Poradniki i mechanikaZa niewłaściwie umieszczenie tablicy rejestracyjnej mandat 500 zł. To jakie jest właściwe?

Za niewłaściwie umieszczenie tablicy rejestracyjnej mandat 500 zł. To jakie jest właściwe?

Tu złamano wszelkie zasady umieszczania tablic rejestracyjnych
Tu złamano wszelkie zasady umieszczania tablic rejestracyjnych
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Mitsubishi
Marcin Łobodziński
16.01.2022 07:40, aktualizacja: 14.03.2023 13:41

Od początku tego roku niewłaściwe umieszczenie tablicy rejestracyjnej grozi mandatem w wysokości 500 zł. Nie dość, że musi być ona odpowiednia, to jeszcze zamocowana w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. A co, jeśli takiego miejsca nie ma?

Nowy taryfikator mandatów nie tworzy tego przepisu, ale ustanawia karę w wysokości 500 zł. Umieszczanie na pojeździe tablic rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone, zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym, jest karane dość wysokim mandatem jak na szkodliwość czynu.

Trzeba jednak przyznać, że do tej pory w naszym kraju był w tym zakresie bałagan, by nie użyć mocniejszego określenia. Nagminne jest jeżdżenie bez tablic, z tablicą za szybą, na dachu i Bóg raczy wiedzieć gdzie jeszcze.

Ponadto w ramach modyfikacji miejsca konstrukcyjnie przeznaczone do umieszczenia tablic są usuwane lub zmieniane, więc kierowcy myślą, że mogą robić, co chcą. Wbrew pozorom nie, a teraz organy ścigania mają odpowiednie narzędzia do tego, by im to uświadomić.

Nie ma miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego i co wtedy?

Samochód powinien mieć fabryczne miejsce do umieszczania tablicy rejestracyjnej, ale nie musi go mieć. Co oczywiście nie oznacza, że takiej tablicy mieć nie musi. Takie myślenie jest niemal normą u właścicieli samochodów sportowych, którym tablica umieszczona na przednim zderzaku szpeci auto. Jeśli nawet Plymouth Prowler w Niemczech może mieć tablicę i takie miejsce (w USA nie musi), to da się ją zamocować również w banalnym Ferrari czy Lamborghini.

Miejsce to może być też za małe do naszych europejskich tablic, więc można wnioskować o wydanie zmniejszonych. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zmniejszone tablice są wyłącznie fanaberią, a miejsce na zwykłe jest wystarczające, to też można dostać mandat w wysokości 300 zł.

Jeśli takowego miejsca nie ma w ogóle, to należy umieścić tablicę zgodnie z przepisami.

§ 35. 1 Rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych mówi, że: "jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej – po lewej stronie pojazdu”.

W tym modelu jest to miejsce przewidziane konstrukcyjnie. W każdym innym "blachy" byłyby umieszczone nieprawidłowo
W tym modelu jest to miejsce przewidziane konstrukcyjnie. W każdym innym "blachy" byłyby umieszczone nieprawidłowo© fot. Mateusz Lubczański

Żadne przepisy prawa nie wnikają w to, czy pojazd od początku nie miał takiego miejsca, czy zostało ono usunięte lub zmodyfikowane. Warto jednak pamiętać, że prawo wymaga, by tylna tablica rejestracyjna była oświetlona. Jeśli więc z jakiegokolwiek powodu wasze auto nie ma miejsca na tablicę, to umieszczając na nim tablicę, należy też zadbać o jej oświetlenie działające zawsze ze światłami pozycyjnymi.

Należy domniemywać, że jeśli przepisy dokładnie określają dopuszczalny obszar położenia miejsca do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, a nie wymagają, by pojazd był w takie miejsce wyposażony, to umieszczenie tablicy we własnym zakresie powinno mieścić się w tym właśnie obszarze.

Jeep Cherokee to świetny przykład tego, że miejsce konstrukcyjnie przeznczone do umieszczania tablic, może w każdej chwili zniknąć w wyniku prostej modyfikacji.
Jeep Cherokee to świetny przykład tego, że miejsce konstrukcyjnie przeznczone do umieszczania tablic, może w każdej chwili zniknąć w wyniku prostej modyfikacji.© fot. mat. prasowe/Jeep

Możliwie najprościej można go opisać tak:

  • tablica powinna być umieszczona w osi symetrii lub po lewej stronie pojazdu (bliżej środka jezdni)
  • tablica powinna być umieszczona możliwie najbardziej prostopadle do osi wzdłużnej pojazdu i możliwie pionowo
  • wysokość położenia dolnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być mniejsza niż 0,30 m, a wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być większa niż 1,20 m
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)