Amnestia dla kierowców. Warto sprawdzić swoje dane w rządowej bazie

Punkty karne miały być dotkliwą karą. Znikną wcześniej, niż sądziliśmy
Punkty karne miały być dotkliwą karą. Znikną wcześniej, niż sądziliśmy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Tomasz Budzik

21.09.2023 10:21, aktual.: 21.09.2023 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu kierowców może być zaskoczonych tym, ile punktów karnych mają na swoim koncie. Jak się okazuje, zmiana w ważności punktów karnych nie będzie dotyczyć tylko nowych wykroczeń. Stare punkty już zaczęły znikać.

Nałożono je w czasie, gdy miały dwuletnią ważność, ale znikną już po roku. Tak będzie wyglądała sytuacja kierowców, którzy otrzymali mandat i związane z nim punkty karne od 17 września 2022 r. do 16 września 2023 r. "Punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego, które wpisano do ewidencji, usuwa się po upływie 1. roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Osobie, której naliczono punkty karne przed 17 września, zostaną usunięte po roku – licząc od dnia naruszenia – o ile osoba uiści grzywnę", poinformował autokult.pl wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zmiany potwierdza również sprawujący nadzór nad fotoradarami Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

– Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszającymi przepisy ruchu, wszystkie punkty karne, bez względu na datę popełnienia wykroczenia, będą usunięte po roku – powiedziała autokult.pl Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa GITD.

Wiąże się to ze zmianami w przepisach, które teraz mówią:

Informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców usuwa się (...) z upływem 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia, pod warunkiem uzyskania informacji o uiszczeniu grzywny za naruszenie (...).

Art. 98.5 Ustawy o kierujących pojazdami

Co to oznacza?

Dla samych zmotoryzowanych zmiana może być zaskakująca. Wcześniej, zanim regulacje weszły w życie, Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, który złożył w Sejmie projekt zmieniający przepisy o punktach, powiedział auto.dziennik.pl: "Jeśli chodzi o tych kierowców, którzy popełnili wykroczenia w dotychczasowym stanie prawnym, to tutaj nic się nie zmienia. Ich obowiązuje okres dwuletni i kropka. Prawo nie działa wstecz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak jednak poinformowało mnie MSWiA, wszystkie punkty są usuwane po roku od uprawomocnienia mandatu. W przypadku kierowców jest to moment pokwitowania przyjęcia mandatu. Warunkiem jest jednak opłacenie kary za wykroczenie, w związku z którym nałożono punkty.

W praktyce więc kierowcom, którzy dostali mandat pomiędzy 17 a 20 września 2022 r., już powinny zostać skasowane ich punkty karne, choć zostały one nałożone jako ważne przez dwa lata. Oczywiście warunkiem jest opłacenie mandatu. Z czasem podobnie będzie ze wszystkimi, którzy otrzymali punkty karne pomiędzy 17 września 2022 r. a 16 września 2023 r. Sami kierowcy mogą być zdziwieni, że liczba punktów stopniała, choć nie brali oni udziału w kursach redukujących liczbę "oczek".

Jak sprawdzić liczbę punktów?

Na sprawdzenie stanu swojego konta punktów karnych jest kilka sposobów. Najbardziej oczywisty z nich to wizyta na dowolnej komendzie policji. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu. Pozwala na to rządowa usługa "Sprawdź swoje punkty karne" w domenie gov.pl. Należy jednak zalogować się albo poprzez Profil Zaufany, albo poprzez bankowość elektroniczną. Trzecią możliwością jest sprawdzenie liczby punktów karnych w rządowej aplikacji mObywatel. Tam w dziale Usługi znajdziemy opcję "Punkty karne".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także