Dowody rejestracyjne są przestarzałe. Proponujemy kilka zmian

W dowodzie rejestracyjnym samochodu znajduje się kilka podstawowych informacji o aucie, jego napędzie i właścicielu. Jednak jeśli rząd planuje wprowadzić do miast kilka stref ruchu, to aby ułatwić sprawę, należałoby dodać do tego dokumentu kilka istotnych informacji.

Zmiany w dowodach rejestracyjnych są konieczne przy wprowadzaniu "zielonych stref" w miastach

Zmiany w dowodach rejestracyjnych są konieczne przy wprowadzaniu "zielonych stref" w miastach (Fot. WP.pl)

Podstawową kwestią przy miejskich strefach ograniczających ruch niektórych samochodów jest to, ile i jakich substancji emituje do atmosfery dany pojazd. Dlatego jedną z podstawowych kwestii, które nie są wpisywane do dowodów rejestracyjnych jest to, jakiego rodzaju napęd został zastosowany w danym aucie.

Jedna z rubryk powinna informować urzędników, strażników miejskich czy policjantów, czy mamy do czynienia z samochodem z napędem tradycyjnym, hybrydowym, czy elektrycznym.

Kolejna sprawa to spełniana przez napęd norma emisji spalin. Teraz, aby sprawdzić, którą normę Euro spełnia dane auto, trzeba cofnąć się do dyrektyw unijnych i porównać rok produkcji auta z wejściem w życie konkretnej normy. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem byłoby wpisanie w dowodzie rejestracyjnym np. Euro 6. Wtedy nie byłoby wątpliwości co do spalin danego auta.

Kolejną ważną informacją dla diagnosty lub funkcjonariusza kontrolującego dany pojazd byłoby to, czy samochód jest wyposażony w filtr DPF i zawór EGR. To tylko dwa trzyliterowe skróty, które wydrukowane w dowodzie potwierdzałyby wyposażenie danego auta. Jeśli stan faktyczny nie pokrywałby się z danymi w dowodzie, byłaby to podstawa do wyciągnięcia konsekwencji wobec kierowcy, który zdecydował się na usunięcie jednego czy drugiego elementu. Kolejną ważną informacją, która powinna znaleźć się w dowodach rejestracyjnych, jest poziom emisji CO2.

Jeśli planowane są zmiany w dowodach rejestracyjnych, to warto pomyśleć o dodaniu do nich informacji o poziomie automatyzacji jazdy. Producenci opracowują kolejne systemy umożliwiające autonomiczną jazdę w korku, czy też samodzielne parkowanie. Potwierdzenie w dowodzie rejestracyjnym tego, czy samochód potrafi sam jeździć, czy też nie, na pewno mogłoby się przydać w wielu przypadkach. Byłoby na przykład ważną informacją dla nabywcy auta z drugiej ręki.

Wymiana milionów dowodów rejestracyjnych to długotrwały proces i warto wcześniej zastanowić się nad jego rozpoczęciem. Być może wśród czytelników znajdą się osoby, które wymyślą, jakie jeszcze informacje powinny się znaleźć w nowych dowodach rejestracyjnych?

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

IKEA będzie im zazdrościć. Mercedes przygotował najszybszą komodę na kołach Uwaga, to nie są ćwiczenia! Toyota zdradzi coś na temat nowej Supry Nowe BMW X3 to SUV, który wygryzie serię 3. Jeździłem najmocniejszą wersją Nowa Supra pobudza wyobraźnię. Internauci prześcigają się w (fałszywych) doniesieniach To już koniec Toyoty Avensis. Na jej miejscu pojawi się nowy-stary model Czterodrzwiowy Mercedes-AMG GT na oficjalnych zdjęciach. Premiera już wkrótce LPG paliwem dla ubogich? Chyba nie, skoro znajduje się w autach za 100-200 tys. zł Uśrednione, poprawne i nudne. Kiedyś reklamy aut robiły wrażenie, dziś nudzą na śmierć Mercedes-Maybach Klasy A? To nie przyszłość, to science fiction Sprawdzili tysiące przypadkowych aut. Stan techniczny nie jest najlepszy Dilerzy aut zacierają ręce. Ponad jedna dziesiąta wyjedzie za granicę Ulepszyć wnętrze Mercedesa-AMG? Polacy to potrafią Pierwszy szkic nowego Volkswagena Touarega. Będzie miał geny Porsche Rzuć wszystko, co robisz, Stratos powraca! Pod maską 550 KM, ale nie będzie lancią Klasyczne auta są modne, więc Włosi przywrócą im blask. W ofercie alfy, lancie i fiaty Plany Morawieckiego mają się nijak do rzeczywistości. Rynek notuje rekord importu używanych aut 800 KM, 800 Nm, 800 Kg. McLaren Senna jest szybszy niż P1 GTR Kto pojedzie po mleko? Poznaliśmy datę premiery 25. sezonu "Top Gear" Najważniejsze zmiany pod maską. Oto odświeżona Skoda Fabia Peugeot 205 GTI zbyt oklepany? Wyróżnij się, kupując jego opancerzoną wersją Zakaz prowadzenia samochodu za jazdę po pijanemu rowerem. RPO staje po stronie kierowcy Najmniej kłopotliwe samochody według Warranty Direct. Częstotliwość usterek i koszty napraw Używasz telefonu na postoju? We Francji dostaniesz za to mandat Taksówkarze nie mogą się mylić. Hybrydy są jak stare mercedesy

Popularne w tym tygodniu:

Wygląda jak bombowiec i brzmi jak wściekła burza. Nowy samochód Żandarmerii Wojskowej Mercedes warty milion dolarów znaleziony w garażu. Ostatnio jeździł w 1956 roku Prawdopodobnie najszybsza astra w historii. Belg jechał nią prawie 700 km/h! Tak wygląda tył samochodu, w który wjechał tir. Toyota została wystawiona w salonie sprzedaży Volkswagen właśnie zamówił baterie za 40 miliardów euro. A to dopiero początek Święta przyjdą w tym roku wcześniej. W czerwcu mamy zobaczyć dwie nowe Alfy Romeo Autonomiczny SUV Ubera widział kobietę, którą zabił. Zdecydował się ją zignorować Producent traktorów zabrał się za militaria. Nowy wóz bojowy nazywa się Gerlach 65 złotych za OC na miesiąc. Nie tylko komisy mogą korzystać z taniego ubezpieczenia SUV-y mogą trafić na czarną listę. Oskarżenia są poważne Warto było czekać pół wieku. Ford Shelby GT500 Super Snake trafi do sprzedaży Premierę Audi Q8 poprzedzi premiera serii filmów. Już w maju pierwsza część