Co polscy kierowcy sądzą o autostradach?
Autostrad w Polsce przybywa, chociaż odbywa się to żółwim tempem. Są nowoczesne, znacznie bardziej wygodne niż drogi, po których przyzwyczailiśmy się jeździć i niestety płatne. Co sądzą o nich kierowcy? O tym przekonacie się dzięki wynikom kilku interesujących ankiet.
Autostrad w Polsce przybywa, chociaż odbywa się to żółwim tempem. Są nowoczesne, znacznie bardziej wygodne niż drogi, po których przyzwyczailiśmy się jeździć i niestety płatne. Co sądzą o nich kierowcy? O tym przekonacie się dzięki wynikom kilku interesujących ankiet.
W ankiecie wzięli udział kierowcy w różnym wieku i różnych płci. Łącznie respondentów było 150, z czego 76 proc. stanowili mężczyźni. Największą grupę tworzyli młodzi kierowcy w wieku od 18 do 25 lat. Za to najmniejsza część oddających głosy pochodziła z grupy przedziału wiekowego 56-65 lat.
Każdy z ankietowanych kierowców musiał odpowiedzieć na pytanie dotyczące pokonywanych rocznie odległości. Największa część – 36 proc. zadeklarowała 10-20 tys. w ciągu roku. Najwięcej, bo ponad 30 tys. kilometrów przejeżdża grupa 19 proc. badanych.
Wybór, przed którym staje znaczna część kierowców ruszających w trasę po Polsce: droga krajowa czy płatna autostrada? W tym przypadku widać znaczną przewagę osób preferujących drogi wolniejsze, ale bezpłatne.
Kierowcy mieli również ocenić co ma największy wpływ na częstotliwość korzystania z autostrad. W 5-stopniowej skali mieli wskazać znaczenie 6 różnych czynników: komfortu jazdy, szybszego dojazdu do celu, dogodność połączenia, lepszą nawierzchnię dróg, oszczędność paliwa i bezpieczeństwo. Polscy kierowcy najbardziej cenią sobie szybkość i komfort.
Ankietowani mieli również za zadanie wskazać najpoważniejsze wady polskich autostrad. Kierowcy biorący udział w badaniu najbardziej byli niezadowoleni z cen za przejazdy. Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu uplasowała się odpowiedź wskazująca na małą liczbę tego typu tras.
Ile musiałby kosztować przejazd 100 km autostradą, żeby polski kierowca korzystał z takich dróg częściej? Dwie odpowiedzi: nic oraz 10 zł zostały wskazane przez taką samą liczbę ankietowanych: 43 proc.
Podsumowując, wciąż więcej osób wybiera drogi krajowe. Chociaż cenimy komfort i duże prędkości podróżowania, to wciąż przeszkadzają nam zbyt wysokie opłaty. Oczywiście byłoby znakomicie, gdyby wszystko było za darmo, jednak na zniesienie konieczności płacenia za przejazdy autostradami nie ma co liczyć.
Zachęcam Was do dyskusji na temat wad i zalet naszych autostrad w komentarzach oraz w wątku na forum. Możecie również sami zaproponować stawki, które zachęciłyby Was do korzystania z płatnych, ale bardzo szybkich dróg. A może zmienilibyście coś jeszcze oprócz samych cen?
Źródło: korkowo.pl