oraz sedan
  • Największą zaletą Hondy Legend jest bardzo niska awaryjność
  • Wyposażenie Hondy Legend jest wzbogacane wraz z kolejnymi generacjami
[1/6] Najnowsza, piąta generacja Hondy Legend jest dostępna tylko w JaponiiŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_Legend#/media/File:Mugen_Legend_front__Tokyo_Auto_Salon_2015.jpg) autorstwa Lodabeta / Wikimedia Commons [CC0](https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en)

Kilka faktów z historii Hondy Legend

Pierwsza generacja Hondy Legend bazowała na modelu Accord. Przy jej tworzeniu współpracowano z brytyjskim Austin Rover Group. Podobnym modelem był Rover 800. Rok po debiucie w Japonii pojawiła się na rynku amerykańskim pod nazwą Acura Legend. Samochód miał być konkurentem Toyoty Crown, Mazdy Luce i Nissana Cedric. Druga generacja Hondy Legend pojawiła się w 1990 roku. Kontynuowano współpracę z Wielką Brytanią i auto bazowało na tej samej płycie podłogowej co poprzednia generacja. W Korei Południowej pojazd był znany także jako Daewoo Arcadia. Od 1995 roku produkowano trzecią generacje Hondy Legend. Tym razem konstrukcja zawierała nową platformę technologiczną E-KA9.

Wraz z kolejnymi generacjami wzbogacano wyposażenie i stylistykę Hondy Legend. Pojawiły się nowe gadżety takiej, jak system audio marki Luxman czy internetowy system nawigacji. Z czasem zwiększono atrapę chłodnicy, zmieniono zderzak i rozciągnięto przednie światła. Projektanci przemodelowali klapę bagażnika i odświeżyli lampy. We wnętrzu pojawił się elegancki panel drewnopodobny. W standardowym wyposażeniu znalazły się dodatkowe poduszki powietrzne boczne i czołowe, ESP i kseony.

Honda Legend – dane techniczne

Honda Legend dostępna jest z nadwoziem coupe oraz sedan. Auto charakteryzuje się napędem przednim lub napędem na cztery koła. Silniki Hondy Legend posiadają moc od 150 do 295 KM oraz pojemność od 2476 do 3664 cm3. Składają się z sześciu cylindrów, na każdy z nich przypada cztery zawory. Maksymalna prędkość Hondy Legend to 223 – 250 km/h. Auto osiąga przyspieszenie do 100 km/h w 7,3 – 8,1 s.

Moment obrotowy układu napędowego Hondy Legend wynosi od 211 do 371 Nm. Spalanie Hondy Legend, w zależności od wybranego silnika, wynosi od 10,8 do 11,9 l na 100 km. Wymiary Hondy Legend to 4775 – 4995 mm długości, 1735 – 1847 mm szerokości oraz 1370 – 1452 mm wysokości.

Honda Legend – opinie

Honda Legend, jak każde auto, posiada wady i zalety. Wśród minusów trzeba wymienić zdarzające się awarie zaworu EGR oraz niektórych elementów napędu klimatyzacji. Czasami szwankuje immobilizer i pojawiają się wycieki oleju w okolicach łączenia silnika ze skrzynią biegów. Ponadto w systemie ABS zawodzą czujniki i pompa. W zawieszeniu szybko zużywają się elementy metalowo-gumowe i łączniki stabilizatora. Minusem Hondy Legend są także mierne osiągi oraz spore zużycie paliwa. Niedogodnością jest także brak silników diesel oraz uboga oferta silników benzynowych.

Zdecydowanie największą zaletą Hondy Legend jest bardzo niska awaryjność. Większość sporadycznie przydarzających się usterek to drobnostki. Atutem jest także dobre prowadzenie auta oraz dobrze zestrojone zawieszenie. Auto posiada bardzo przyjemne wnętrze, które zapewnia komfortowe warunki podróży. Elegancję Hondy Legend podkreśla tradycyjna linia nadwozia oraz skórzana tapicerka. Dodatkowymi zaletami pojazdu są inteligentna automatyczna skrzynia biegów oraz duża ilość poduszek powietrznych.