Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców

Z przeprowadzonej przez nas sondy ulicznej wynika, że prawie jedna czwarta kierowców nie zabiera ze sobą dowodu rejestracyjnego z auta, a jeszcze większy odsetek nie zna numerów rejestracyjnych. To oczywiście tylko wynik sondy przeprowadzonej na 50 przypadkowych osobach, a nie profesjonalnego badania statystycznego, jednak daje do myślenia.

fot. Marcin Łobodziński

W przypadku kradzieży samochodu jest to więcej niż kłopotliwe i to niezależnie od wieku samochodu, bo nie chodzi wyłącznie o odszkodowanie za utracony pojazd. Nierzadko nawet stare auta są kradzione wyłącznie w celu dokonania przestępstwa, a utrata wraz z nim dokumentów może być przesłanką do domniemania udostępnienia pojazdu. To będzie pociągało za sobą negatywne konsekwencje – chociażby kilka wizyt na komisariacie w celu składania zeznań.

Z przeprowadzonej przeze mnie sondy wynika, że 24 proc. kierowców zostawia dowód rejestracyjny w aucie, natomiast aż 36 proc. właścicieli nie zna numerów rejestracyjnych – co ciekawe, są to głównie kobiety. Zatem zgłoszenie na policję kradzieży będzie się wiązało z uprzednim sprawdzeniem numeru rejestracji. Może to zabrać sporo czasu, a w nerwach — więcej niż się spodziewacie.

Bardziej przezorni są mężczyźni, zwłaszcza starsi. Aż 65 proc. z zapytanych przez mnie panów zna numery, jak i zabiera ze sobą dokumenty. Są jednak i tacy, którzy nie dość, że zostawiają w aucie dowód, to jeszcze nie znają numerów rejestracyjnych. Na szczęście to tylko garstka — 6 proc. kierowców.

Wyniki naszej sondy
24% kierowców nie zabiera ze sobą dowodu rejstracyjnego i zostawia go w samochodzie

50%

kobiet

50%

mężczyzn

36% kierowców zna numery rejestracyjne swojego samochodu

67%

kobiet

33%

mężczyzn

46% kierowców zabiera ze sobą dowód rejestracyjny i zna numery

35%

kobiet

65%

mężczyzn

6% kierowców zostawia dowod rejestracyjny w samochodzie i nie zna numerów rejestracyjnych ---

100%

mężczyzn

W sondzie wzięło udział 52% kobiet i 48% mężczyzn

Utrata samochodu i dokumentów – co z odszkodowaniem?

Jeżeli posiadacie polisę od kradzieży samochodu, powinniście sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w Ogólnych warunkach ubezpieczenia. Bardzo często można tam znaleźć zapis, że aby uzyskać odszkodowanie, należy przedłożyć ubezpieczycielowi dowód rejestracyjny oraz wszelkie urządzenia służące do otwierania pojazdu (kluczyk, karta elektroniczna, dodatkowy pilot) zgłoszone we wniosku. Brak jakiegokolwiek elementu może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

Nie oznacza to oczywiście, że nie można zgłosić szkody – nawet powinno się to zrobić. Można się też odwoływać i wygrać w sądzie, ale to kłopotliwa i długa droga.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? [poradnik]

Zgubiłeś prawo jazdy, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu lub tablice rejestracyjne? Będziesz zmuszony pójść do wydziału komunikacji, złożyć…

Sytuacje wyjątkowe

Nieco inaczej wygląda kwestia rozboju. Jeżeli zostaniecie napadnięci i stracicie samochód z pozostawionymi w środku dokumentami i kluczykiem, ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wypłaty odszkodowania. To samo dotyczy sytuacji, gdy napastnik zmusi was do oddania dokumentów i kluczyka.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Trochę bardziej skomplikowaną sprawą jest utrata auta w wyniku podstępu. Często złodzieje w jakiś sposób nakłaniają do wyjścia z samochodu (pozorowana stłuczka lub potrącenie). W tym czasie auto zostawia się z kluczykiem i nierzadko dokumentami w środku. Co wtedy?

Teoretycznie jest to sytuacja wyłączająca odpowiedzialność, ponieważ kierujący zostawił niezabezpieczony pojazd, wychodząc z niego. Jednak ubezpieczyciel może taką sytuację uznać za podobną do rozboju, a jeżeli nie on, to sąd. Jest to jednak kwestia sporna i uzyskanie odszkodowania może być kłopotliwe oraz czasochłonne.

O czym należy pamiętać?

Zalecamy zapamiętanie numerów rejestracyjnych swojego pojazdu. Nie jest to trudne, a bardzo przyspiesza i ułatwia zgłoszenie kradzieży na policję.

Takich rozwiązań nie polecamy

Po drugie pamiętajcie, że ubezpieczacie od kradzieży pojazd zabezpieczony, a wszystkie zabezpieczenia wymieniacie we wniosku do polisy. Można to rozumieć tak, że niezabezpieczone dokumenty to nieubezpieczone auto.

Warto też mieć zawsze przy sobie dowód rejestracyjny. Nawet kierując pojazdem, warto mieć go w kieszeni. Kwestią sporną jest to, czy spięcie ze sobą dowodu rejestracyjnego z kluczykiem jest dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony zmusza do zabrania ze sobą dokumentu, z drugiej powoduje, że nawet zgubienie kluczyka będzie skutkowało utratą dowodu.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Pękanie sprężyn zawieszenia to plaga w starszych autach. Kierowcy nawet nie wiedzą o usterce Na to zwróć uwagę, gdy wypożyczasz auto. Nie daj się oszukać Co to jest ubezpieczenie GAP i czy warto je mieć? Ile kosztuje przerobienie Audi na 500KM? Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Kupujesz używane części - co z gwarancją? Automatyczna skrzynia to ryzyko, ale i komfort Zielona karta: zapomniany, ale potrzebny dokument Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Ptasie odchody szczególnie niebezpieczne latem Co potrafi oszukać policyjny alkomat? Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Sprzedajesz samochód na zagranicznej stronie? Uważaj na oszustów Samochody do ślubu - co trzeba wiedzieć przed wynajmem Tradycyjna nawigacja umarła? Jeszcze nie do końca Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić? Zatrzymanie prawa jazdy za granicą: co dalej? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG?

Popularne w tym tygodniu:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Czy olej mineralny ma jeszcze rację bytu? Można go stosować w kilku sytuacjach WP Pomaga: atrakcyjne auto segmentu B w cenie podstawowego kompaktu