Dyspozycja wypłaty odszkodowania – czym jest, jak przygotować wniosek, bezpłatny generator

Czekasz na pieniądze od firmy ubezpieczeniowej po stłuczce lub kolizji? Upewnij się, że firma otrzymała od ciebie wszystkie niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest dyspozycja wypłaty odszkodowania. To na podstawie tego potwierdzenia ubezpieczyciel będzie mógł dokonać przelewu na twoje konto. Tłumaczymy, jak samodzielnie przygotować takie pismo lub gdzie bezpiecznie wygenerować dokument.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

12.03.2024 | aktual.: 08.05.2024 16:27

Czym jest dyspozycja wypłaty odszkodowania?

Czy wiesz, co jest jednym z kluczowych dokumentów, które musisz dostarczyć do ubezpieczyciela, jeśli chcesz otrzymać należne odszkodowanie?

Dyspozycja wypłaty odszkodowania to pismo niezbędne do otrzymania wypłaty od ubezpieczyciela po zgłoszeniu szkody. Umożliwia otrzymanie bezspornej kwoty odszkodowania. Pamiętaj, że do jej otrzymania nie musisz zaakceptować proponowanej przez ubezpieczyciela ugody. Wystarczy zgoda na samą kwotę bezsporną.

Jeśli zgodzisz się na proponowaną ugodę, wówczas stracisz możliwość odwołania się od decyzji firmy ubezpieczeniowej w przypadku, gdy wpłacona kwota będzie zbyt niska lub po prostu zaniżona.

Aby przyspieszyć proces wypłaty odszkodowania przygotuj dokument w taki sposób, aby firma ubezpieczeniowa nie miała żadnych podstaw do przedłużenia procesu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dyspozycja wypłaty odszkodowania – jak ją wypełnić, by uniknąć problemów?

Co musi zawierać dyspozycja wypłaty odszkodowania?

Właściwie sporządzony dokumenty dyspozycji wypłaty odszkodowania powinien zawierać kilka kluczowych pozycji, tak aby ubezpieczyciel miał wszystkie niezbędne dane do sprawnej wypłaty pieniędzy.

Możesz przygotować dyspozycję wypłaty samodzielnie lub skorzystać z darmowego generatora w tym miejscu. Wystarczy, że krok po kroku wpiszesz wszystkie wymagane dane i wówczas będziesz mieć pewność, że we wniosku niczego nie zabraknie.

Jeśli zdecydujesz się napisać dokument samodzielnie, pamiętaj o tych kluczowych informacjach, które muszą się w nim znaleźć.

●      Po pierwsze, niezbędne jest podanie danych osoby poszkodowanej. Mowa o właścicielu lub właścicielce pojazdu. Jeśli pojazd ma współwłaścicieli, wówczas niezbędna jest zgoda wszystkich na to, aby firma ubezpieczeniowa przelała pieniądze na jedno wskazane konto bankowe.

●      W dokumencie musi znaleźć się numer sprawy, które nadano w toku postępowania przez firmę, do której zgłoszono się po środki. Numer nadano w trakcie procesu likwidacji szkody.

●      Nie może zabraknąć daty i miejsca sporządzenia dokumentu. Mowa tutaj oczywiście o dyspozycji wypłaty odszkodowania.

●      W wyraźnym i eksponowanym miejscu podaj pełną nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca kolizji miał wykupioną polisę OC w momencie spowodowania zdarzenia.

●      Podaj numer konta bankowego i nazwę banku, na które chcesz, aby trafiła bezsporna kwota odszkodowania.

●      Jeśli pieniądze nie mają trafić na konto właściciela samochodu, potrzebne jest również przygotowane danych osoby upoważnionej do odbioru odszkodowania. Chodzi o imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego i nazwę banku.

●      Jeśli właściciel/ka pojazdu jest płatnikiem VAT, w dokumencie musi napisać o tym fakcie, dodając krótkie oświadczenie o podatku VAT, który odliczył po zakupie pojazdu.

●      Cały dokument musi być podpisany odręcznie imieniem i nazwiskiem właściciela lub właścicielki pojazdu.

Kiedy należy wysłać dyspozycję wypłaty odszkodowania?

Dyspozycję wypłaty odszkodowania należy przesłać do firmy ubezpieczeniowej po wydaniu przez nią decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu sprawy.

Razem z dokumentem o postanowieniu ubezpieczyciela otrzymasz także kosztorys naprawy pojazdu, który będzie uzasadnieniem przyznanej kwoty.

Pierwszy przelew, który otrzymasz od firmy, nie musi być ostatnim. Jeśli uważasz, że należy Ci się większa kwota, złóż odwołanie od ubezpieczyciela lub zgłoś sprawę do wykwalifikowanej firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu dopłat do odszkodowań.

Dyspozycja wypłaty odszkodowania – bezpłatny wzór

Helpfind to największa polska firma w branży dopłat do odszkodowań online, która przeanalizowała już ponad 170 tysięcy kosztorysów swoich klientów.

Na swojej stronie firma udostępnia generator do tworzenia dyspozycji wypłaty odszkodowania. W zaledwie 5 minut przygotujesz potrzebny dokument, wypełniając pola zgodnie z instrukcją. Narzędzie jest bezpłatne i pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.

Pamiętaj o Helpfind także w przypadku, kiedy chcesz otrzymać dopłatę do wypłaconego już odszkodowania.

Czy można ubiegać się o dopłatę do odszkodowania?

Uważasz, że należy Ci się większe odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej? Albo po prostu widzisz to po rachunku za naprawę pojazdu, skoro pieniądze od ubezpieczyciela nie pokryły kosztów naprawy. Nadal masz szansę na otrzymanie dodatkowych pieniędzy.

Zgłoś się po dopłatę do swojego odszkodowania. Pomoże Ci w tym Helpfind, który szybko i sprawnie załatwi sprawę za Ciebie.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę i podasz informację o szkodzie na Twoim pojeździe. Rzeczoznawca firmy przeanalizuje kosztorys i sprawdzi, jaka kwota może trafić na Twoje konto. Po podpisaniu umowy przelew otrzymasz w ciągu kilku dni roboczych, a firma zajmie się wszystkimi formalnościami z ubezpieczycielem.

Podpisując umowę o cesji wierzytelności, zagwarantujesz sobie spokój i dodatkowe pieniądze. Na żadnym etapie nie poprosimy Cię o dokonanie przelewu. Nasza pomoc jest bezpłatna, a złożenie wniosku nie grozi zwrotem wypłaconej już kwoty. To sprawia, że na współpracy można tylko zyskać.

Źródło artykułu:WP Autokult
odszkodowanieubezpieczniesamochód
Wybrane dla Ciebie