Pieszy z pierwszeństwem na pasach. Prace nad przepisami ruszyły
Temat pierwszeństwa pieszych ponownie powraca. Tym razem dzięki działaniom senatorów. Jeśli przepisy wejdą w życie, kierowca będzie zobowiązany ustąpić osobie stojącej przy przejściu lub zbliżającej się do niego.
18.07.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:22
Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP jednogłośnie zdecydowała o dalszych pracach nad przepisami dot. pieszych. Wszystko dzięki petycji Krzysztofa Śnioszka, katowickiego społecznika. Proponuje on, by art. 26 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym brzmiał: "kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub zbliżającemu się do takiego przejścia". Nowością jest tu objęcie takimi przepisami osób zbliżających się do pasów.
Takie przepisy – które u nas dopiero trafią na ścieżkę legislacyjną – obowiązują już w Niemczech, Francji, Holandii, Danii, Czechach, Bułgarii, Belgii, Austrii, Szwajcarii czy Norwegii.
Pomysły dot. wprowadzenia tych przepisów nie są nowe, ale nigdy nie wyszły poza fazę rozważań i interpelacji. Jeszcze na początku tego roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra infrastruktury, by w kwestii przejść ustanowić takie zasady, jakie panują w wielu krajach Europy Zachodniej.
Odpowiedź ministerstwa była dość interesująca: "kierujący pojazdami na tamtejszych drogach są przyzwyczajeni do obowiązku ustępowania im [przechodniom] pierwszeństwa w takich sytuacjach" – pisał Rafał Weber z resortu. Stwierdził, że "nie wydaje się właściwym bezpośrednie przeniesienie do polskiego systemu prawnego rozwiązań funkcjonujących w innych państwach europejskich".
O zmiany walczyła też posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej, która powoływała się na dane dostarczane przez policję. Główne przyczyny potrąceń pieszych w 2018 roku to właśnie nieustąpienie pierwszeństwa przez kierowcę. Gdy nie dostosuje on dodatkowo prędkości, w takich wypadkach ginie co piąty człowiek na drogach.
Biorąc pod uwagę tempo prac legislacyjnych, nowe przepisy dot. ustąpienia pierwszeństwa pieszych mogą wejść w życie najwcześniej w przyszłym roku.