Co to jest wodorowanie silnika?
Wraz z eksploatacją pojazdu w jego silniku zbiera się nagar. Od jakiegoś czasu pojawiła się nowa metoda jego usuwania - wodorowanie. Co to jest?
05.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:29
Wodorowanie silnika jest popularną usługą na zachodzie Europy. Tam zlokalizowanych jest ponad 3000 punktów serwisowych oferujących takie rozwiązania. W Polsce ciągle jest to nowinka, ale wkrótce może się to zmienić.
Wodorowanie silnika - co to jest?
Wodorowanie jest procesem bezinwazyjnym. Nie wymaga rozbiórki silnika, czyli m.in. demontażu głowicy. Polega to na wprowadzeniu do dolotu silnika podczas jego pracy mieszaniny gazów - wodoru i tlenu - która zwiększa temperaturę spalin. Przez to dochodzi do zjawiska pyrolizy, podczas której nagar zostaje zamieniony w gaz i wydalony przez układ wylotowy.
Wodór ma właściwości rozpuszczania nagaru. Przez to, że jest w postaci gazowej, mamy pewność, iż nie doprowadzi on do "zapchania" istotnych kanałów w silniku. Kolejną zaletą z przeprowadzenia tego typu procesu jest fakt, że po jego wykonaniu nie trzeba wymieniać żadnych filtrów, co należy wykonać np. po tzw. płukance.
Taka usługa jest bezpieczna dla silnika, nawet bezpieczniejsza od stosowania chemicznych płukanek, które mogą doprowadzić do oderwania się zwartych nieczystości i przedostanie się ich dalej do silnika. Nie zaleca się jednak wodorowania w konstrukcjach mających więcej niż 20 lat, ponieważ może dojść do ich rozszczelnienia.
Co daje wodorowanie silnika?
Poza czyszczeniem jednostki napędowej z nagarów, wodorowanie sprawia, że silnik odzyskuje utraconą w wyniku gromadzenia nagaru moc. Poprawia się też kultura pracy, następuje zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji spalin. Poza tym zmniejszają się albo całkowicie znikają wibracje oraz nadmierne zadymienie. Tyle teorii, głównie podawanej przez firmy oferujące wodorowanie. A praktyka?
Mechanicy i użytkownicy są nastawieni sceptycznie i słusznie. Efekty są różne, raczej nie spektakularne. Oczywiście warsztaty oferujące usługę wodorowania będą to chwalić. Tak samo jak firmy sprzedające urządzenia. Wyniki niektórych testów pokazują i dobre strony wodorowania i brak efektów. Wszystko zależy od źródła i celu.
Nawet jeśli wodorowanie pomaga, to nie w każdym przypadku. Należy pamiętać, że w ten sposób nie da się usunąć nagaru z całego silnika, lecz tylko z tych obszarów, przez które przepływają gazy – m.in. komora spalania. Jeśli wodorowanie nie pomaga, to przynajmniej nie zaszkodzi. Jeśli więc was na to stać, możecie spróbować.
Sama usługa wodorowania to wydatek około 250 zł. Cały proces trwa około godziny i nie jest zbyt skomplikowany.