Poradniki i mechanikaSprawdź e-bilet po zakupie. Błąd kosztuje 500 zł

Sprawdź e‑bilet po zakupie. Błąd kosztuje 500 zł

Jedną z form płatności w ramach systemu e-TOLL jest e-bilet fizyczny, do nabycia np. na stacji paliw. Kwitek jest nam potrzebny na autostradzie w razie kontroli KAS. Zapytałem skarbówkę, czy warto go zachować w razie wezwania.

E-bilet autostradowy
E-bilet autostradowy
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

02.03.2022 | aktual.: 14.03.2023 13:07

Funkcjonujący od 1 grudnia 2021 r. system e-TOLL na niektórych odcinkach autostrad dał się już we znaki kierowcom. Korzystanie z aplikacji początkowo było dość skomplikowane, trzeba było ją instalować i do tego mieć stale włączoną. 100-procentową pewność, że nie dostanie się kary, dawał jedynie e-bilet fizyczny, który nie wymagał niczego ponad to, że trzeba go było kupić stacjonarnie.

Bilet kupiony w formie papierowej na stacji paliw jest też jedną z wygodniejszych form opłaty za przejazd dla osób, które tylko sporadycznie jeżdżą płatnymi odcinkami. Niestety ma on jedną wadę – jest papierowy, a opłacony gotówką jest nie do odnalezienia w dostępnym nam systemie, jeśli jego forma fizyczna zostanie wyrzucona lub zniszczona. Dlatego jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa:

"Każdy e-bilet autostradowy posiada swój unikatowy numer identyfikacyjny biletu. Kierowca ma obowiązek zachować ten numer lub wydany na stacji e-bilet papierowy i przedstawić go w przypadku kontroli w czasie jazdy".

Gwoli wyjaśnienia i doprecyzowania, na bilecie nie znajdziecie wspomnianego numeru identyfikacyjnego, lecz numer sygnatury, który znajduje się w dwóch miejscach na bilecie. To jest to samo.

Co prawda w systemie e-TOLL widnieje informacja o opłacie za przejazd, ale tak będzie po prostu dużo sprawniej. KAS przekazał też informację, jak długo przechowywane są dane o zakupionym bilecie. Zgodnie z prawem gromadzone są one w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS i przechowywane nie krócej niż 12 miesięcy i nie dłużej niż 24 miesiące, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił przejazd autostradą lub jej odcinkiem.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przed upływem powyższego terminu zostanie wystawione wezwanie lub postępowanie administracyjne, egzekucyjne lub sądowo administracyjne. Wówczas dane są przechowywane do zakończenia postępowania.

Jakie dane zbiera KAS z biletu fizycznego?

Aby w ogóle kupić bilet, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji pojazdu (automatycznie dla aut z Polski), odcinek autostrady, po którym mamy zamiar się poruszać, oraz okres obowiązywania biletu. Bez wprowadzenia tych danych do systemu sprzedawca nie ma możliwości wystawienia biletu, co w praktyce oznacza, że niezbędne dane gromadzone są automatycznie i nie ma możliwości, by zniknęły z systemu. Dlatego też KAS wprost potwierdza, że kierowca "po opuszczeniu autostrady e-bilet może wyrzucić".

W mojej opinii warto jednak zrobić dwie rzeczy od razu po zakupie biletu. Po pierwsze, sprawdzić wprowadzone dane. Być może sprzedawca nie dosłyszał albo my źle podaliśmy numer rejestracyjny. Jeśli będzie nieprawidłowy, jest ryzyko, że dostaniemy karę w razie kontroli mobilnej.

Po drugie, warto bilet schować w konkretne miejsce lub zrobić jego zdjęcie. Zawsze kawałek papieru może się gdzieś zawieruszyć czy wypaść z kieszeni. Jeśli będziemy w stanie podać numer identyfikacyjny biletu, to jest wszystko, czego nam trzeba w razie kontroli.

Jestem na autostradzie i nie mam biletu – KAS radzi co zrobić

Choć ogólnie nie ma problemu z zakupem biletu, a przypominają o tym również tablice informacyjne nad autostradą, nawet już na płatnych odcinkach, to może się zdarzyć, że po prostu o tym zapomnimy. Co wtedy zrobić? Oto porady KAS:

  • Nie należy zatrzymywać się tuż przed wjazdem na płatny odcinek autostrady – narażamy w ten sposób siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  • Należy jak najszybciej zakupić e-bilet autostradowy, np. korzystając z pomocy pasażera lub zatrzymując się w sposób bezpieczny, w miejscu do tego przeznaczonym. Najłatwiej zrobić to w aplikacji e-TOLL PL BILET, ale można też użyć aplikacji partnerów lub kupić go na najbliższej stacji paliw.
  • Jeśli nie zdążysz kupić e-biletu autostradowego w trakcie przejazdu, należy niezwłocznie, nie później niż do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu, dokonać zakupu e-biletu autostradowego na zrealizowany przejazd. Ważne: można kupić bilet z datą wsteczną.
  • Niezakupienie biletu lub zakupienie biletu po upływie trzech dni od zakończenia przejazdu będzie skutkować nałożeniem na właściciela lub posiadacza lub użytkownika pojazdu opłaty dodatkowej w wysokości 500 zł (na podstawie odczytu numeru rejestracyjnego jego pojazdu przez infrastrukturę systemu e-TOLL).
  • Należy pamiętać, aby dokupując brakujący e-bilet autostradowy, zarówno podczas przejazdu, jak i po jego zakończeniu, jako początek okresu ważności biletu podać datę i czas zgodny z momentem wjazdu na odcinek autostrady płatnej.
Źródło artykułu:WP Autokult
prawo i przepisyautostradymandat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)