Kiedy używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Poradniki i mechanikaKiedy używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?24.09.2020 15:46
Mimo że jedziemy drogą z pierwszeństwem, zmieniamy kierunek ruchu
Mimo że jedziemy drogą z pierwszeństwem, zmieniamy kierunek ruchu
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Większość Polaków uważa siebie za dobrych lub wręcz doskonałych kierowców, ale nietrudno w ruchu miejskim zauważyć, że sporo kierowców błędnie używa kierunkowskazów na tzw. skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym. Niewłaściwe zachowanie może zaowocować 200-złotowym mandatem. Wyjaśniamy, jak robić to poprawnie.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym. Jest to skrzyżowanie oznaczone znakiem T-6, które określa przebieg drogi z pierwszeństwem, innej niż na wprost. Najczęściej znak ten uzupełniony jest znakiem D-1 lub A-7. Choć na pierwszy rzut oka takie skrzyżowanie może rządzić się innymi prawami, w praktyce nie różni się niczym od klasycznych przecięć dróg.

Od lewej znak D-1, A-7 i T-6
Od lewej znak D-1, A-7 i T-6

Zgodnie z Art. 22.5 Kodeksu Drogowego: Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Wiele osób błędnie odczytuje, że jadąc drogą z pierwszeństwem, która np. zakręca w lewo, w rozumieniu przepisów jedzie prosto, zgodnie z pierwszeństwem drogi. Tak jednak nie jest. Niezależnie od pierwszeństwa drogi, gdy tylko zmieniamy kierunek ruchu, jesteśmy zobowiązani to zasygnalizować poprzez użycie kierunkowskazu.

Jadąc drogą z pierwszeństwem w lewo, w świetle przepisów nie jedziemy prosto
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Jadąc drogą z pierwszeństwem w lewo, w świetle przepisów nie jedziemy prosto

Jeśli mamy do czynienia z takim znakiem jak powyżej i jedziemy zgodnie z pierwszeństwem w lewo, powinniśmy użyć lewego kierunkowskazu. Jeśli zaś byśmy jechali od lewej strony na wprost, użycie lewego kierunkowskazu jest błędne, ponieważ nie zmieniamy kierunku jazdy.

Podsumowując, niezależnie od tego, w którym kierunku jedziemy i skąd jedziemy, z drogi z pierwszeństwem czy z podporządkowanej, każdą zmianę kierunku ruchu musimy zasygnalizować w ten sam sposób, jakbyśmy to robili na klasycznym skrzyżowaniu. W przeciwnym razie nie tylko błędnie informujemy innych kierowców o swoich zamiarach, przyczyniając się do korków lub wręcz powstania kolizji, ale także ryzykujemy ewentualny mandat w wysokości 200 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)