Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodem osobowym, dostawczym, traktorem, wybranymi typami jednośladów, quadem oraz trójkołowcem.
30.04.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:06
Kategoria B prawa jazdy uprawnia przede wszystkim do kierowania samochodem osobowym, dostawczym oraz lekką ciężarówką (wciąż dostawczym) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Takimi autami można także holować przyczepę lekką, czyli o masie nieprzekraczającej 750 kg, lub cięższą, pod warunkiem, że masa zestawu (samochód+przyczepa) nie przekracza 3,5 tony, a masa przyczepy nie przekracza masy pojazdu.
Zestaw może ważyć do 4250 kg pod warunkiem zdania dodatkowej części egzaminu praktycznego na prawo jazdy co zostaje potwierdzone stosowną adnotacją w dokumencie.
Jedynym rodzajem pojazdu do 3,5 tony, którym nie można kierować z prawem jazdy kategorii B jest lekki autobus. Ponadto, kategoria B uprawnia do kierowania traktorem i pojazdem wolnobieżnym. Chcąc ciągnąć traktorem przyczepę, podobnie jak w przypadku samochodu osobowego nie może ona ważyć więcej niż 750 kg jeżeli kierujący nie ma dodatkowych uprawnień.
Prawo jazdy kat. B uprawnia również do kierowania jednośladem o pojemności do 50 cm3 lub do pojemności 125 cm3, ale pod warunkiem, że moc nie przekracza 11 kW, a kierujący ma uprawnienia od minimum 3 lat.
Quad to specyficzny rodzaj pojazdu czterokołowego, który może być rejestrowany w różnoraki sposób. Jeżeli w rozumieniu prawa jest motocyklem, wówczas kategoria B nie wystarczy, chyba że quad spełnia warunki opisane powyżej, tj. silnik do 125 cm3.
Jeżeli quad został zarejestrowany jako czterokołowiec lub traktor, nie ma przeciwwskazań by nim jeździć z uprawnieniami kat. B. Czterokołowce to również samochody typu mikro car z silnikami o mocy do 4 kW, rozwijające prędkość maksymalną 45 km/h i ważące do 350 kg. Jest to typ pojazdu, do którego prowadzenia wystarczy prawo jazdy B1.
Zobacz także
Od 22 grudnia 2018 roku kierowcy mający prawo jazdy kat. B mogą też jeździć trójkołowcami. Nowelizacja przepisów była ukłonem w stronę osób, które nie są w stanie poruszać się motocyklem, a chciałyby skorzystać z czegoś lżejszego niż zwykłe auto. Nowe uprawnienia pozwalają korzystać z pojazdów homologowanych w kategorii L5e.