Samochody używaneFordUżywany Ford Focus Mk1 - typowe awarie i problemy

Używany Ford Focus Mk1 - typowe awarie i problemy

Tydzień temu prezentowaliśmy Wam auto z Japonii o dość słabej reputacji, tym razem dla równowagi postanowiliśmy przyjrzeć się Fordowi, który zebrał dużo pochlebnych opinii. Jaki to model? Oczywiście kompaktowy Focus pierwszej generacji.

Ford Focus Mk1
Ford Focus Mk1
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Ford
Artur Kuśmierzak

31.12.2010 | aktual.: 30.03.2023 09:53

Poprzednikiem tego samochodu był Escort, który pod względem awaryjności uplasował się poniżej przeciętnej. Nie dość, że wykończenie wnętrza tego wozu pozostawiało wiele do życzenia, to na dodatek jego użytkownicy musieli męczyć się z natłokiem różnego rodzaju awarii - począwszy od zawieszenia, a skończywszy na wszechobecnej korozji. Wypuszczając na rynek Focusa, Ford zrobił wielki postęp.

Auto nie dość, że wyglądało niezwykle nowocześnie na tle konkurencji, to na dodatek miało świetne właściwości jezdne i dobrze wykończone wnętrze. Zapewne fanatykom niemieckich i japońskich aut trudno będzie uwierzyć w fakt, że Focus to jedno z najlepiej prowadzących się aut klasy kompakt.

Premiera tej rewolucyjnej konstrukcji miała miejsce w 1998 roku (w wersji hatchback). Atutem tego modelu jest również doskonały układ hamulcowy. Ford Focus pod względem jego skuteczności zajął w swoim segmencie 3 miejsce zaraza za Alfą Romeo 147 i Audi A3.

Rok później do oferty dołączyły sedan i kombi. Na początku produkcji Focus sprzedawany był w 3 wariantach wyposażenia: Trend, Ambiente i Ghia. Później do oferty dołączyły X 100 oraz Comfort X. W roku 2001 samochód został poddany gruntownej modernizacji, a do palety jednostek napędowych dołączył nowoczesny diesel zasilany wtryskiem Common Rail - 1,8 TDCI. Nabywcy Focusa pierwszej generacji mieli do wyboru następujące warianty silnikowe:

  • 1,4 16V (75 KM)
  • 1,6 (100 KM)
  • 1,8 (115 KM)
  • 2,0 (130 KM)
  • ST 2,0 (173 KM)
  • RS 2,0 turbo (215 KM)
  • 1,8 TDDI 8V (75- 90 KM)
  • 1,8 TDCI (100- 115 KM)

Napęd kompaktowego Forda był przekazywany na koła przednie za pośrednictwem 5-biegowej, manualnej lub 4-stopniowej, automatycznej skrzyni biegów. Które motory warto polecić? Przede wszystkim 4-cylindrowe, benzynowe 1,6, które są doskonałym kompromisem pomiędzy mało dynamicznym 1,4 a mającym większy apetyt na paliwo 1,8. Trzeba jednak dodać, że zarówno 1,4, jak i 1,6 miewają problemy z osprzętem.

Zawodzą głównie cewka zapłonowa i alternator. Czasem pojawiają się również kłopoty z uruchomieniem pojazdu, za co odpowiedzialny jest komputer sterujący. Ci, którzy szukają sportowych wrażeń, powinni zdecydować się na wersje ST lub RS.

Jednak kupienie Focusa RS w dobrym stanie graniczy z cudem. Oszczędni powinni zdecydować się na 1,8-litrowe TDCI, silniki z Common Railem mają jednak wyraźnie wyczuwalną turbodziurę i na dodatek są wrażliwe na jakość paliwa.

Ford Focus MK1
Ford Focus MK1© mat. prasowe / Ford

Naprawa układu wtryskowego w przypadku zatankowania felernej ropy naftowej do tanich nie należy. A jakie awarie najczęściej doskwierają temu autu? Tylne zawieszenie wielowahaczowe okazuje się zbyt delikatne na polskie drogi, w związku z tym dokonując przeglądu okresowego, warto sprawdzić również geometrię tylnych kół.

Ten model, tak jak większość Fordów, boryka się z rdzą, która pojawia się na tylnej klapie, drzwiach, a także na pokrywie silnika. W niektórych egzemplarzach korozja atakuje również układ wydechowy.

Kolejnym słabym punktem Focusa pierwszej generacji jest układ kierowniczy, w którym zużywają się pompa wspomagania i sama przekładnia zębatkowa. Układ napędowy nie stwarza większych problemów, jednak czasem mogą zdarzyć się drobne wycieki.

Spójrzmy, jak Focus Mk1 plasuje się w rankingach niezawodności niemieckiego instytutu TUV. W kategorii aut 10- i 11-letnich Focus znalazł się na 23. miejscu, wyprzedzając między innymi Opla Astrę (37.).

Ford Focus MK1
Ford Focus MK1© mat. prasowe / Ford

Niestety Ford został zdeklasowany przez VW Golfa (18.) i Toyotę Corollę (4.). Biorąc pod uwagę pojazdy 8- i 9-letnie, Focus zajął miejsce 29., pozostając nadal poza zasięgiem Toyoty i Hondy, a także Volkswagena. Tym razem Opel Astra również uplasował się na dalekim, 34. miejscu.

Co ciekawe, Ford w tym przedziale wiekowym Ford wyprzedził także Mazdę 323, która znalazła się dopiero na 44. lokacie. Z kolei w rankingu samochodów o 6- i 7-letnim stażu nasz bohater został zakwalifikowany na miejscu 36., pozostawiając w tyle Hondę Civic (53.). Bardziej niezawodne okazały się znowu VW Golf (17.) i Toyota Corolla (9.).

Podsumowując: Ford Focus to jedno z ciekawszych aut segmentu C. Co prawda nie jest to konstrukcja wolna od wad, ale większość z nich daje się tanio usunąć dzięki szerokiej palecie zamienników i całkiem rozsądnie wycenionym częściom oryginalnym. Najtańsze egzemplarze Focusa Mk1 na portalach aukcyjnych znajdziemy już za około 10 000 zł. Uwaga na auta poflotowe z niejasną przeszłością.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)